پیشتازتک پلاسعلم و دانش

اسپیس ایکس و حمل ۲۴ ماهواره به مدار با سومین پرتاب فالکون هوی

فیلم سینمایی سرخ پوست

راکت سنگین فالکوی هوی اسپیس‌ایکس امروز در دومین پرتاب تجاری و درمجموع سومین پرتابش توانست ۲۴ ماهواره را به مدار زمین حمل کند.

پرتاب موفقیت آمیز فالکون هوی

اسپیس‌ایکس امروز با پرتاب موفقیت‌آمیز راکت سنگین فالکون هوی و رساندن ۲۴ ماهواره به مدار، دستاورد جدیدی را رقم زد. فالکون هوی در اولین پرتاب شبانه و در مجموع سومین پرتاب خود راس ساعت ۲:۳۰ بامداد سه‌شنبه به وقت محلی (۱۱ صبح امروز به وقت ایران) از سکوی پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال از روی زمین بلند شد. این پرتاب قسمتی از برنامه‌ی آزمایشی فضایی نیروی هوایی ایالات متحده بود و محموله‌هایی را برای دانشگاه‌ها، ناسا، اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) و سازمان غیرانتفاعی انجمن سیاره‌ای حمل کرد.

مرحله نخست پرتاب فالکون هوی

اسپیس‌ایکس به‌عنوان بخشی از مأموریت امروز، دو بوستر از سه بوستر مرحله‌ی نخست فالکون هوی را با موفقیت روی زمین فرود آورد. دو بوستر کناری راکت در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال به زمین نشستند که در کنار مرکز فضایی کندی واقع شده است. با وجود این موفقیت، اسپیس‌ایکس نتوانست هسته‌ی مرکزی فالکون هوی را روی کشتی بدون سرنشینش فرود بیاورد که کیلومترها دورتر از ساحل فلوریدا در اقیانوس اطلس شناور است.

ازدست‌رفتن بوستر مرکزی راکت

ازدست‌رفتن بوستر مرکزی راکت اتفاق غیرمنتظره‌ای محسوب نمی‌شود. نمایندگان اسپیس‌ایکس بارها تأکید کرده بودند که به زمین نشاندن این بوستر مشکل ترین فرود مجددی خواهد بود که تا به‌حال انجام داده‌اند؛ زیرا مأموریت امروز به سرعتی بالاتر از حد معمول نیاز داشت. به‌همین‌منظور، کشتی بدون سرنشین اسپیس‌ایکس در فاصله‌ای دوبرابر دورتر از همیشه نسبت به ساحل قرار گرفته است.

جزئیات پرتاب فالکون هوی

در پرتاب امروز برای نخستین بار در پرتاب فالکون هوی از بوسترهای مصرف‌شده استفاده شد. دو بوستر کناری راکت پیش‌تر به‌عنوان بخشی از اولین پرتاب تجاری فالکون هوی به هوا برخاسته بودند. در جریان آن پرتاب، ماهواره‌ای ارتباطاتی به‌نام عرب‌ست 6A به مدار زمین حمل شد. در آن زمان، بوستر مرکزی راکت درابتدا با موفقیت فرود آمد؛ اما تلاطم دریا مانع از آن شد که به سلامت به ساحل بازگردد.

پرتاب های فالکون هوی

دیگر پرتاب فالکون هوی که مأموریت نمایشی بود، در فوریه‌ی ۲۰۱۸ انجام شد و در جریان آن، رودستر قرمزرنگ ایلان ماسک با پرتاب به فضا در مداری به‌دور خورشید قرار گرفت.

چرخش فالکون هوی به دور 3 مدار

پرتاب امروز، آغازگر پروازی پیچیده و منحصربه‌فرد بود؛ زیرا ماهواره‌های سوار بر راکت باید درون سه مدار جدا قرار می‌گرفتند. درمجموع، انجام این مانورها نیازمند آن بود که بوستر مرحله‌ی دوم راکت چهار مرتبه روشن و استقرار نهایی محموله‌ها سه‌ساعت پس از پرتاب انجام شود. همچنین، بنابر تأیید مقام‌های نیروی هوایی، این الگوی پرتاب پیچیده به پنجره‌ی پرتاب شبانه نیاز داشت.


فالکون هوی اسپیس‌ایکس درجریان سومین پرتابش، ۲۴ ماهواره را به فضا حمل کرد

ترکیب محموله های فالکون هوی

ترکیب متنوع محموله‌ها درون دماغه‌ی مخروطی فالکون هوی بسته‌بندی شده بود. اولین محموله‌ی راکت سنگین اسپیس‌ایکس، ساعت اتمی اعماق فضای ناسا بود که با این هدف طراحی شده که نشان دهد فناوری، ساخت ساعتی به اندازه‌ی کافی کوچک را بدون ازدست‌دادن دقت فراهم آورد تا بتواند در فضاپیماهای آتی مورد استفاده قرار گیرد. ساعت‌های اتمی در چنین مأموریت‌هایی امکان ناوبری را بدون دریافت ورودی از زمین در اختیار فضاپیما قرار خواهند داد.

سوخت سبز در مأموریت ناسا

دیگر محموله‌ی ناسا با نام مأموریت تزریق پیشران سبز، یک سوخت جایگزین پاک‌تر، ایمن‌تر و بهینه‌تر را در مقایسه با سوخت متداول‌تر هیدرازین آزمایش خواهد کرد. ۶ ماهواره‌ی اداره ملی اقیانوسی و جوی با تشکیل مأموریت کازمیک ۲ (COSMIC-2)، بر دما، فشار و رطوبت جو در سرتاسر منطقه‌ی حاره نظارت خواهند کرد. داده‌های این مأموریت به هواشناسان کمک خواهد کرد تا مدل‌سازی‌های‌شان از طوفان‌های حاره‌ای و توفندها (تندبادهای دریایی) را بهبود دهند.

ساخت محموله های فالکون هوی

پرتاب امروز تنها حامل محموله‌های دولتی نبود. فالکون هوی اسپیس‌ایکس علاوه‌بر محموله‌های یادشده، ماهواره‌ای را به مدار حمل کرد که به دست سازمان غیرانتفاعی انجمن سیاره‌ای ساخته شده است. این گروه امیدوارند  که مأموریت لایت‌سیل ۲ (LightSail 2)، ظرفیت فضاپیماهایی را اثبات کند که نیروی محرکه‌شان فشار تابش‌های خورشیدی است.

و اما پرتاب بعدی اسپیس ایکس

پرتاب بعدی اسپیس‌ایکس برای تاریخ ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر) برنامه‌ریزی شده است. در آن زمان، راکت فالکون ۹ این شرکت محموله‌ای را برای ایستگاه فضایی بین‌المللی حمل خواهد می کند. تاریخ پرتاب بعدی فالکون هوی هنوز مشخص نشده است.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن