اخبار موبایلموبایل

نمایشگر 90Hz در مقابل 60Hz: آیا واقعا مردم تفاوت را حس می کنند؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

پیشرفت ها ی فنی در صفحه نمایش تلفن های هوشمند فقط معطوف به بالا رفتن وضحوح تصویر و یا دقت رنگ بالاتر نبوده است. نمایشگر بهتر تنها به معنی پیکسل‌های بیشتر یا روشنایی بالاتر نیست. به‌تازگی شاهد این بودیم که شرکت‌های سازنده گوشی هوشمند مرزهای تکنولوژی نمایشگرهای موبایلی را با تطبیق دادن نمایشگرها با نرخ به‌روزرسانی (Refresh Rate) بالاتر، جابجا کرده‌اند.

Refresh Rate چیست ؟

ریفرش ریت یا همان نرخ به‌روزرسانی نمایشگر نرخی است که در آن اطلاعات بصری به صورت عمودی به‌روزرسانی می‌شود. برای اکثر نمایشگرها این میزان 60 بار در ثانیه است که سرعت آن 60 هرتز عنوان می‌شود. اما نمایشگرهای جدیدی که در تعدادی از گوشی‌ها استفاده شده‌اند 90 هرتز  و حتی 120 هرتز نیز هستند. این موضوع حرکات در نمایشگر را روان‌تر نشان می‌دهد، مانند آنچه که در گوشی‌های ریزر و وان‌پلاس قابل مشاهده است.

اما نکته‌ای در این میان مطرح می‌شود، اینست که زمانیکه این مشخصات درخصوص نمایشگر مطرح می‌شود به جز نویسندگان این مطالب و عاشقان دنیای تکنولوژی چه کسی از آنها سر در می‌آورد؟ واقعیت ماجرا اینست که بیشتر مردم عادی به این موضوع توجهی ندارند و حتی این دسته از افراد شاید نتوانند تفاوت نمایشگرهای 60 هرتز و 90 هرتز را تشخیص دهند. یکی از خبرنگاران وبسایت PhoneArena  در اقدامی جالب با دو گوشی OnePlus 6T با نمایشگر 60 هرتز و OnePlus 7 Pro با نمایشگر 90 هرتز به سراغ مردم عادی رفته است.


refresh rate 60 vs 90 in smartphone

آیا تفاوت ها میان نمایشگر 60 هرتز و 90 هرتز مشهود است ؟

10 نفر از افرادی که مورد آزمایش این خبرنگار قرار گرفتند، پس از چند دقیقه کار با دو گوشی مورد نظر به موضوعاتی مانند تفاوت در کنتراست تصاویر، رنگ‎ها، رزولوشن و وضوح تصویر اشاره می‌کردند. اما این چیزی نبود که انتظارش را داشتیم. در آزمون دوم او گوشی وان پلاس 7 پرو را به همان 10 نفر قبلی داد تا یک دقیقه با آن کار کنند. سپس او مخفیانه نرخ ریفرش نمایشگر را تغییر داد و گوشی را دوباره به آنها تحویل داد. این بار اما نتیجه کاملاً متفاوت با آزمون اول بود. 5 نفر از این تعداد به وضوع اعلام کردند که میزان روان بودن تصویر تغییر کرده است، اما 5 نفر دیگر قادر به تشخیص این موضوع نبودند.

با این تفاسیر، آیا می‌توانیم بگوییم که مردم عادی قادر به تشخیص تفاوت میان نمایشگرهای 60 هرتز و 90 هرتز هستند؟ متأسفانه خیر، نمی‌توان به این سوال پاسخ “بله” یا “خیر” داد. به نظر می‎رسد که نرخ ریفرش بالاتر چیزی است که مردم قادر به تشخیص آن هستند، البته آن هم در حالتی که با نرخ دیگری مقایسه شوند. شاید مردم عادی نتوانند روان‌تر بودن نمایشگر را تشخیص دهند، اما اثر مثبت آن در تجربه کاربری را متوجه می‌شوند. بنابراین باوجود آنکه نمایشگرهای با نرخ بالاتر بهتر هستند، نمی‌تواند این برتری را چندان بزرگ قلمداد کرد. البته شما ممکن است عقیده داشته باشید که داشتن به‌روزترین تکنولوژی‌ها همیشه بهتر است، اما در این مورد تنها دسته کمی به معنای واقعی متوجه تفاوت‌ها خواهند شد.

منبع
سخت افزار مگphonearena
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن