پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

15 راهکار برای جلوگیری از ایجاد جوش روی پوست

فیلم سینمایی سرخ پوست

یکی از مشکلات پوستی که می‌تواند افراد زیادی را تحت تاثیر قرار دهد، جوش است.

آکنه چیست؟

آکنه یک اختلال پوستی رایج بوده که عوامل زیادی در ایجاد آن نقش دارند. جوش‌ها معمولا در دو نوع سرسفید و سرسیاه ایجاد می‌شوند و روش‌های زیادی برای جلوگیری از ایجاد آن‌ها وجود دارد. متخصصین پوست بر این باورند که چهار عامل زیر می‌توانند باعث گسترش جوش شوند، از جمله:

 • پوست‌های بسیار چرب
 • وجود سلول‌های پوستی مرده
 • وجود باکتری پروپیونی باکتریوم در منافذ پوست
 • التهاب و قرمزی پوست

پزشک یا متخصص پوست، عامل یا عواملی که می‌توانند باعث بروز جوش شوند را شناسایی می‌کنند، با این حال، بسیاری از روش‌های درمان و پیشگیری، بدون در نظر گرفتن علت ایجاد جوش، به کار گرفته می‌شوند.

در ادامه به معرفی و بررسی راه‌هایی جهت کمک به محافظت پوست در مقابل جوش و کاهش بروز آن‌ها خواهیم پرداخت.

روش های پیشگیری از ایجاد جوش

1: حداقل دو بار در روز صورت خود را بشویید


بر خلاف باور عموم مردم، به ندرت ممکن است آکنه به دلیل اثرات ناشی از آلودگی بر روی صورت ایجاد شود، با این شرایط، باید صورت خود را جهت پاک کردن خاک و چربی به طور منظم شستشو دهید. بسیاری از افراد برای شستشوی صورت خود از یک ماده پاک‌کننده فاقد چربی و آب گرم استفاده می‌کنند، اما انجام این کار می‌تواند باعث به خشکی بیش از حد پوست شود. شستشوی بیش از حد صورت می‌تواند باعث به خشکی پوست شده و باعث بدتر شدن وضعیت جوش‌ها شود.

2: خودداری کردن از سایش پوست

برخی افراد به منظور شستشوی پوست خود از لیف یا کیسه ضخیم استفاده می‌کنند و باعث آسیب پوست می‌شوند؛ انجام این کار باعث تحریک و التهاب پوست شده و وضعیت جوش را وخیم می‌کند. استفاده از یک پاک‌کننده ملایم توسط دست‌های تمیز یا یک لیف نرم که مخصوص صورت باشد، می‌تواند در جلوگیری از ایجاد جوش موثر باشد.

3: تمیز نگه داشتن مو

در صورتی که چربی بیش از حد مو به پوست برسد، می‌تواند وضعیت آکنه را بدتر کند. شستشوی مو به طور منظم (خصوصا در نزدیکی خط مو) می‌تواند باعث جلوگیری از ایجاد جوش شود. هرگز از محصولات مخصوص مو همانند ژل یا اسپری مو بر روی پوست استفاده ننمایید، زیرا این کار باعث بسته شدن منافذ پوست شده و منجر به ایجاد جوش خواهد شد.

4: از تحریک جوش خودداری کنید

ممکن است فشار دادن یا ترکاندن جوش‌ها، وسوسه‌انگیز باشد، اما معمولا این کار با التهاب و زخم همراه است. شما می‌توانید به منظور پیشگیری از ظاهر ناخوشایند جوش و آسیب‌های احتمالی، می‌توان از درمان موضعی استفاده کرد؛ این کار ممکن است به زمان نیاز داشته باشد، اما مانع از ایجاد شکل‌گیری جوش‌های جدید خواهد شد.

5: از درمان‌های موضعی استفاده کنید

استفاده از کرم و سرم‌ها را می‌توان درمان‌های بدون دردی معرفی کرد که می‌توانند باعث جلوگیری از ایجاد جوش شوند، به ویژه زمانی که در نواحی خاصی از پوست، ظاهر شوند، از جمله:

 • چانه
 • بینی
 • پیشانی

سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید، محصولاتی هستند که در پیشگیری از آکنه خفیف و کاهش آن موثر خواهند بود، اما درمان‌های موثری به حساب نمی‌آیند.

6: استفاده از رتینوئیدهای موضعی

رتینوئیدهای موضعی، محصولاتی حاوی داروهای برگرفته از ویتامین A هستند و متخصصین پوست، آن‌ها را برای مدیریت و پیشگیری از جوش پیشنهاد می‌کنند؛ استفاده از این محصولات، باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست شده و التهاب را کاهش می‌دهد. اکثر رتینوئیدهای موضعی همانند ترتینوئین و تازاروتن، فقط با نسخه پزشک قابل تهیه هستند.

7: مشورت با متخصص پوست درباره مصرف آنتی بیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک‌های موضعی می‌توانند با رشد بیش از حد باکتری پروپیونی باکتریوم بر روی پوست، مبارزه کنند. اریترومایسین و کلیندامایسین نمونه‌هایی از این آنتی بیوتیک‌های موضعی هستند که جوش‌های التهابی را درمان کرده و تنها به صورت تجویزی قابل دسترس می باشند؛ برخی از نشانه‌های آکنه التهابی را می‌توان ظاهر بسیار قرمز، سوزش و درد شدید اشاره کرد.

8: مشورت با پزشک درباره قرص‌های هورمونی

قرص‌های هورمونی می‌توانند با تنظیم هورمون‌ها، تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ایجاد جوش داشته باشند، اما این قرص‌ها دارای خطراتی هستند، بنابراین لازم است تا پیرامون مزایا و عوارض جانبی آن قبل از مصرف، با پزشک مشورت کنید. دارو اسپیرونولاکتون که بیشتر برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود، ممکن است برای درمان آکنه شدید هم مؤثر باشد، اما با این حال، اسپیرونولاکتون دارای عوارض جانبی احتمالی بسیاری زیادی‌ می باشد.

9: منع مصرف برخی مواد غذایی

پزشکان نسبت به وجود ارتباط میان مواد غذایی و آکنه، مطمئن نیستند، اما نتایج برخی مطالعات انجام‌شده نشان داده‌اند که مصرف برخی غذاها ممکن است در بعضی افراد باعث ایجاد آکنه شود. بر اساس اعلام آکادمی پوست آمریکا، مواد غذایی دارای شاخص گلیسمی بالا ممکن است خطر ابتلا به آکنه را افزایش داده یا وضعیت آن را وخیم تر کنند. برخی مواد غذایی که می‌توانند باعث بروز جوش در افراد شوند، دارای کربوهیدرات و قند بالا هستند، از جمله:

 • بیسکویت‌ها
 • کیک‌ها
 • کلوچه‌ها

محصولات لبنی، علی‌الخصوص شیر خشک هم ممکن است خطر ابتلا به ایجاد جوش را افزایش دهند. شما می‌توانید از مصرف برخی مواد غذایی به منظور از بین بردن تاثیر احتمالی آن‌ها بر روی پوست، اجتناب کنید.

10: استفاده از کرم ضدآفتاب

قرارگیری بیش از حد شما در معرض نور آفتاب می‌تواند تاثیرات مخربی بر روی پوست داشته باشد، همچنین آفتاب سوختگی ممکن است باعث به تولید چربی‌هایی بر روی پوست شود و شرایط آکنه را بدتر کند. استفاده از کرم ضدآفتاب فاقد چربی به همراه عامل محافظت‌کننده می‌تواند در پیشگیری از آفتاب سوختگی و آکنه موثر باشد.

11: پرتو درمانی یا لیزر درمانی

یک متخصص پوست یا زیبایی می‌تواند با انجام پرتو یا لیزر درمانی، وضعیت را بهبود بخشد. هدف از انجام این نوع درمان را می‌توان کاهش باکتری پروپیونی باکتریوم از روی پوست دانست.

12: اجتناب از محصولات مراقبت پوستی حاوی چربی


محصولات پوستی حاوی چربی می‌توانند منافذ پوست را بسته و باعث جوش شوند؛ معمولا این محصولات برای پوست‌های خشکی که ممکن است چربی طبیعی نداشته باشند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. محصولات فاقد چربی باعث انسداد منافذ پوست و در نتیجه تشدید جوش نمی‌شوند.

13: خودداری از لایه‌برداری مداوم

لایه برداری پوست را می‌توان فرآیندی دانست که سلول‌های مرده از روی پوست، حذف می‌شود. در حالی که برخی لایه‌برداری‌ها می‌توانند در بهبود آکنه موثر باشند، اما لایه‌برداری بیش از حد هم موجب تشدید آکنه خواهد شد؛ این امکان وجود دارد که افراد پوست خود را از چربی طبیعی پاکسازی کنند و بدن هم با تولید بیشتر چربی سعی در جبران داشته باشد و منافذ پوست را بسته و باعث تشدید آکنه شود.

14: کاهش استرس

یکی از مواردی که می‌تواند باعث ایجاد جوش در بدن شود، کاهش استرس می باشد. برخی روش های کاهش استرس که ممکن است در پیشگیری از آکنه موثر باشند، عبارتند از:

 • مدیتیشن
 • ورزش کردن
 • انجام یوگا
 • مطالعه یا حمام کردن به منظور کسب آرامش قبل از خواب
 • گذراندن وقت در طبیعت
 • انجام کارهای سرگرم‌کننده

15: نظافت محصولات مراقبت از پوست

اسفنج‌ها، قلموها و کلیه لوازم آرایشی مربوط به صورت باید به طور مرتب با آب و صابون تمیز شوند تا از ایجاد باکتری و جوش، پیشگیری شود؛ لازم به ذکر است که نسبت به خشک بودن آن‌ها قبل از استفاده مجدد، اطمینان حاصل نمایید.

منبع
گجت نیوز
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن