آموزشآموزش تلفن همراه / تبلت

آموزش کامل استفاده از قابلیت های قلم S-Pen در گوشی‌های گلکسی نوت سامسونگ

فیلم سینمایی سرخ پوست

گوشی‌های سری گلکسی نوت سامسونگ یکی از پرطرفدارترین و قدرتمندترین محصولات اندرویدی عرضه شده در هر سال هستند. همه‌ی محصولات گلکسی نوت با یک قلم موسوم به S-Pen و پشتیبانی نرم‌افزاری مخصوص آن عرضه می‌شوند که در این مطلب با قابلیت‌های فراوان آن آشنا می‌شویم.

S-Pen تنها یک قلم معمولی نیست و در هر سال، عملکردهای خاصی به آن اضافه شده است. در این مطلب تمرکز اصلی روی قلم S-Pen عرضه شده با گلکسی نوت ۹ است؛ هرچند اکثر مواردی که در این مقاله می‌آید، درباره‌ی  محصولات سال‌های گذشته نیز تا حدود زیادی صدق می کند.

مشخصات فنی قلم S-Pen

S-Pen tutorials Galaxy Note
  •  به عنوان یک ویژگی جدید، قلم S-Pen گلکسی نوت ۹ به وسیله‌ی بلوتوث به گوشی متصل می‌شود. این قلم مانند پیشینیان خود و البته برخلاف اکثر رقبا، در بدنه‌ی گوشی جا خوش می‌کند.
  • این قلم به جای استفاده از باتری‌های قدیمی لیتیوم-یون در قلم سرفیسِ مایکروسافت یا مداد اپل، از اَبَرخازن‌ها استفاده می‌کند. طبق ادعای سامسونگ، با استفاده از این ابرخازن‌ها، تنها ۴۰ ثانیه زمان برای شارژ کامل S-Pen مورد نیاز است.
  • با یک شارژ کامل می‌توان تا ۳۰ دقیقه یا ۲۰۰ کلیک دکمه از قلم استفاده کرد. زمانی که شارژ قلم به زیر ۲۰ درصد برسد، هشداری برای یادآوری شارژ مجدد به کاربر داده می‌شود.
  • S-Pen با استفاده از روش شارژ بی‌سیم در درون بدنه‌ی دستگاه شارژ می‌شود. البته فرایند این شارژ کاملاً متفاوت و مستقل از شارژ بی‌سیم نوت ۹ است. بنابراین امکان شارژ قلم با استفاده از شارژر بی‌سیم اصلی گوشی وجود ندارد.
  • سامسونگ مصرف قلم در یک شارژ کامل را ۰.۵ میلی‌آمپرساعت تخمین زده است. به عبارت دیگر، حتی در صورت کم شدن ظرفیت ابرخازن‌ها در طی زمان، S-Pen تأثیری روی عمر باتری گوشی شما نخواهد داشت. برای درک بهتر، نسبت ۰.۵ میلی‌آمپرساعت را به باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپرساعتیِ نوت ۹ در نظر بگیرید.
  • S-Pen بدون شارژ هم می‌تواند کار کند. تنها عملکردهای از راه دور تا زمان شارژ مجدد متوقف می‌ماند.
  •  نوک قلم ۰.۷ میلی‌متر ضخامت دارد و تا ۴۰۹۶ سطح فشار را می‌فهمد. این خصوصیات با قلم Surface Pen 2 مایکروسافت و اکثر قلم‌های تبلت Wacom برابر است.
  • S-Pen گلکسی نوت ۹ در چهار رنگ زرد-آبی، مشکی، قهوه‌ای و ارغوانی عرضه شده است. قیمت آن‌ها نیز در بازه‌ی ۴۰ تا ۵۰ دلار است. رنگ قلم، رنگ نگارش اصلی آن را نیز تعیین می‌کند که در این باره در ادامه صحبت می‌کنیم.
  • ارتباط بلوتوث قلم با گوشی تا بیش از ۹ متر برقرار است.
  • یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته شده‌ی S-Pen قابلیت استفاده از چند نوک در آن است. تمام نسخه‌های اخیر گلکسی نوت سامسونگ با یک ابزار کِشنده‌ی کوچک عرضه می‌شوند که می‌تواند نوک S-Pen را بیرون بکشد و می‌توانید آن را برگردانید و از سمت دیگرش استفاده کنید. نوک پیش‌فرض، یک لاستیک نرم است اما سمت دیگر آن یک پلاستیک سخت است.

ویژگی های اصلی

S-Pen از چندین ویژگی اساسی بهره می‌برد که در حالت معمولی همیشه کار می‌کنند و می‌توانید آن را در منوی تنظیمات روشن و خاموش کنید.

Air View

S Pen Remote Feature Google Chrome

این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که با حرکت قلم به سمت صفحه نمایش، اطلاعاتی سریع و کلی در مورد عملکرد قلم در برنامه مشاهده کنید. Air View در برنامه‌های تقویم سامسونگ و گالری به بهترین نحو عمل می‌کند؛ اما در اپلیکیشن‌های ثالث مثل تقویم گوگل یا گوگل درایو آنقدرها عالی نیست.

Direct Writing Input

S Pen Direct Writing Input

این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که مکان‌های ورود متن در گوشی را با نوشتن پر کنید. تنها باید قلم را روی یک جعبه‌ی متن خالی برده و روی آیکونی که پس از آن ایجاد می‌شود کلیک کنید و به جای تایپ کردن، با قلم شروع به نوشتن کنید.

Screen Off Memo

Samsung S Pen Screen Off Memo (1)

این یکی از قابلیت‌های قدیمی سری نوت است که با استفاده از آن می‌توانید بدون باز کردن قفل گوشی، روی آن یادداشت‌برداری کنید. کافی‌ست در زمانی که نمایشگر گوشی خاموش است S-Pen را از جای خود خارج کرده و طبق راهنمایی‌های نشان داده شده روی صفحه عمل کنید. این یادداشت‌ها را می‌توانید در اپلیکیشن نوتِ سامسونگ ذخیره کنید، به یادداشت‌های دیگر بیافزایید، آن‌ها را حذف کرده یا حتی ضخامت متن نوشته شده را تغییر دهید.

PENUP

این مورد یک شبکه‌ی اجتماعی مخصوص دارندگان گوشی‌های گلکسی نوت سامسونگ است. با استفاده از این برنامه می‌توانید نقاشی بکشید، نقاشی‌های موجود را رنگ‌آمیزی کرده و هنر خود را با سایرین به اشتراک بگذارید. PENUP به طور پیش‌فرض روی دستگاه نصب است؛ اما می‌توانید آن را به سادگی حذف کرده یا در صورت تجدید نظر، از Google Play Store دریافت و مجدداً نصب کنید.

تغییر رنگ جوهر S-Pen

متأسفانه در این زمینه تنها دو گزینه‌ی قابل انتخاب وجود دارد که یکی از آن‌ها، همرنگ بدنه‌ی قلم و دیگری، سفید است و اگر نیاز ضروری به رنگ دیگری داشته باشید، باید قلم جدیدی تهیه کنید. البته این مشکل تنها در برنامه‌هایی مثل Screen Off Memo وجود دارد که اجازه‌ی تغییر رنگ نمی‌دهند. بعضی دیگر از برنامه‌ها مثل Samsung Notes اجازه‌ی انتخاب رنگ دلخواه را به شما می‌دهند. به هر حال این یک محدودیت است؛ اما آنقدرها هم مهم به نظر نمی‌رسد.

Visible Pointer

می‌توانید دستگاه را طوری تنظیم کنید که وقتی نوک S-Pen به مقدار خاصی به صفحه نزدیک شد، یک نشانگر قابل رؤیت را نشان بدهد. این قابلیت هم از مدت‌ها پیش در قلم‌های سامسونگ وجود داشته و به طور پیش‌فرض روشن است.

ویژگی‌های Air Command

Air Command

این بخش، رابط اصلی S-Pen برای استفاده از عملکردهای مختلف آن است. به صورت پیش‌فرض با در آوردن S-Pen از گوشی در حالتی که نمایشگر روشن باشد، Air Command نشان داده می‌شود. این عملکرد پیش‌فرض را می‌توان در تنظیمات غیرفعال کرد اما با توجه به اینکه بسیاری از عملکردهای قلم فقط با کمک این رابط کاربری در دسترس هستند، غیرفعال کردن آن چندان توجیه‌پذیر نیست.

Notes

در مورد بخشی از یک گوشی «گلکسی نوت» صحبت می‌کنیم بنابراین طبیعی است که امکان یادداشت‌برداری در آن فراهم باشد. دو عملکرد در Air Command به یادداشت‌برداری مربوط می‌شود. اولین گزینه یک یادداشت جدید ایجاد می‌کند و دومی برنامه‌ی Samsung Notes را باز کرده و یادداشت‌های گذشته را نمایش می‌دهد. یادداشت‌های گوشی در حساب سامسونگ شما ذخیره می‌شود و در صورت تهیه‌ی یک محصول جدید هم می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

Screen Write

Screen Write Samsung S Pen

Smart Select

این مورد یکی از بهترین روش‌ها برای ثبت اسکرین‌شات در گوشی‌های نوت است. با استفاده از S-Pen می‌توانید یک شکل هندسی در صفحه بکشید و فقط از همان بخش اسکرین‌شات گرفته شود. این روش مسلماً از ثبت یک تصویر بزرگ و بلند و کراپ کردن آن در زمانی که تنها به بخشی از تصویر احتیاج دارید آسان‌تر و بهتر است. علاوه بر این، امکان ثبت یک انیمیشن در محدوده‌ی تعیین شده نیز وجود دارد که Smart Select آن را برای اشتراک‌گذاری راحت‌تر، به یک پرونده‌ی GIF تبدیل می‌کند.

Translate

یک قابلیت بسیار سودمند و کاربردی برای ترجمه‌ی کلمات است. با حرکت قلم نزدیک یک کلمه می‌توانید آن را به کمک Google Translate ترجمه کنید. Translate موجود در S-Pen مثال خوبی از همکاری و ترکیب قابلیت‌های مفید و مثبت شرکت‌های مختلف است. با استفاده از آیکون بلندگوی کوچک در کنار کلمه‌ی ترجمه شده، می‌توانید تلفظ آن را نیز بشنوید.

Magnify

این هم یکی دیگر از امکانات مفید اما کمتر دیده شده‌ی S-Pen است. تقریباً روی هر چیزی می‌توانید قلم را قرار داده و با بزرگنمایی، آن را بهتر ببینید و بخوانید. امکان بزرگنمایی ۱۵۰، ۲۰۰، ۲۵۰ و ۳۰۰ درصدی وجود دارد. امکان ایجاد تغییر جزئی در نحوه‌ی نمایش مکان بزرگنمایی شده نیز وجود دارد.

Glance

Magnify With S Pen

این قابلیت، یک ابزار عالی برای بهبود مالتی‌تسکینگ در اندروید است. با کمک Glance می‌توانید برنامه‌ها را در حالت تصویر در تصویر ببینید. با باز کردن برنامه و پس از آن راه‌اندازی Glance، برنامه به شکل یک تصویر بندانگشتی درمی‌آید. با بردن قلم روی این تصویر، برنامه دوباره در حالت تمام صفحه دیده می‌شود. بار دیگر نیز با حرکت قلم می‌توان آن را در حالت Glance قرار داد.

Live Message

Live Message Galaxy Note 9

قابلیت Live Message عملکرد جالب و کوچکی است که حدود دو سال پیش معرفی شده است. می‌توانید یک پیام بنویسید یا تصویری را بکشید و دستگاه نوت آن را به یک تصویر GIF تبدیل می‌کند که به سادگی می‌توانید آن را در هر برنامه‌ای که با این تصاویر کار می‌کند به اشتراک بگذارید. این قابلیت با AR Emoji نیز کار می‌کند و علاوه بر آن می‌توانید روی تصاویری که روی گوشی خود دارید نیز یادداشت بنویسید و ارسال کنید.

Bixby Vision

این ویژگی در‌ واقع برای شناسایی تمام چیزهایی که روی نمایشگر گوشی دیده می‌شود و نمایش اطلاعات در مورد آن‌ها ایجاد شده است اما در حال حاضر هنوز نتوانسته به خوبی به این هدف برسد. فعلاً Bixby Vision برای استخراج متن از تصویر به کمک OCR یا اسکن کردن کدهای QR استفاده می‌شود و باید برای ادامه‌ی آن منتظر آینده باشیم.

Add your own

در Air Command قابلیت اضافه کردن برنامه‌های دلخواه به گردونه‌ی رابط کاربری وجود دارد. اضافه کردن برنامه‌هایی که معمولاً در آن‌ها از قلم استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌شود.

دسترسی به تنظیمات S-Pen

Access S Pen Settings

وقتی Air Command باز می‌شود می‌توانید روی چرخ‌دنده‌ی بالا و سمت چپ آن کلیک کنید و به تنظیمات S-Pen دسترسی پیدا کنید

ویژگی‌های سخت‌افزاری

چند ویژگی سخت‌افزاری کوچک خاص نیز در S-Pen وجود دارد. در مورد یک قلم عادی معمولاً نکته‌ی سخت‌افزاری ویژه‌ای نمی‌توان ذکر کرد؛ اما وجود باتری، بلوتوث و عملکردهای از راه دور S-Pen چند مورد جدید در این بخش به قلم مخصوص گلکسی نوت ۹ اضافه کرده است.

هشدار برای جلوگیری از گم شدن

S Pen Connecting For Remote

این یکی از قدیمی‌ترین ویژگی‌های نسخه‌های قبلی S-Pen است. وقتی قلم از جای خود خارج شود و از آن بیش از حد فاصله بگیرد، گلکسی نوت پیوسته آن را به شما یادآوری می‌کند تا آن را سر جای خود برگردانید. این هشدار راه خوبی برای جلوگیری از گم شدن قطعه‌ی کوچکی است که چندان هم ارزان‌قیمت نیست.

حالت کم‌مصرف

Alarm And Power Saver Mode S Pen

این قابلیت به صورت پیش‌فرض فعال شده است. گلکسی نوت در حالت عادی وقتی S-Pen در جای اصلی خود باشد، تلاشی برای تشخیص وجود آن نمی‌کند. این کار باعث می‌شود انرژی قلم بی‌جهت در اثر یک کار تکراری صرف نشود. البته اگر بخواهید می‌توانید این حالت را در منوی تنظیمات غیرفعال کنید.

صدا و لرزش

 گلکسی نوت می‌تواند در زمان خارج کردن S-Pen ازمحل مخصوصش، یک صدا و یک لرزش به عنوان عکس‌العمل نشان دهد. این ویژگی نیز به طور پیش‌فرض فعال است.

باز کردن قفل با S-Pen

Unlock With S Pen

می‌توانید دستگاه را به نحوی تنظیم کنید که به جای PIN، رمز عبور، اثر انگشت و روش‌های دیگر از قلم برای باز کردن قفل استفاده کند. قابلیت جالبی است اما به هر حال نگهداری کلید در کنار قفل، ایده‌ی چندان مناسبی از لحاظ امنیتی نیست.

قابلیت‌های از راه دور

Controls

قلم مخصوص گلکسی نوت ۹ چندین قابلیت از راه دور معرفی کرده است. برای استفاده از آن‌ها دو راه وجود دارد. اولین مورد اعطای اجازه به S-Pen برای انجام اموری در برنامه‌هایی به‌خصوص است. این امور در بسیاری از برنامه‌ها مثل مایکروسافت آفیس، گوگل کروم و چندین برنامه‌ی دیگر است. کنترل‌های موجود برای برنامه‌ها را می‌توانید در منوی منظیمات ببینید. این کنترل‌ها به طور خودکار برای تمام برنامه‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند نمایش داده می‌شود.

تغییر عملکردهای از راه دور

علاوه بر مورد قبل، شما می‌توانید برنامه‌هایی را که از عملکردهای از راه دور استفاده می‌کنند را شخصی‌سازی کنید. هر برنامه می‌تواند تا دو عملکرد را با یک فشردن یا دوبار فشردن دکمه‌ی S-Pen پشتیبانی کند. این عملکردها در بخش تنظیمات از راه دور S-Pen قابل تغییر هستند. مثال‌های محبوب از این قابلیت، جلو رفتن یک اسلاید در ارائه‌ی مطلب با یک فشار و عقب رفتن در آن با دو فشار است. به عنوان مثال دیگر، می‌توان در گوگل کروم با دو نوع حرکت، به صفحات قبلی یا بعدی حرکت کرد.

باز کردن برنامه‌ها از راه دور

امکان تنظیم S-Pen برای باز کردن یک برنامه با فشار دادن طولانی دکمه‌ی قلم نیز وجود دارد. بر خلاف عملکردهای اصلی، می‌توانید هر برنامه‌ای (حتی اگر آن برنامه از عملکردهای S-Pen پشتیبانی نکند) را با این روش اجرا کنید. به طور پیش‌فرض برنامه‌ی دوربین سامسونگ برای این کار درنظر گرفته شده است.

کنترل‌ها تنها به یک برنامه محدود نیستند

با هر برنامه‌ای که از عملکردهای از راه دور پشتیبانی کند می‌توانید کار کنید. به سادگی می‌توانید از برنامه‌ی دوربین به پاورپوینت و کروم و سایرین سوییچ کرده و بدون مشکل از عملکردهای از راه دور قلم استفاده کنید.

مَستر کنترل‌های از راه دور

چند کنترل ویژه برای دوربین و اجرای موسیقی نیز در S-Pen وجود دارد. اگرچه این امر، مورد پشتیبانی رسمی قرار نگرفته اما مثلاً می‌توانید با یک کلیک، در اسنپ‌چت عکس بگیرید. کنترل‌های از راه دور پخش موسیقی در تمام برنامه‌های مربوط به موسیقی مثل سامسونگ موزیک، پولسار، برنامه‌ی موسیقی گوگل، یوتیوب و … کار می‌کنند. می‌توانید این کنترل‌ها را خاموش کنید اما امکان تنظیم و شخصی‌سازی زیادی در آن وجود ندارد.

قلم S-Pen بیش از نیم دهه است که در بازار گوشی‌های هوشمند حضور دارند. کاربران آن را هنوز دوست دارند و هر سال ویژگی‌هایی به آن اضافه می‌شود. از همین حالا می‌توانیم منتظر نوآوری‌ها و عملکردهای جدیدی که در گلکسی نوت ۱۰ وجود دارد، باشیم.

منبع
شهر سخت افزارandroidauthority
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن