بررسی تخصصیبررسی تخصصی موبایل

آیا برجستگی دوربین گوشی ها در قدرت عکاسی موثر است ؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

برجستگی های روی دوربین می تواند علل مختلفی داشته باشد. با باریک‌تر شدن گوشی‌های هوشمند، ماژول دوربین گوشی هم به روش‌های مختلفی دچار برجستگی شد. البته در حال حاضر هم گوشی هایی وجود دارند که در عین ظرافت دوربین مسطح با بدنه دارند. ، اما روی هم رفته به‌خصوص برای بسیاری از گوشی‌های پرچم‌دار شاهد برجستگی ماژول دوربین گوشی هستیم. در این مقاله به علت برجسته بودن دوربین و کارایی های این گونه ماژول ها در دوربین های تلفن های هوشمند می پردازیم.

دوربین از علت های تماییز دهنده گوشی ها

با پیشرفت تراشه ها، شاید کاربران معمولی نتوانند تغییرات بین نسلی تلفن های هوشمند را به سادگی تشخیص دهند، از این رو شرکت‌های سازنده بیش از پیش تمرکز خود را برای توسعه و بهبود کیفیت دوربین گوشی های هوشمند معطوف کردند. این روزها دوربین یک گوشی می تواند نقش مهمی در پیشرفت و یا فراموشی آن داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانیم به پیکسل ۳a اشاره کنیم که به دلیل داشتن دوربین بسیار باکیفیت مورد توجه زیادی قرار گرفته است. از طرفی دیگر، مطمئنا چندین پرچم‌دار را به یاد دارید که به دلیل نداشتن دوربین باکیفیت، خیلی سریع فراموش شده‌اند.


Camera in smartphone

این روزها در جریان مراسم معرفی گوشی‌های جدید، بخش زیادی از زمان آن به توضیح در مورد قابلیت‌های دوربین گوشی جدید اختصاص داده می‌شود. اما بیشتر کاربران اصلا این مراسم‌ها را نمی‌بینند و تعداد زیادی از این افراد هم به سایت رسمی شرکت سازنده برای بررسی قابلیت‌های جدید گوشی مذکور سر نمی‌زنند. بنابراین شرکت‌ها چگونه می‌توانند بعد از مراسم معرفی، مرتبا کیفیت بالای دوربین گوشی خود را به افراد گوشزد کنند؟ یک راه بهره‌گیری از کمپین‌های تبلیغاتی با استفاده از تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردها و شبکه‌های اجتماعی است. چنین کاری نه‌تنها بسیار هزینه‌بر است، بلکه برای تمام مدل‌ها و در تمام بازارها نمی‌توان این روش را عملی کرد. به همین خاطر شرکت‌ها از راه مستقیم‌تری استفاده می‌کنند و آن روش هم چیزی نیست جز طراحی ماژول‌های دوربین که به تنهایی بتوانند بیانیه‌ای صادر کنند.

علت وجود برجستگی دوربین در گوشی های هوشمند چیست ؟

با این که بسیاری از شرکت های سازنده گوشی توانسته اند تا حدود زیادی این اندازه را کاهش دهند، ولی در نهایت باید با برخی محدودیت‌های فیزیکی دست و پنجه نرم کنند.

در این مطلب نمی‌خواهیم به جزییات فیزیکی دوربین‌ها اشاره کنیم. ولی به‌صورت خلاصه باید بگوییم که دوربین‌ها برای اینکه بتوانند عکس‌های باکیفیتی ثبت کنند، از حد مشخصی ضخامت باید بهره ببرند. با توجه به کاهش ضخامت بدنه گوشی‌ها، این شرکت‌ها به ناچار بخشی از دوربین را از بدنه خارج کردند. و این گونه بود که برجستگی دوربین گوشی پدیدار شد.


Flagship Phones Thickness

اگرچه برجستگی دوربین از لحاظ بصری جلوه‌ی چندان زیبایی ندارد. اما شرکت‌ها با تعبیه فلز در اطراف آن‌ها و قرار دادن شیشه یاقوت کبود بر روی لنزها، دوام آن‌ها را افزایش می‌دهند. البته در این میان گوشی‌هایی هم وجود دارند که فاقد برجستگی دوربین هستند. یک راه برای حل این مشکل، ضخیم‌تر کردن بدنه گوشی است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد از باتری بزرگ‌تری هم استفاده کنند. برخی از کاربران وقتی که می‌دانند وزن بیشتر به معنای عمر باتری بالاتر و طراحی یکدست‌تر است، با این موضوع کنار می‌آیند.

در زمان عکاسی اندازه اهمیت دارد

شاید برایتان اتفاق افتاده است که زمانی که تازه گوشی جدیدتان را خریده اید و در سفر می خواهید از مناظر زیبای کنارتان عکاسی کنید. اما ناگهان کسی با یک دوربین DSLR با لنز بسیار بزرگ در کنارتان شروع به عکاسی می کند. شاید فرد حرفه ای باشد ولی  ناخود آگاه روی شما تاثیر زیادی می گذارد.

در گوشی‌های هوشمند، تفاوت ظاهری بین دوربین‌ها هنوز به اندازه دوربین‌های حرفه‌ای بسیار گسترده نیست. اما بالاخره این تفاوت‌ها وجود دارند و البته اهمیت تفاوت طراحی آن‌ها از آنچه عموم کاربران تصویر می‌کنند، بیشتر است. به‌عنوان مثال بهتر است به هواوی P30 پرو و اوپو رینو اشاره کنیم. هر دوی این گوشی‌ها از دوربین سه‌گانه که یکی از آن‌ها مبتنی بر فناوری پریسکوپی است، بهره می‌برند. با این حال، اگرچه اوپو بدون بهره‌گیری از برجستگی موفق شده این سه دوربین را هم‌سطح پنل پشتی قرار دهد، در مورد گوشی هواوی شاهد برجستگی قابل توجهی هستیم.


Huawei Mate 20 Pro و Oppo Reno از برجسته ترین دوربین ها در بین گوشی های هوشمند برخوردارند

به همین خاطر، نویسنده سایت PhoneArena تصمیم می‌گیرد در همین زمینه آزمایش کوچکی انجام دهد. او با مخفی کردن برند این دو گوشی، دو گجت مذکور را برای نفراتی نمایش داده که کاربران معمولی محسوب می‌شوند. و طرفدار پروپاقرص تکنولوژی نیستند و از آن‌ها خواسته که بگویند صرفا با مشاهده دوربین این دو گوشی، به نظرشان کدام‌یک از دوربین بهتری بهره می‌برد. بیشتر افراد برای این موضوع، P30 پرو را انتخاب کردند زیرا به قول آن‌ها این دوربین ظاهر زشت‌تری دارد و به همین خاطر احتمالا کیفیتش بهتر است.

اگرچه چنین چیزی شاید بسیار احمقانه به نظر برسد، ولی حقیقت امر این است که وقتی ما در مورد یک موضوع اطلاعات زیادی نداریم، به غریزه خود رجوع می‌کنیم. در این مورد، غریزه ما می‌گوید که هرچه دوربین بزرگ‌تر باشد، بهتر است. همین موضوع را در مورد مگاپیکسل‌ها هم می‌توانیم ببینیم و بسیاری از کاربران هنوز فکر می‌کنند که هرچقدر مگاپیکسل دوربینشان بیشتر باشد، پس از کیفیت بالاتری بهره می‌برد.


camera lenz

با توجه به شدیدتر شدن نبرد بر سر گرفتن بخش بزرگ‌تری از سهم بازار، سازندگان حالا با بهره‌گیری از برجستگی دوربین می‌خواهند به کاربران نشان بدهند که گوشی آن‌ها از دوربین بهتری استفاده می‌کند. علاوه بر این، باید به آزمایش محدود انجام شده هم اشاره کنیم که به نظر برخی افراد، زشت بودن ماژول دوربین نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالای آن است. به همین خاطر شاید شرکت‌های سازنده بیش از پیش برجستگی دوربین گوشی‌های خود را زشت‌تر می‌کنند تا در نگاه افراد عادی، این دوربین‌ها «حرفه‌ای‌تر» به نظر برسد.

سخت افزار اهمیت زیادی دارد

در زمینه‌ی برجستگی دوربین گوشی باید به دو مورد جدید اشاره کنیم. گوگل که برای نسل‌های قبلی گوشی‌های پیکسل تنها از یک دوربین استفاده کرده، برای پیکسل ۴ به تعبیه برجستگی بزرگی برای ماژول دوربین روی آورده است. خود گوگل مدتی قبل طراحی این دوربین را فاش کرده که در آن شاهد دو لنز و یک سنسور نامشخص هستیم. چنین تغییری برای شرکتی مانند گوگل که در زمینه‌ی تغییر طراحی بسیار محافظه‌کارانه عمل می‌کند، قابل توجه است. به نظر می‌رسد گوگل می‌خواهد با این کار دوربین فوق‌العاده پیکسل ۳ را تا حد زیادی ارتقا بدهد.


در طرف دیگر، شاهد اتخاذ رویکرد مشابه از طرف اپل هستیم. اگرچه هنوز چیزی رسما اعلام نشده، اما تمام گزارش‌ها و تصاویر نشان می‌دهند که آیفون‌های ۲۰۱۹ از برجستگی بزرگی در بخش دوربین بهره می‌برند. برخلاف پیکسل جدید، ظاهرا آیفون‌های رده‌بالا دارای دوربین سه‌گانه هستند که اگر رندرها صحت داشته باشند، بر روی این سنسورها لنزهای بسیار بزرگی تعبیه شده است.

با توجه به اینکه آیفون‌ها تا سال‌ها می‌توانند از جدیدترین نسخه iOS بهره ببرند، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها در زمینه‌ی دوربین در نظر گرفته می‌شود. اگرچه آیفون XS هم در بخش دوربین از برجستگی قابل توجهی بهره می‌برد، ولی ظاهرا اپل برای آیفون‌های ۲۰۱۹ تصمیم گرفته جذابیت بصری را فدا کند تا کاربران بیش از پیش متوجه بهبودهای صورت گرفته بر دوربین‌ها شوند.


2019 IPhone Renders The Apple Post

رقابت برای برجستگی دوربین ها در برندهای مختلف تا چه زمانی ادامه می یابد؟  آیا شاهد بازگشت دوربین‌های تلسکوپی در پنل پشتی گوشی‌ها خواهیم بود؟ یا شاید بازهم دوربین در بدنه قرار بگیرد و برجستگی از میان برود ؟ مسلما ما انتظار داریم دوربین ها در گوشی های هوشمند روز به روز پیشرفت کرده و کیفیت و کارایی آن افزایش یابد. و دیر یا زود این مد هم در کمپانی های سازنده تلفن از بین می رود و رقابت بر سر موضوع و ویژگی های دیگری پی گرفته می شود.

منبع
دیجی کالا مگPhonearena
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن