پیشتازتک پلاسعلم و دانش

از دست دادن ارتباط اسپیس ایکس با سه ماهواره استارلینک

فیلم سینمایی سرخ پوست

ارتباط اسپیس‌ایکس با سه ماهواره از مجموع ۶۰ ماهواره‌ی مأموریت استارلینک قطع شده است. این ماهواره‌ها پس از مدتی در جو زمین متلاشی خواهند شد.

ماهواره های اینترنتی استار لینک

بیش از یک ماه از پرتاب اولین گروه ۶۰-تایی ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس به نام استارلینک می‌گذرد. تمام ماهواره‌ها به‌غیراز سه ماهواره، طبق انتظار عمل می‌کنند. اسپیس‌ایکس بلافاصله پس از پرتاب، توانست با کل ۶۰ ماهواره ارتباط برقرار کند اما درنهایت ارتباط با سه ماهواره‌ی بیرونی‌تر قطع شد. این سه ماهواره مدتی در مدار زمین هستند اما درنهایت به‌دلیل جاذبه به سمت زمین کشیده می‌شوند و در جو متلاشی می شوند.

عملکرد ماهوارهای استارلینک

۵۷ ماهواره‌ی باقی‌مانده طبق انتظار شرکت عمل می‌کنند. از این تعداد، ۴۵ ماهواره با پیشرانه‌های خود ارتفاع را افزایش می‌دهند و به آخرین مدار زمین در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری می‌رسند. پنج ماهواره در میانه‌ی افزایش ارتفاع مداری قرار گرفته اند و پنج ماهواره‌ی دیگر برای افزایش ارتفاع در انتظار بررسی‌های سیستمی بیشتر می باشند.

برنامه اسپیس ایکس برای دو ماهواره‌ی باقی‌مانده

برنامه‌ی اسپیس‌ایکس برای دو ماهواره‌ی باقی‌مانده، فعال‌سازی پیشرانه‌ها و برخورد آن‌ها با جو زمین است. این دو ماهواره هیچ مشکلی ندارند و هدف از این کار تست خارج شدن از مدار است. این یعنی درمجموع پنج ماهواره به سرنوشت گور آتشین (آتش‌ گرفتن در جو زمین) دچار می‌شوند.

به نقل از اسپیس‌ایکس:

براساس تعهد اسپیس‌ایکس مبنی بر پاک‌سازی محیط فضا و همچنین به‌دلیل طراحی و موقعیت قرارگیری در مدارهای پائین‌تر، این پنج ماهواره پس از برخورد به جو زمین متلاشی خواهند شد.


اینترنت ماهواره ای استارلینک

60 ماهواره شرکت اسپیس ایکس

60ماهواره‌ی استارلینک در تاریخ ۲۳ ماه مه پرتاب شدند. این ماهواره‌ها اولین مجموعه از کل ۱۲ هزار ماهواره‌ای هستند که اسپیس‌ایکس قصد دارد در مدار زمین قرار دهد. این شرکت مجوز پرتاب دسته‌ای شامل ۴۴۰۹ ماهواره را از کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) دریافت کرد و به‌دنبال این گروه، ۷۵۱۸ ماهواره‌ی دیگر را در مدار زمین قرار خواهد گرفت.

محل قرارگیری ماهواره های استارلینک

ماهواره‌های استارلینک در مدار نسبتا پائین بالای سیاره حرکت می‌کنند و با پوشش اینترنت خود، دسترسی به خدمات اینترنت را برای سراسر جهان امکان پذیر می کنند.

از اهداف پروژه اینترنت جهانی اسپیس ایکس

یکی از اهداف این پروژه دسترسی به اینترنت در مناطق روستایی و دورافتاده است، یعنی مناطقی که امکان استفاده از فیبر نوری وجود ندارد و هدف دیگر اینکه، ارائه‌ی خدمات اینترنتی دیگر به مصرف‌کنندگان می باشد.

اسپیس‌ایکس به‌زودی از مجموعه‌ی استارلینک برای آزمایش تأخیر زمانی  استریم ویدئو و بازی‌های ویدئویی پهن‌باند استفاده واهد کرد. درعین‌حال این شرکت از این پرتاب برای اعمال تغییرات روی پرتاب‌های آینده الگو خواهد گرفت.

اسپیس‌ایکس می‌گوید:

بااینکه تاکنون از عملکرد ماهواره‌ها رضایت داشتیم، اما اسپیس‌ایکس از قابلیت‌های عملیاتی ماهواره‌ها برای پیاده‌سازی بهتر ماهواره‌های آینده استفاده خواهد کرد.

نگرانی جامعه فضایی

قطع ارتباط غیرعمدی با سه ماهواره‌ی استارلینک، نگرانی جامعه‌ی فضایی را افزایش داده است. بعضی کارشناسان نسبت به مشکل زباله‌های فضایی نگران می باشند. براساس آخرین آمار سازمان فضایی اروپا در حال حاضر، ۲۰۰۰ ماهواره‌ی عملیاتی در مدار زمین وجود دارد و با تکمیل مجموعه‌ی استارلینک، تعداد ماهواره‌ها به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده اند.

خطرات افزایش تعدا ماهواره ها در فضا

با افزایش تعداد ماهواره‌ها، خطر برخورد آن‌ها در فضا افزایش پیدا می کند و درنتیجه‌ی برخوردها، زباله‌هایی به وجود می‌آید که فضاپیماهای دیگر را تهدید می‌کند. براساس بررسی ناسا، ۹۹ درصد از ماهواره‌های این مجموعه‌ی انبوه باید طی پنج سال از مدار زمین بیرون بروند تا خطر برخورد فضایی کمتر شود؛ اما درصورتی‌که اسپیس‌ایکس نتواند با یکی از ماهواره‌ها ارتباط برقرار کند، نمی‌تواند آن را کنترل کرده یا از مدار خارج کند.

پیشنهاد اسپیس ایکس در رابطه با پیشگیری از زباله های فضایی

اسپیس‌ایکس می‌گوید به برای اطمینان از عدم آلودگی محیط فضایی، تغییرات و طراحی جدیدی در نظر گرفته است. به‌گفته‌ی ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس، فضاپیمای استارلینک با استفاده از داده‌های نیروی هوایی ایالات‌متحده در مورد موقعیت ماهواره‌های دیگر، از سر راه آن‌ها کنار می‌رود و از برخورد با اجرام نزدیک جلوگیری می‌کند.

درخواست اسپیس‌ایکس برای پرتاب اولین مجموعه از ماهواره‌های استارلینک

در ماه آوریل، FCC درخواست اسپیس‌ایکس برای پرتاب اولین مجموعه از ماهواره‌های استارلینک در فاصله‌ی نزدیک‌تر به زمین را پذیرفت بنابراین ماهواره‌ها به سمت پائین‌ حرکت می‌کنند و به‌سرعت از مدار خارج خواهند شد.

نگرانی ستاره شناسان

ستاره‌شناسان رادیویی و نوری نگران‌ هستند که مجموعه‌ی استارلینک روی رصدها تأثیر بگذارند. وقتی ۶۰ ماهواره برای نخستین بار به فضا پرتاب شدند، درخشش استارلینک در آسمان بیش‌ازحد انتظار بود و دانشمندان نسبت به تأثیر بازتاب نور این فضاپیماها بر عکس‌برداری از آسمان شب هشدار دادند. علاوه‌بر این، ستاره‌شناسان رادیویی نگران تداخل این ماهواره‌ها با فرکانس اجرام فضایی دوردست می باشند.

اسپیس‌ایکس می‌گوید برای یافتن راه‌حل و کاهش آثار بالقوه‌‌ی ماهواره‌ها بر ستاره‌شناسی از گروه‌های پیشتاز ستاره‌شناسی کمک خواهد گرفت.

زمان پرتاب بعدی ماهواره های استار لینک

در حال حاضر زمان پرتاب بعدی ماهواره‌های استارلینک معلوم نیست. ماسک می‌گوید این شرکت باهدف پرتاب سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ فضاپیما، به پرتاب گروه‌های شصت‌تایی ادامه می دهد و برای رسیدن به پوشش اینترنت جهانی تقریبا ۲۴ پرتاب دیگر احتیاج دارد.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن