پیشتازتک پلاسگردشگری

دیدنی های کشور ترکیه

فیلم سینمایی سرخ پوست

ترکیه یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان است و بسیاری برای سپری کردن تعطیلاتشان آن را انتخاب می کنند.

برخی برای شنا و تفریحات دریایی شهرهای ساحلی را انتخاب می کنند و گروهی دیگر برای دیدن تاریخ کهن و مساجد زیبایی مانند ایا صوفیه به شهر استانبول سفر می کنند.

در این مطلب با ما همراه باشید تا جاذبه های کم تر شناخته شده ترکیه را به شما معرفی کنیم. دیدنی های کشور ترکیه که شامل شهرهای باستانی و شگفتی های طبیعت می شود و هنوز کم تر گردشگری از وجود آن ها اطلاع دارد.

شهری کوچک و قدیمی که از تمدن یونان باستان به جا مانده است و در سال ۲۰۱۷ نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. جالب است بدانید برای یونانیان این جا شهر عشق نام داده و به خاطر داشتن مجسمه های زیبا و هنرمندان بزرگ شهرت داشته است.

متاسفانه در طول تاریخ با وقوع زلزله های زیاد، بسیاری از این بناها از بین رفته اند. سال ۱۹۰۴ اولین آثار این شهر قدیمی کشف شد تا این که در سال ۱۹۶۲ تقریبا به طور کامل شکل گرفت و امروز پلیس ترکیه مسئولیت حفاظت از آن را بر عهده دارد.

شهر عشق را نزدیک معدن سنگ مرمر بنا کرده بودند و ساخت مجسمه های مرمری در آن بسیار رایج بوده است. با توجه به کتیبه های باقی مانده بر روی سنگ ها سرگذشت شهر کهن تا حدود زیادی معلوم است.

اگر می خواهید برای بازدید آن بروید دنیزلی بهترین انتخاب خواهد بود. هر روز ساعت ۹:۳۰ صبح تاکسی ها از پاموکاله حرکت می کنند و یک ساعته شما را به شهر عشق می رسانند. یادتان باشد که ساعت بازگشت تاکسی ها ۳:۳۰ عصر می باشد.


اگر به کوشی آداسی سفر کرده اید، پیشنهاد می کنیم بازدید از این مورد دیدنی های کشور ترکیه را در سفرتان بگنجانید. بسیاری معتقدند اگر نمادی از سرزمین های بهشتی روی کره زمین وجود داشته باشد شیرینچه است.

هنگام افسوس

جالب است بدانید که این جا هم زمانی متعلق به اهالی یونان بوده و در آن هنگام افسوس نام داشته، در پی درگیری های میان دو کشور تصمیم به تخلیه شهر گرفتند و به همین دلیل نام زشت را برایش انتخاب کرده بودند تا این که سرانجام حدود سی سال پیش و با تشکیل جمهوری ترکیه نام آن رسما به شیرینچه تغییر یافت.

شیرینچه محلی برای زندگی ملیت های مختلف کنار یکدیگر شد و صنعت اصلی مردمانش گردشگری است. شهر پر است از انواع رستوران، هتل و فروشگاه. در حال حاضر شیرینچه علاوه بر زیبایی های طبیعی محلی برای تماشای زندگی مسالمت آمیز یونانی ها و ترک ها است.

حواستان باشد که خود اهالی ازمیر آخر هفته ها به این جا می آیند بنابر این بهتر است روزهای وسط هفته را برای بازدید از شیرینچه انتخاب کنید.


گفته می شود که احتمالا در تاریخی نزدیک حصن کیفا یکی دیگر از دیدنی های کشور ترکیه به خاطر پروژه احداث سدی در همان حوالی زیر آب می رود. با توجه به وجود غارهای باستانی، پل ها و مساجد تاریخی که دارد بهتر است که قبل از تخریب یک بار از آن دیدن کنید. حصن در لغت به معنی دژ و کیفا یا کیبا به معنی صخره است.

قدمت ۱۰ هزار ساله

عمر حصن کیفا به بیش از ۱۰ هزار سال پیش باز می گردد و زمانی متعلق به رومیان، امپراطور بیزانس و عثمانی ها بوده است. شهر کهن در کنار رود دجله استان باتمان قرار دارد. این شهر هنوز حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد و می توان آن را در لیست طولانی ترین مناطق مسکونی جهان قرار داد.


درایچه اگیردیر در شهری با همین نام با فاصله ۱۸۶ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد و چهارمین دریاچه بزرگ کشور است. داخل دریاچه دو جزیره قرار دارند که از طریق جاده های مرتفع به شهر متصل شده اند.

اگر اهل طبیعت گردی باشید مسیر St Paul در ترکیه برای شما انتخابی فوق العاده خواهد بود که اتفاقا از میان این مورد دیدنی های کشور ترکیه هم گذر می کند.

فصل تابستان به دریاچه بروید تا از تماشای مناظر باشکوه طبیعت لذت ببرید. در آن زمان از سال تنها خودتان خواهید بود و چشم انداز فوق العاده کوه ها در پیش رویتان. بازدید از بقایای یونانی رومی Sagalassos و Antioch از دیگر سرگرمی های منطقه هستند.


آنی روزگاری پایتخت کشور ارمنستان بوده و دوران باشکوهی را به چشم خود دیده است. شهری باستانی که سال ۲۰۱۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و امروز یکی از دیدنی های کشور ترکیه می باشد.

در زمان پایتخت بودنش شهری ثروتمند و باشکوه بود که هر روز ساختمان ها و کلیساهای زیبایی در آن ساخته می شدند و مردم آن را با نام شهر هزار و یک کلیسا می شناختند. علاوه بر دیدنی های باستانی دره عمیق و تپه های سرسبزش نیز بسیار تماشایی است.

شهر امروز در مرز بین ترکیه و ارمنستان قرار دارد و فاصله آن با شهر کارس ۴۲ کیلومتر است.

قدم زدن در آن تجربه ای کاملا منحصر به فرد خواهد بود. دروازه ای از جاده ابریشم که امروز به دور از هر گونه هیاهویی آرمیده است و شما از میان ویرانه های به جا مانده از قرن ۱۰ و ۱۱ میلادی عبور می کنید.


در ادامه بررسی دیدنی های کشور ترکیه به یکی دیگر از شگفتی های طبیعت به نام دریاچه وان می رسیم. وان بزرگ ترین دریاچه کشور ترکیه و البته دومین دریاچه شور خاور میانه است. وان به دلیل نزدیکی به ایران و امکان سفر زمینی نسبتا کوتاه گردشگران بسیاری از ایران دارد که البته بیشتر وان را به خاطر مقاصد خریدش می شناسند. دریاچه وان دارای ۳ جزیره است که در فصل گرم محلی فوق العاده برای شنا هستند.

جاذبه های تاریخی جزیره ها

داخل جزیره ها اما جاذبه های تاریخی زیادی مانند بقایای کلیسای سنت جرج متعلق به سال ۱۳۰۵ میلادی قرار دارد. صخره های آهکی، چشمه جوشان و کلیسای صلیب مقدس از دیگر دیدنی ها هستند. در شمال دریاچه نیز شهری به نام احلات وجود دارد که به خاطر گورستانی عجیبش شهرت یافته است.

در موزه شهر نیز اشایی با قدمت ۴ هزار ساله دیده می شوند. بهترین زمان بازدید از دریاچه بهار و تابستان می باشد که هوای شهر بسیار مطبوع و دلپذیر خواهد بود.


(دریاچه ماهی)

دریاچه کوچک بالیکلی گل از دیگر دیدنی هاش کشور ترکیه است که هنوز میان گردشگران این کشور شناخته شده نیست. مسجد حریر الرحمان دقیقا در کنار دریاچه قرار دارد و زیبایی مسجد را دوچندان کرده است. گفته می شود این جا محل تولد حضرت ابراهیم بوده و روزگاری کاخ پادشاه ستمگری به نام نمرود در آن قرار داشته است.


منبع
الی گشت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن