پیشتازتک پلاسعلم و دانش

شرکت‌‌های ثروتمند تصمیم به احداث کارخانجات فضایی گرفتند

فیلم سینمایی سرخ پوست

ظرفیت منظومه‌‌ی‌‌ شمسی برای توسعه‌‌ی صنایع آینده، یک میلیارد مرتبه بزرگ‌تر از ظرفیت فعلی آن روی زمین می باشد.

شاید عنوان این مطلب برایتان یادآور داستان‌‌های علمی تخیلی باشد؛ اما امروزه ایده‌‌ی انتقال صنایع سنگین به فضا دیگر یک رؤیای دور از دسترس محسوب نمی شود. در گزارشی که در ژورنال علمی دیسکاور منتشر شده، آمده است که ما برای تضمین بقای گونه‌‌ی خود نیاز داریم به‌جای اتکا بر منابع محدود باقیمانده روی زمین، استخراج منابع از سیارات و سیارک‌‌های دیگر را آغاز کنیم.

فیل متزگر، دانشمند علوم سیاره‌‌ای در دانشگاه سنترال فلوریدا در مصاحبه‌‌ای با دیسکاور می‌‌گوید:

منظومه‌‌ی شمسی می‌‌تواند بستری برای یک صنعت عظیم با ابعادی یک میلیارد برابری نسبت‌‌به صنایع زمینی باشد. وقتی شما شروع به ایجاد یک تمدن بسیار بزرگتر می‌‌کنید که حدود آن فراتر از ظرفیت زمین است، خواهید دید که نوع کارهایی که چنین تمدنی می‌‌تواند انجام دهد، بسیار فراتر از قدرت درک ما است.

سرمایه‌‌گذاری در فضا

منابع ما روی زمین مدام درحال کاهش هستند و از سوی دیگر، جمعیتمان نیز روبه افزایش می باشد. این معادله به‌‌وضوح نشان می‌‌دهد که ما با یک بن‌‌بست روبرو هستیم. بنابر همین استدلال، طی دهه‌‌ی اخیر شاهد شکل‌‌گیری و رشد رسته‌‌ی جدیدی از شرکت‌‌ها بوده‌ایم که قصد دارند نخستین پیش‌گامان عرصه‌‌ی بهره‌‌برداری از منابع فضایی باشند.

شرکت Planetary Resources

برای مثال، شرکت Planetary Resources در این مدت، موفق به جذب سرمایه‌‌ای چند ده میلیون دلاری شده تا به‌‌کمک آن فناوری‌‌های استخراج منابع سیارکی را توسعه دهد. اما مشکلات مالی باعث شده است که این شرکت انجام نخستنین مأموریت اکتشافی سیارکی خود را برای مدت نامعلومی به تأخیر بیندازد.

به‌‌نظر می‌‌رسد میلیاردر معروف دنیای فناوری، مدیرعامل شرکت‌‌های بلواورجین و آمازون نیز وارد گود شده باشد.

جف بزوس طی بیانیه‌‌ی اخیر درمورد پروژه‌‌ی سطح‌‌نشین قمری شرکت خود می‌‌گوید:

دلیل اینکه ما قصد عزیمت به فضا را کرده‌‌ایم، نجات سیاره‌‌ی زمین است. صحبت از یک (محاسبه‌‌ی) ریاضیاتی است. این اتفاق بالاخره رخ خواهد داد.

حتی ناسا نیز به‌تازگی تصمیم خود را برای یک سرمایه‌‌گذاری چند میلیون دلاری روی فناوری‌‌هایی باهدف اکتشاف در دهانه‌‌های ماه و استخراج سیارک‌‌ها اعلام کرده است. منابع رو به پایان زمین تنها دلیل نیاز ما به اکتشاف در عمق فضا نیست.

دسترسی به انرژی خورشیدی نیز در فضا بسیار بهینه‌‌تر از سطح زمین است.

نیروگاه‌‌های خورشیدی مستقر در مدار می‌‌توانند منبعی بی‌‌انتها و توقف‌‌ناپذیر از انرژی را به‌‌شکل امواج مایکروویو یا لیزر به سطح زمین ارسال کنند. همان‌طور که پیش‌‌تر نیز گفته شده این طرح یکی از برنامه‌‌های جدی چین برای تأمین انرژی خود تا سال ۲۰۲۵ است.


Greenpeace 2.0

اما همه‌‌ی کارشناسان درباره‌‌ی دستاورد واقعی چنین برنامه‌‌هایی نظری واحد ندارند. چند ماه پیش، گروهی از دانشمندان طی اجلاسی گرد هم آمدند و با امضای یک طرح پیشنهادی، درخواست خود را بر پایه حفاظت از ۸۵ درصد از منابع منظومه‌‌ی شمسی دربرابر اقدامات توسعه‌‌‌‌ای بشر اعلام داشتند. دانشمندان هشدار داده‌اند که درصورت شکل‌گیری یک رقابت فضایی بر سر استخراج منابع فضا، تنها درعرض ۵۰۰ سال، کل منظومه‌ی شمسی از منابع خالی خواهد شد.

نظریه مارتین الویس،درباره استخراج منابع از فضا

مارتین الویس، اخترفیزیک‌‌شناس ارشد رصدخانه‌‌ی اخترفیزیک اسمیت‌‌سونیان و از نویسندگان ارشد طرح پیشنهادی یادشده در مصاحبه‌‌ای با گاردین می‌‌گوید:

وقتی منابع منظومه‌‌ی شمسی به‌کلی استخراج شوند، دیگر جایی برای ما وجود نخواهد داشت.

گام‌‌های اولیه

هنوز کارهای زیادی باید ازسوی دانشمندان انجام گیرد تا درنهایت صنایع فضایی و استخراج منابع آن شکل واقعیت به خود بگیرد. اما اقدامات اولیه برای تحقق آینده در حال انجام می باشد.

اولین شرکتی که موفق به چاپ سه بعدی شد

پنج سال پیش، شرکت Made In Space نخستین شرکتی بود که موفق به چاپ سه‌‌بعدی یک شی در محیطی با گرانش صفر شد. درادامه نیز این شرکت در سال ۲۰۱۸، موفق به عقد یک قرارداد مهم با ناسا شد و طی آن، فعالیت خود را برای ساخت یک سیستم تولید فلزهای هیبریدی باهدف اکتشافات فضایی شروع کرد. این شرکت قصد دارد تا قطعات فلزی از جنس تیتانیوم و آلومینیوم را با گرید کاربردهای فضایی را ازطریق چاپگرهای سه‌‌بعدی چاپ کند.

فضاپیمای سطح نشین  Hayabusa2

آژانس فضایی ژاپن (JAXA) نیز اخیرا موفق شد فضاپیمای سطح نشین خود را با نام Hayabusa2 بر سطح یک سیارک کوچک فرود آورد. در اسفند سال پیش، این سطح‌‌نشین حتی توانست با شلیک یک گلوله به‌‌سمت سطح این سیارک، بخشی از خاک سیارک را نمونه‌‌برداری کند.

دستیابی به تمدن فضایی

با وجود چنین تلاش‌‌هایی ما هنوز فاصله‌‌ی زیادی تا تحقق یک تمدن فضایی بر پایه‌‌ی استخراج منابع فرازمینی داریم. ما هنوز نمی‌‌دانیم تکلیف حق مالکیت منابع استخراج‌‌شده از فضا چیست و چه کشوری می‌‌تواند چنین ادعایی را مطرح کند؛ موضوعی که خود احتمالا محل تنش‌‌های سیاسی فراوانی در آینده‎‌ی این صنعت خواهد بود.

آینده استخراج منابع از فضا

آینده به هر شکلی که رقم بخورد، باید توجه داشت که فرصت امروز ما زیاد نیست. تغییرات اقلیمی هر روز با قدرت بیشتری جهان را درمی‌‌نوردد و منابع زمین نیز روبه پایان هستند. همه‌‌ی این‌‌ها خود دلیلی شده است که نگاهمان را به افقی فراتر از سیاره‌‌ی دوست‌‌داشتنی خود بدوزیم و امیدوار باشیم که بتوانیم پیش از آنکه بسیار دیر شود، تمدن خود را به نقطه‌ای امن برسانیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن