پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

علت داغی کف پا و راههای درمانی آن

فیلم سینمایی سرخ پوست

اکثر افراد از داغ شدن کف پا زجر می کشند و معمولا این احساس ناشی از آسیبی است که به اعصاب پا وارد شده و ممکن است در صورت آسیب و بیماری، داغ شدن کف پا بیشتر شود.

علت داغ شدن کف پا چیست؟

ارزیابی دقیق درد و داغ شدن کف پا امری مهم بوده تا بتوان تشخیص دقیقی از علت این حس داشته و در نتیجه درمانی مناسب را در اختیار بیمار قرار داد.  در ادامه به معمول ترین دلایلی که منجر به داغ شدن کف پا می شود، علائم و راه درمان داغ شدن کف پا خواهیم پرداخت.

۱- نوروپاتی محیطی

این عارضه ناشی از آسیبی است که به اعصاب پا وارد شده و از معمول ترین دلایل این عارضه است. این عارضه در افرادی که دچار دیابت هستند و یا شکستگی و عفونت دارند بیشتر دیده می شود که معمولا همراه با ضعف و یا احساس سوزن سوزن شدن کف پا خود را نشان می دهد و ممکن است ایجاد عدم تعادل کند.

درمان نوروپاتی محیطی

روش های درمان داغ شدن کف پا که ناشی از نوروپاتی محیطی است با توجه به علت نوروپاتی محیطی تعیین می شود که باید برای درمان آن به پزشک متخصص رجوع کرد.

۲- بیماری نوراما مورتون

این بیماری ضخیم شدن اعصاب محیطی کف پا می باشد که می تواند ناشی از حالت غیر عادی پا، فعالیت های بیش از حد و پر تکرار و دویدن با کفش نا مناسب و پوشیدن کفش پاشنه بلند باشد که در نتیجه آن کف پا داغ می شود. معمول ترین علائم این بیماری شبیه به آن است که بر روی سنگ ریزه بدون کفش ایستاده باشید.

درمان نوراما مورتون

برای درمان این بیماری استراحت کردن، یخ گذاشتن، دارو های ضد التهاب و استفاده از کفش مناسب پیشنهاد می شود و باید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کرد.

۳- بیماری عروق محیطی (PVD)

این بیماری گرفتگی سرخرگ های کل بدن به غیر از اطراف مغز و قلب انسان را شامل می شود که جریان خون را محدود می کند، همچنین با نام بیماری سرخرگ محیطی هم شناخته می شود.

علت بیماری عروق محیطی (PVD)

علت این بیماری ضخیم شدن و نازک شدن دیواره ی سرخرگ ها و یا انعقاد خون می باشد. از علائم آن داغ شدن کف پا به هنگام راه رفتن، ضعف و گرفتگی عضلانی، تغییر رنگ پوست، کاهش رشد مو و ناخن می باشد.

درمان بیماری عروق محیطی (PVD)

هدف اصلی درمان این بیماری کاهش و بهبود علائم آن و متوقف نمودن پیشرفت بیماری است. معمولا تغییر الگوی زندگی و ورزش منظم، ترک دخانیات و رژیم غذایی سالم پیشنهاد می شود. در بدترین شرایط ممکن است نیاز به جراحی باشد.

۴- بیماری متاتارسالژی

خارش و التهاباتی که در استخوان و بافت پیرامون متاتارس تشکیل می شود را بیماری متاتارسالژی می گوییم. پیاده روی و یا دویدن بیش از حد، ضعف و گرفتگی عضلانی و کفش نامناسب نیز می تواند باعث ابتلا به این بیماری شود.

درمان بیماری متاتارسالژی

از علائم این بیماری احساس داغ شدن کف پا ( پایین تر از انگشت بزرگ پا) است که به هنگام راه رفتن و ایستادن بیشتر می شود و به مرور زمان این داغی، شدت می یابد. برای درمان این بیماری استراحت، یخ گذاشتن، ورزش، پدهای مناسب و برای درمان دقیق تر مراجعه به پزشک، پیشنهاد می شود.

۵- بیماری سندرم تونل تارزال (استخوان قوزک پا Tarsal)

فشردگی اعصاب تیبالی که از تونل تارزال که در بخش داخلی پا نزدیک به قوزک پا است عبور می کند و باعث به داغی کف پا می شود. تومور، کیست، گانگلیون (توده ای از بافت ها زیستی) و ورم پا می تواند باعث این بیماری بشود.

درمان سندرم تونل تارزال (استخوان قوزک پا Tarsal)

داغ شدن کف پا، سوزن سوزن شدن کف پا، بی حسی پاشنه و انگشتان پا از علائم این بیماریست و معمولا یک پا را تحت تاثیر قرار می دهد. برای درمان استراحت، ورزش و مراجعه به پزشک توصیه می شود.

۶- بیماری دیابت

در افرادی که دچار دیابت نوع حاد هستند ممکن است به اعصاب محیطی آسیب برسد. این افراد در اثر بالا بودن قند خون در مدت طولانی که در نهایت سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد، به نوروپاتی دیابتی دچار می شوند.

درمان بیماری دیابت

بیمار دچار داغی کف پا و دست می شود . معمولا داغی هنگام شب شدید تر می شود. و این امر همراه با ضعف عضلانی است. درمان این بیماران مانند درمان دیابت است. آن ها باید منظم و متناوب قند خون خود را تنظیم کنند.


۷- بیماری سندرم داغ شدن کف پا

همچنین با نام سندرم گریرسون-گوپالان شناخته می شود که نوعی آسیب به فیبر های عصبی پا می باشد. تقریبا عامل مشخصی ندارد اما این نوع بیماری ارتباط با کمبود ویتامین B، دیابت، کم کاری تیروئید، آرتروز روماتوئید و مشکلات کلیوی است که معمولا این نوع سندرم را ژنتیکی می دانند.

درمان بیماری سندرم داغ شدن کف پا

این بیماری همراه با داغ شدن کف پاست و معمولا این داغ شدن تا زیر زانو می رسد. داغ شدن کف پا هنگام شب بیشتر شده و  همراه با سوزن سوزن شدن و بی حسی پا است.برای درمان این بیماری معمولا حمام آب سرد، مکمل ویتامین B و کفش مناسب نیز توصیه می شود.

دلایل دیگر داغ شدن کف پا

۱-اعتیاد به الکل

مصرف بیش از اندازه الکل به سیستم عصبی آسیب زده و باعث داغی کف پا می شود.

۲-بیماری های مزمن کلیوی

در صورت نقص در عملکرد کلیه و عدم دفع کامل سموم بدن، ممکن است این سموم منجربه داغ شدن کف پا شود.

۳-کم کاری تیروئید

کاهش سطح هورمون های تیروئید ممکن است منجربه تورم شده و بر روی اعصاب فشار وارد کند که باعث داغ شدن کف پا می شود.

۴-ایدز

تقریبا یک سوم افرادی که مبتلا به ایدز هستند از آسیب عصبی زجر می کشندکه باعث داغی کف پا می شود.

۵-کمبود ویتامین

کمبود ویتامین B12 می تواند باعث داغ شدن کف پا شود.

۶-شیمی درمانی

بعضی از شیمی درمانی ها منجربه وضعیتی بنام اریترومایستزیم کف پا (Palmar-Plantar erythrodysesthesia) می شوند که علائمی مانند تورم، قرمزی و داغی کف پا دارد.

آیا داغ شدن کف پا مسئله جدی است؟

در بیشتر موارد داغی کف پا مسئله بزرگی محسوب نمی شود که ایجاد نگرانی کند اما در بعضی موارد ممکن است داغ شدن کف پا نشانه ای از یک بیماری جدی، سکته و یا انعقاد خون باشد. اگر کف پایتان ناگهان شروع به داغ شدن کرد بابد به پزشک متخصص مراجعه کرده تا تمامی عوامل ممکن بررسی شود.


درمان داغ شدن کف پا در طب سنتی

بطور کلی برای درمان داغ شدن کف پا می توانید با استفاده از روش های خانگی زیر به درمان رسید.

۱- شستن پاها

شستن پاها با آب سرد به پایین آمدن دمای بدن بسیار کمک می کند.

۲- خوردن سرکه سیب

خوردن سرکه سیب با تنظیم ph بدن راه حلی ساده برای درمان داغ شدن کف پا محسوب می شود.

۳- زرد چوبه

زردچوبه به دلیل کاکامین موجود در آن جریان خون را در سرتاسر بدن تنظیم می کند و خاصیت ضد التهابی دارد.

۴- زنجبیل

زنجبیل به دلیل داشتن ترکیبات فعال برای تنظیم جریان خون بسیار مفید بوده و در نتیجه باعث پایین تر آمادن دمای پا می شود.

۵-مصرف آویشن

به نقل از گیاه شناسان آویشن برای درمان داغی کف پا مناسب بوده و برای تنظیم جریان خون و باز کردن رگ هایی که باعث گرفتگی هستند هم مناسب است.

۶- مصرف ویتامین B3

یا همان نیاسین برای تقویت سیستم عصبی و جریان خون مفید بوده و منجربه پایین آوردن دمای کف پای شما می شود.که بیشتر در این مواد غذایی موجود است: ماهی تُن – گوشت برّه – لپّه – قارچ و …

۷- ماساژ دادن کف پا

 ماساژ دادن کف پاهمراه با روغن زیتون یا نارگیل و یا روغن خردل برای درمان بی حسی و ضعف پا که بر اثر داغی کف پا اتفاق افتاده، مؤثر می باشد.

۸- ورزش کردن

ورزش کردن نیز با توجه به تنظیم سیستم گردش خون بسیار مفید بوده و از اختلالات سیستم عصبی پیشگیری می کند.

با توجه به موارد گفته شده در صورت داغ شدن کف پا بصورت مداوم و پیاپی اکیدا توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه کرده و با انجام آزمایشات گوناگون از علت و نحوه ی درمان مطمئن شوید و تنها به مطالب گفته اکتفا نکنید.

منبع
نبض ما
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن