پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

آیا رژلب باعث ایجاد حساسیت می شود؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

ماتیکها نه تنها با رنگهای درخشان و مختلف خود به لب های شما زیبائی می بخشند، بلکه از مخاط لب هم حمایت می کنند و نرمی آنرا حفظ می کنند. با وجود مواد جدیدی که در ساختن آنها به کار می رود دیگر تند و فاسد هم نمی شوند.

ماتیک هائی که با آب پاک نمی شوند :

 باید گفت ماتیک هائی که با آب پاک نمی شوند مانند ماتیکهای چرب ، عبارتند از یک ماده روغنی که در آن رنگ و روغن چینی، مواد رنگ کننده، عطر و یک ماده ضدعفونی کننده به شکل معلق وجود دارند. رژ لب های دیگری هم وجود دارند که خشک هستند و بخاطر وجود گلیسیرین و آب دیرتر محو می شوند. ماده رنگی که در آن حل شده است محکم تر به لب ها می چسبد، در حالیکه گلیسیرین آن باعث راحت تر پخش شدن ماتیک روی لب ها و خشک نشدن آن می شود.

رژلب هایی که دیر پاک می شوند

این رژهای لب که دیرتر محو می شوند، یک عیب دارند و آن اینکه خاصیت ایجاد حساسیت در آنها زیادتر است و کسانی که از این ماتیکها استفاده می کنند، بیشتر دچار ورم لب ها می شوند.

مواد رنگی در ساخت رژلب

اگرچه مواد رنگ کننده قدیمی مانند رنگ قرمز درخشان که از حشره قرمز دانه می گرفتند، بی ضرر بود، ولی این مسئله برای ماتیک امروزی چنین نیست. آرایش لب های باریک و پر همواره مهم بوده است . اما برای بدست آوردن رنگ ثابت تر، امروزه رنگ های دیگری را جانشین رنگ های قدیمی کرده اند، مانند ائوزین، اریتروسین، دی برومو فلوئورسئین که رنگ نارنجی را می دهد) و تترابرومو فلوئورسئین (که رنگی شبیه گل کاسنی می دهد).

حساسیت به رنگهای بکاربرده در رژلب

حساسیت نسبت به این رنگها یا بلافاصله بعد از چندین بار مصرف کردن دیده می شود و یا ممکن است شخص مدتها یک ماتیک را تحمل کند و به محض عوض کردن ماتیک حساسیت بروز کند.
در پاره ای مواقع کسانی که مدام از رژ لب متعلق به یک کارخانه لوازم آرایش خاص استفاده می کنند، اگر از رژ لب دیگری مصرف کنند، حساسیت نشان می دهند .


آیا رژهای لب همیشه بی خطرند؟

ناسازگاری لب با مصرف یک نوع رژلب ، ابتدا با خارش های کم و یا شدید شروع می شود، لب ها اندک تورمی نشان می دهند و بعد بطور غیرعادی پوسته پوسته می شوند.

به شکل خیلی استثنائی، ممکن است به یک باره پدیده های شدیدتری ظاهر شوند. مثلا لب ها باد کنند یا تاول هائی روی لب ها ظاهر شود که پس از ترکیدن مایعی شبیه به سرم از آن ترشح می شود و یا خارش های شدیدی هم با ناراحتی های بالا همراه شوند.

آیا باید از رژلب استفاده نکنیم؟

اگر ماتیکی با پوست لب سازگاری نداشته باشد، باید فهمید که تورم پوست لب به علت ماده رنگ کننده ویژه یا به علت وجود عطر در ترکیب آن است و یا یکی دیگر از مواد ترکیبی این ماتیک باعث این حساسیت شده است.
به وسیله انجام آزمون هایی می توان علت اصلی را دریافت. برای این کار مقدار بسیار کمی از ماده رنگ کننده و یا عطر را روی پوست پشت بدن می مالند. اگر یکی از این مواد باعث تورم پوست لب باشد، مانند همان عکس العمل به شکل خفیف در روی پوست پشت ظاهر می شود.

درمان حساسیت به رژلب

اگر متخصص پوست ماده ای را که باعث حساسیت می شود بشناسد، محصولی را برای شما می نویسد که ایجاد آلرژی نکند. این رژ لب یا در بازار یافت خواهد شد و یا داروساز شما باید آنرا بسازد.
حساسیت یا به یکباره بروز می کند و یا چندین ماه یا سال طول می کشد تا شخص به عطری که مصرف می کند حساسیت نشان دهد.
تنها درمان درد این است که دیگر از آن عطر استفاده نکنید. بعلاوه وقتی انسان به یک عطر بخصوص آلرژیک (حساس می شود، معمولا در مقابل عطرهای دیگر هم زودتر حساسیت نشان می دهد.

منبع
راستینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن