آموزشآموزش تلفن همراه / تبلت

آموزش محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها و مزاحمان

گوشی هوشمند شما تمام اسرارتان را می داند. با استفاده از این راهنمایی ها آن را مهر و موم و از گوشی هوشمند خود در برابر هکرها حفاظت کنید.

فیلم سینمایی سرخ پوست

هک شدن گوشی هوشمند حسی شبیه به سرقت از خانه تان یا حتی بدتر از آن را می دهد. این یک تهاجم عظیم به حریم خصوصی و ناقض فضای شخصی شماست و ممکن است کمی طول بکشد تا متوجه شوید چه چیزی از دست رفته است. گوشی هوشمند شما نه تنها چیز های با ارزشتان را در خود نگه می دارد، بلکه به مزاحمان سیگنال می دهد که کدام یک از آن اطلاعات با ارزش برای شما مهم تر است. هر اطلاعات یا برنامه ای که  بیشتر و به طور مداوم از آن استفاده می کنید، با ارزش تر خواهد بود.

گوشی های هوشمند، دستگاه های کوچکی هستند که به راحتی می توانند از دست بروند و یا سرقت شوند و به طور مداوم در حال ارسال و دریافت سیگنال هستند، بنابراین آنها همیشه هدفی برای مجرمان می باشند. برای نگه داشتن گوشی و محتویات آن از چشمان کنجکاو و انگشتان چسبنده، باید یک استراتژی برای حفاظت از اطلاعات ارزشمند خود ایجاد کنید. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی محافظت از گوشی هوشمند خود در برابر هکرها و مزاحمان برای شما عزیزان قرار داده ایم.

سیستم عامل و نرم افزار های خود را آپدیت کنید.

محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها
محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها

به روز رسانی هایی که شرکت های نرم افزاری ارائه می کنند تنها جهت بهبود ظاهر و افزایش زیبایی نیست بلکه بسیاری از بروزرسانی ها، نرم افزاری و رفع اشکالات حاوی پیشرفت های امنیتی هستند که به محافظت از گوشی های هوشمندتان در برابر نقض داده ها و مزاحمت ها کمک می کند و آسیب پذیری ها را از بین می برد و موفق شدن هکر ها را سخت تر می کند. هنگامی که اپدیتی برای سیستم عامل گوشی هوشمند شما یا برنامه های آن اعلام می شود، آن را بدون تاخیر نصب کنید.

از وای فای عمومی استفاده نکنید

تا به امروز همه باید در مورد خطرات استفاده از وای فای باز برای هر کاری اطلاعاتی داشته باشند، زیرا وای فای رایگان در مراکز تجاری، کافه ها، فرودگاه ها و یا هرگونه مکان عمومی فرصت مناسبی برای هر گونه شرارت است. سعی کنید در صورت امکان فقط از اتصال به شبکه ی اینترنت خط خود استفاده کنید وهنگامی که در یک محیط عمومی هستید دکمه وای فای گوشی خود را خاموش کنید. اگر این امکان وجود ندارد بهتر است از یک برنامه وی پی ان، یک ابزار که ارتباطات شبکه را از طریق یک اتصال رمزگذاری شده تونل می کند، کمک بگیرید. اما با دقت انتخاب کنید چون همه وی پی ان ها از نطر کیفیت یکی نیستند. همچنین هنگامی که بیرون هستید و ساعت هوشمند همراهتان نیست بلوتوث گوشیتان را غیرفعال کنید.

گوشی هوشمند خود را قفل کنید

محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها
محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها

برای ورود به دستگاه خود همیشه یک رمز چهار یا شش رقمی را انتخاب کنید. گذرواژه ها ممکن است خیلی راحت نباشند اما آرامش ذهنی حاکی از این است که اگر گوشی شما هنگام امتحان کردن مبل های جدید ایکیا از جیبتان بیافتد، اولین نفری که آن را می یابد قادر به دریافت داستان زندگی شما از ایمیلتان، مخاطبانتان، عکس هایتان و اطلاعات بانکیتان نباشد. به فکر تنظیم کردن گذرواژه ای حتی بلندتر شامل اعداد و حروف باشید. طرفدار گذرواژه طولانی نیستید؟ جای نگرانی وجود ندارد. اسکن اثر انگشت و فیس آی دی ساده اند و جایگزین خوبی برای وارد کردن ارقام هستند. زمانی که مشغول کار هستید، از قفل بودن برنامه های حاوی اطلاعات شخصی شما اطمینان حاصل کنید.

از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید

در اینجا یکی دیگر از اقدامات امنیتی عجیب و غریب است که اکثر مردم نمیتوانند تحملش کنند را برای محافظت از گوشی هوشمند خود در برابر هکرها معرفی می کنیم. احراز هویت دو مرحله ای منفور است زیرا به یک مرحله اضافی احتیاج دارد و زمانی که یادتان برود که گوشی و یا ساعت خود را در نزدیکی تان بگذارید، درد آور است. اما همانند گذرواژه ها با فراهم آوردن یک لایه اضافی حفاظتی در صورت افتادن گذرواژه تان به دست کسی عمل می کند.

از گذرواژه های قوی استفاده کنید

محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها

همه از کلمه عبور متنفرند اما وقتی آن ها را تعیین می کنید به اقدامات نصفه نیمه اکتفا نکنید. فقط از رمزهای عبور قوی استفاده کنید که هکر ها به راحتی به آن رخنه نکنند. آن ها باید شامل شانزده تا بیست کاراکتر باشند که ترکیبی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و سمبل ها هستند. رخنه کنندگان بی رحم رمزعبور هنوز هم به بسیاری از گدرواژه های قوی نفوذ میکنند ولی استفاده از تاریخ تولدتان، اسم حیوان خانگیتان و یا یک گذرواژه مشترک برای تمامی اکانت های خود کار را برای هکر ها راحت میکند و ایده وحشتناکی است.

تعداد زیادی ژنراتور رمزنگاری امن در اینترنت وجود دارد، بنابراین شما مجبور نیستید آنها را خودتان ایجاد کنید. رمزهای عبور را هر شش ماه تا یک سال و یا هنگام اینکه از نقض داده ها در برنامه مورد استفاده تان مطلع می شوید تغییر دهید. اوه، یک کلمه در مورد سوالات امنیتی: دروغ. سوالات امنیتی را با صداقت پاسخ ندهید و جواب هایتان را عوض کنید. این کار باعث سخت تر شدن کار هکر ها برای نفوذ به گوشی شما از طریق اطلاعات عمومی آنلاین شما می شود.

مراقب ایمیل های اسپم و فیشینگ باشید

یکی از ساده ترین راه های هکرها برای حمله به گوشی شما و دسترسی به اطلاعات شما از طریق صندوق پستی ایمیل شما است. کلاهبرداری های فیشینگ برای فریب دادن شما برای دسترسی به حساب هایتان طراحی شده است. از کلیک کردن روی لینک های موجود در ایمیل های تبلیغاتی، بازکردن فایل های مشکوک و یا اجرای به روز رسانی های برنامه از طریق ایمیل اجتناب کنید. سعی نکنید از طریق ایمیل های تصادفی به حساب های مالی خود دسترسی پیداکنید و به جای آن به طور مستقیم به وبسایت موسسه مالی مراجعه کنید و با یک نام کاربری و رمزعبور مناسب وارد شوید.

از حفاظت های ساخته شده در دستگاه استفاده کنید

محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها
محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها

آن ها بی دلیل گوشی های هوشمند نامیده نمی شوند. اگر گوشی شما دزدیده و یا گم شود، می توانید با استفاده از سرویس های ردیابی دستگاه مانند Find My iPhone و My Device Android Find که می توانند کوشی گم شده شما را روی نقشه نشان دهد و یا در برخی موارد اطلاعات آن را به طور کامل پاک کند، ضرر را کاهش دهید. این سرویس ها همچنین می توانند برای کمک کردن به شما در پیدا کردن  دستگاه شما که موقتا در یک موقعیت نابجا قرار دارد زنگ بخورد.  شما همچنین می توانید گوشیتان را تنظیم کنید تا تمام اطلاعات را بعد از تعدادی تلاش ناموفق برای ورود به دستگاه پاک کند.

از آنتی ویروس استفاده کنید

هکرها به نفع نرم افزارهای مخرب به سرقت اطلاعات کلمه عبور و اطلاعات حساب می پردازند. اما شما می توانید با یک برنامه ضدویروس گوشی هوشمند با آن مبارزه کنید – بعضی از آنها شعبه ای از برنامه های محبوب دسکتاپ مانند  Avast، McAfee  و Panda  هستند. تغییرات برنامه های گوشی هوشمند با مطمئن ساختن برنامه ها، پی دی اف، تصاویر و فایل های دیگری که دانلود می کنید قبل بازکردن به بدافزار آلوده نیستند، امنیت بیشتری فراهم می آورد.

مدیریت مجوز های برنامه

محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها
محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها

برنامه های روی گوشی خود را بررسی کنید تا تعیین کنید که آیا امتیازات بیشتری نسبت به نیازشان به آن ها داده اید.  شما می توانید مجوز هایی مانند دسترسی به دوربین، میکروفون، مخاطبین خود یا مکان خود را اعطا یا لغو نمایید. مجوز هایی که به برنامه های خود داده اید را پیگیری کنید و مجوز هایی  که لازم نیست را لغو نمایید. برای آیفون به قسمت تنظیمات>حریم خصوصی بروید، جایی که لیستی از برنامه ها و مجوز هایی که به آن ها داده اید را مشاهده خواهید کرد. مسیر دقیق مجوز های برنامه در یک گوشی اندروید وابسته به خود دستگاه است اما در گوگل پیکسل آن ها را در تنظیات>برنامه ها و اعلان ها>پیشرفته>مدیریت مجوز یا سامسونگ گلکسی لوک در تنظیمات>برنامه ها>مجوز برنامه(از طریق سه نقطه عمودی در سمت راست بالا) خواهید یافت.

بک آپ بگیرید

یکی از چیزهایی که باید مراقب آن باشید آماده شدن برای بدترین حالت است یعنی از طریق بک آپ داشتن از گوشی برای محافظت از اسناد و تصاویر مهم در صورت از دست دادن یا ربوده شدن تلفن همراه اماده باشید. ما در مورد چگونگی بک آپ گیری از گوشی های هوشمند اندرویدی و همچنین نحوه بک آپ گیری از آیفون خود راهنمای خوبی داریم. حداقل از این راه، اگر گوشی شما گم شده یا پاک شود، هنوز می توانید به این عکس ها یا فایل های ارزشمند دسترسی پیدا کنید.

منبع برنامه های خود را بدانید.

محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها

برنامه های قدیمی را هرگز دانلود دانلود نکنید. با وجود این که حق انتخاب شما در آیفون محدود به اپ استور است، که تمام برنامه های فروخته شده بر روی این پلت فرم را برعهده دارد، می توان به سادگی از منابع دیگری به غیر از گوگل پلی استور در اندروید برنامه دانلود کرد. با این حال شما باید وارد تنظیمات شده  و به آن اجازه دهید. بهترین راه برای مقابله با بدافزار در اندروید، محدود کردن دانلود ها به گوگل پلی استور(از توسط گوگل بررسی شده است) می باشد. هرگز برنامه های کاربردی را از طریق پیام متنی دانلود نکنید، زیرا این یک روش بدنامی است که هکر ها برای وارد کردن بدافزار مستقیما به گوشی تان از آن استفاده می کنند.

از شارژرهای عمومی اجتناب کنید

تلفن همراه خود را فقط بر روی پورت های  USB قابل اعتماد مانند رایانه خود و ماشین خود شارژ کنید. مجرمان می توانند پورت های شارژ USB عمومی را ،مانند آن هایی که در یک کافی شاپ یا فرودگاه روبرو می شوید، را هک کنند تا اطلاعات شخصی را سرقت کنند. اگر در حال سفر هستید، آداپتور خروجی خود را به همراه کابل USB خود به همراه داشته باشید. هکرها نمی توانند به اطلاعات تلفن شما از طریق آداپتور USB دسترسی پیدا کنند.

JAILBREAK نکنید

در حالی که جیلبریک اجازه می دهد صاحبان آیفون به برنامه ها و نرم افزار هایی که در اپ استور موجود نمی باشند دسترسی داشته باشند، درعین حال این گوشی را در معرض ویروس ها و بدافزارها قرارمی دهد. گوشی جیلبریک شده  این بدبختی را به همراه دارد که شما از اپل هیچ گونه دلسوزی دریافت نخواهید  کرد؛ با این وجود، ضمانت شما را لغو خواهند کرد و اگر اتفاق بدی بیافتد، کارکنان اپل احتمالا به شما کمک نخواهند کرد.

نتیجه گیری

راهکار هایی که در این نوشتار به شما داده شد بسیار ساده هستند و برای حفظ امنیت و محافظت از گوشی هوشمند در برابر هکرها  بسیار کاربردی و ضروری هستند. نظرات و تجربیات خود را برای ما یادداشت فرمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن