آموزشآموزش عکاسی

آموزش و ترفند های فوکوس کردن در تاریکی در کمتر از چند دقیقه

فیلم سینمایی سرخ پوست

حتما میدانید که در تاریکی دوربین نمی‌تواند روی چیز خاصی فوکوس کند، فوکوس در تاریکی کار سختی است. دوربین نور و کنتراست را می‌بیند که هنگام تاریکی هیچکدام از این دو فاکتور وجود ندارند. ستاره‌ها ممکن است برای شما خیلی روشن باشند اما برای دوربین خیلی دور هستند و نمی‌تواند روی آن‌ها نیز فوکوس کند

فوکوس بی نهایت چیست؟

در فوکوس بی‌نهایت دوربین روی هرچیزی که از فاصله هایپرفوکال خودش فراتر باشد، فوکوس میکند. در وبسایت ویکیپدیا در مورد این قابلیت چنین آمده است:

“…فوکوس بی‌نهایت حالتی است که یک لنز یا هر سیستم اپتیکال دیگری تصویری را از یک شی در فاصله بی‌نهایت خلق می‌کند. در این حالت تصویر در نقطه کانونی لنز ایجاد می‌شود.”

به زمان عامیانه فوکوس بی نهایت به شما این امکان را می‌دهد که روی اشیایی دورتر از فاصله‌ای که دوربینتان معمولا می‌تواند فوکوس کند فوکوس کنید. این کار بدون استفاده از سیستم فوکوس خودکار انجام می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود این قابلیت برای عکاسی در شب مناسب باشد. در واقع با استفاده از این قابلیت مطمئن می‌شوید بدون کمک سیستم فوکوس خودکار دوربین هم می‌توانید عکس‌های واضحی بگیرید.

نحوه استفاده از فوکوس بی نهایت برای فوکوس در تاریکی

با فوکوس روی بی نهایت شما می‌توانید عکس‌های بسیار واضحی در طول شب بگیرید. همه لنزها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند اما لنزهای استاندارد زیادی هستند که چنین قابلیتی دارند. لنزهای فیش‌آی، ماکرو و دیگر لنزهای تخصصی معمولا چنین قابلیتی ندارند.

آموزش و ترفند های فوکوس کردن در تاریکی در کمتر از چند دقیقه

رای استفاده از این قابلیت لنز خودتان را روی حالت فوکوس دستی بگذارید. سپس به اندازه‌ای حلقه فوکوس را بچرخانید که نشانگر صاف روی لنز با علامت بی نهایتی که در انتهای حلقه فوکوس قرار دارد همراستا باشد. البته بستگی به برند لنزی که از آن استفاده می‌کنید ممکن است کمی این کار متفاوت باشد اما علامت بی نهایت همیشه به یک شکل استفاده می‌شود.

همچنین باید بدانید که اغلب اوقات علامت بی نهایت همیشه در انتهای حلقه فوکوس قرار ندارد و حلقه فوکوس برخی لنزها نیز به صورت بی نهایت می‌چرخد. به همین دلیل مطمئن شوید که نشانگر روی لنز کاملا به صورت همراستا با علامت بی نهایت قرار دارد. با این کار مطمئن خواهید شد که وضوح تصویر شما در سطح ایده‌آلی قرار دارد

بعضی از دوربین‌ها مانند Olympus OM-D E-M1X و E-M1 Mark II نیز به شما این امکان را می‌دهند که فاصله فوکوس دستی خودتان را از قبل تنظیم کنید و مانند یکی از آپشن‌های منو به آن دسترسی داشته باشید. با این قابلیت شما می‌توانید فوکوس را روی حالت بی‌نهایت تنظیم کنید و نگران حرکت زیاد فوکوس نباشید.

مراقب بازنشانی فوکوس در دوربین‌های المپیوس باشید

اگر از دوربین‌های المپیوس استفاده می‌کنید، در صورتی که فوکوس را بین حالت خودکار و دستی جابجا کنید، فوکوس ریست خواهد شد. برای غیرفعال کردن این قابلیت به منوی چرخ دنده، A4، ریست لنز مراجعه کنید و آن را خاموش کنید. در این صورت مطمئن خواهید شد که در صورتی که نور برای استفاده از حالت خودکار کافی باشد، می‌توانید دوباره بدون نیاز به فوکوس دوباره در تاریکی به حالت دستی برگردید.

نکته پایانی

درصورتی که درحالت فوکوس بی نهایت هم نتوانستید عمل فوکوس در تاریکی را به خوبی انجام دهید و تصویر واضحی داشته باشید، کمی حلقه فوکوس را از حالت بی نهایت فراتر ببرید زیرا ممکن است نقاط فوکوس بی‌نهایت در دمای بالا جابجا شوند. روی برخی لنزها نیز مانند لنزهای کانن علامت جبران بی نهایت وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید فاصله‌های مختلفی را انتخاب کنید.

هنگام عکاسی در تاریکی بهتر است از یک سه پایه استفاده کنید. استفاده از سه پایه علاوه بر اینکه وضوح تصویر را بالا می‌برد و فوکوس در تاریکی را راحت‌تر می‌سازد، کمک می‌کند مطمئن شوید که دوربین هنگام گرفتن عکس ثابت است. داشتن سه پایه برای گرفتن عکس‌های منظره ضروری است زیرا باید برای عکاسی از صحنه‌های تاریک شاتر دوربین برای مدت بیشتری باز باشد.

علاوه بر فوکوس در تاریکی، فوکوس بی نهایت برای عکاسی در طول روز هنگام استفاده از فیلترهای ND برای خلق تصاویر Long Exposure نیز به شما کمک می‌کند.

آموزش و ترفند های فوکوس کردن در تاریکی در کمتر از چند دقیقه

در آخر به یاد داشته باشید که تمام تنظیمات مربوط به کاهش نویز را در دوربین خودتان غیرفعال کنید، زیرا ممکن است باعث شوند تصاویر شما نسبت به واقعیت نرم‌تر به نظر برسند.

فوکوس بی نهایت به جز برای فوکوس در تاریکی ، هنگام عکاسی Long Exposure، عکاسی از آتش بازی و دیگر صحنه‌هایی که در شب رخ می‌دهند بهترین راهکار است. با این قابلیت دیگر نیازی نیست یک نقطه فوکوس مشخص کنید و یا به سیستم اتوفوکوس خودتان امیدوار باشید.

منبع
noornegar
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن