نرم افزار

بالغ بر 1000 برنامه اندرویدی اطلاعات کاربران را بدون اجازه جمع آوری می کنند

فیلم سینمایی سرخ پوست

هنگامی که شما مجوز دسترسی برنامه ها را به برخی از داده ها اعطا می کنید، احتمالا انتظار دارید که با لغو دسترسی،دیگر این برنامه ها به اطلاعات شما دسترسی نداشته باشند اما  به نظر می رسد که ممکن است این تصور همیشه درست نباشد. بر اساس یک گزارش جدید، بیش از 1000 برنامه راه هایی برای دور زدن این محدودیت ها پیدا کرده اند  که اساسا آن ها را قادر به جمع آوری داده ها و اطلاعات کاربران بدون اطلاع کاربر می داند.

مطالعات علمی سایت FTC

مطالعه علمی که در وب سایت FTC منتشر شد نشان می دهد که 1،325 از 88،000 برنامه مورد مطالعه، اطلاعاتی مانند اطلاعات جغرافیایی و شناسه های تلفن را جمع آوری کرده اند حتی اگر برنامه ها مجوز این کار را نداده باشند. برخی از برنامه های بسیار محبوب نیز در این لیست دیده می شود. از جمله برنامه Shutterfly .همچنین برنامه Baidu از طریق سرویس نقشه برداری خود اطلاعات را جمع آوری می کنند ؛ به این معنی که برنامه هایی مانند برنامه Hongkong Disneyland که از خدمات نقشه برداری Baidu استفاده می کنند، بدون اجازه اطلاعات شما را جمع آوری می کنند.  برنامه های دیگری مانند Samsung Health و مرورگر سامسونگ هم از Baidu استفاده می کنند و در نتیجه برنامه های دیگر به اطلاعاتی که این دو نرم افزار جمع آوری می کرده اند دسترسی دارند. در هر صورت shutterfly  هرگونه تخطی را انکار می کند.

ادعای شرکت shutterfly

شرکت shutterfly در بیانه ای به CNET  ادعا می کند که همانند بسیار از برنامه های عکاسی، shutterfly از این اطلاعات برای بهبود تجربه کاربری توسط امکاناتی مثل طبقه بندی و پیشنهادات شخصی سازی  شده، همه مطابق با سیاست حفظ حریم خصوصی shutterfly و همچنین توافقنامه توسعه اندروید، استفاده می کند.

بعضی از برنامه ها از شیوه های بدتری در مقایسه با دیگران استفاده می کنند. به عنوان مثال، حدودا 13 برنامه، برای دستیابی به داده های کاربران از برنامه های دیگر استفاده می کنند. این برنامه ها ،که بیش از 17 میلیون بار نصب شده اند همانند Hongkong Disneyland، قادر به خواندن فایل هایی که محافظت نشده بودند هستند.

جلوگیری از جمع آوری داده ها و حفظ اطلاعات کاربران

بنابراین برای جلوگیری از جمع آوری این داده ها، چه کاری می توان انجام داد؟

باید به این نکته توجه داشت که ما باید تصمیم بگیریم  که به کدام برنامه اجازه دسترسی بدهیم. محققان در این گزارش خاطرنشان کردند که آنها به گوگل درمورداین مسئله هشدار داده اند و گوگل وعده داده است که در در نسخه جدید اندروید،Android Q که امسال عرضه خواهد شد، این مشکل برطرف خواهد شد. باید توجه داشت که حتی با این تغییرات بازهم هزاران دستگاه وجود دارند که نمی توانند از Android Q   استفاده کنند و در نتیجه در معرض ربوده شدن اطلاعاتشان توسط برنامه های مختلف قراردارند. جدا از این واقعیت که برنامه های مورد نظر نمی بایست داده های کاربران را جمع آوری کنند، گوگل نیز باید نحوه کارکرد مجوزها را برای همه کاربران حتی کسانی که گوشی های قدیمی تر دارند ارتقا دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن