پیشتازتک پلاسگردشگری

با 5 مسجد تاریخی و حیرت انگیز ایران آشنا شوید

فیلم سینمایی سرخ پوست

در این مقاله می خواهیم شما را با 5 بنای مذهبی ایران که پیشینه آن ها به بیش از نیم قرن می رسد آشنا کنیم.

با وارد شدن دین مبین اسلام در کشورمان، مساجد که نماد مذهبی و مکان عبادتگاه اسلام آورندگان به شمار می رفت در کشورمان شروع به ساخته شدن کردند. معماری این مکان ها با معماری و هنر ایرانی ادغام گردیده و امروزه شاهد مساجدی زیبا و خیره کننده در طراحی، معماری و کاشی کاری آن هستیم.

در ادامه به معرفی 5 مکان مذهبی که بعضی از آن ها شهرت جهانی دارند آشنا می شویم.

مسجد جامع تون


مسجد جامع تون

مسجد جامع تون در یکی از محوطه های باستانی شهر فردوس قرار دارد. معماری این بنا به سبک خراسانی بوده و در تزئین دیواره های آن، عمدتا از آجر استفاده شده است. نمایی که امروزه از مسجد تون می بینیم در واقع حاصل بازسازی هایی است که در دوران حکومت سلجوقیان صورت گرفته است.

در اوایل دوره قاجار، شبستانی به نام شبستان آخوند ملا اکبر به این مجموعه اضافه شد که بعدها بر اثر زمین لرزه، تماما از بین رفت. امروزه هیچ اثری از کاشی کاری های مسجد جامع تون به چشم نمی خورد؛ با این حال آثار نقاشی روی گچ کاری های آن هنوز هم خودنمایی می کنند.

مسجد جامع قزوین


مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین در سال ۱۵۰ خورشیدی، به دستور هارون الرشید و روی یکی از آتشکده های ساسانیان ساخته شد. ۴ ایوانی این مسجد  پس از حمله مغولان به ایران تقریبا نابود شد اما در دوران صفویه و قاجار از نو بازسازی شد.

مسجد عتیق قزوین نیز مانند اکثر مساجد بزرگ، دارای چندین شبستان، کتیبه، آب انبار و موزه است. موزه مسجد به تازگی و در سال ۱۳۹۳ افتتاح شده و مجموعه ای از سنگ واره ها، سفالینه ها، کاشی ها و گچبری های تاریخی را در خود جای داده است. اگر قصد بازدید از این مسجد کهن را دارید، تماشای آب انبار بزرگ و باشکوه آن را از دست ندهید.

مسجد جامع اصفهان


مسجد جامع اصفهان یکی از باشکوه ترین و قدیمی ترین مساجد ایران است که تاریخ ساخت آن به سال ۱۱۴ هجری شمسی باز می گردد. این مسجد چهار ایوانی در بافت قدیمی شهر بنا شده و دارای یک گنبد به قطر داخلی ۱۵ متر و ۲ گلدسته به ارتفاع ۳۵ متر است. طول و عرض صحن اصلی مسجد نیز به ترتیب برابر با ۷۰ و ۶۰ متر است.

مسجد جامع اصفهان در زمان حکومت های مختلف بارها آسیب دید و در زمان اسماعیلیان کلا به آتش کشیده شد؛ اما خوشبختانه هر بار مورد مرمت قرار گرفت. این مسجد، امروزه به یکی از نمونه های بارز هنر و معماری ایرانی-اسلامی مبدل شده و نظر گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است.

مسجد جامع فهرج


مسجد فهرج یزد

جایگاه اول در فهرست قدیمی ترین مساجد ایران به مسجد جامع فهرج تعلق دارد. این عبادتگاه در روستای فهرج یزد قرار گرفته و تنها مسجد باقی مانده از قرن اول هجری است. اکنون پس از گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال، هنوز هم بانگ اذان از گلدسته و شبستان های آن به گوش می رسد و مردم را دعوت به اقامه نماز می کند.

نکته جالب درباره مسجد فهرج، معماری ساده و دست نخورده آن است. در این مکان هیچ اثری از گنبد، محراب، ایوان، کتیبه و کاشی کاری های رنگارنگ دیده نمی شود و تنها مشخصه آن، یک مناره قطور و نسبتا کوتاه است.

مسجد جمکران


Jamkaran Mosque

مسجد جمکران یکی از مهم ترین مساجد در کشور است که در شهر قم بنا شده و طبق روایات، بین ۱۰۴۸ تا ۱۰۶۸ سال قدمت دارد. با گذشت زمان، بخش های متعددی به ساختمان اصلی اضافه شده و مساحت آن افزایش یافته است. این مسجد امروزه دارای ۲ گلدسته و ۵ گنبد است که یکی بزرگتر از بقیه بوده و معماری متفاوتی دارد.

مسجد جمکران یکی از قدیمی ترین مساجد ایران است که مراسم مذهبی مختلفی همچون جشن نیمه شعبان، دعای توسل و دعای ندبه در آن برگزار می شود. مردم می توانند در هر ساعت از شبانه روز به این عبادتگاه مراجعه کرده و از فضای معنوی و آرامش بخش آن بهره مند شوند.

منبع
کلیک
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن