پیشتازتک پلاسعلم و دانش

بهترین زمان برای ترک زمین و انجام ماموریت‌های فضایی

فیلم سینمایی سرخ پوست

دانشمندان سازمان فضایی ناسا پس از تحقیق درباره وضعیت خورشید و طوفان های خورشیدی به این نتیجه رسیدند که اکنون بهترین زمان برای ترک زمین و انجام ماموریت های فضایی می باشد.

تأثیر وضعیت آب و هوا در سفر به فضا

اگر اهل مسافرت باشید، حتما پیش از سفر وضعیت آب‌وهوایی مسیر و مقصد خود را بررسی خواهید کرد. چنین موضوعی برای صنعت فضایی نیز تأثیر دارد و کارشناسان و پژوهشگران پیش از ارسال ماهواره‌ها و اعزام فضاپیماها اعم از سرنشین‌دار و بدون سرنشین می‌بایست به خوبی وضعیت آب‌وهوایی را مورد بررسی قرار دهند. در همین رابطه کارشناسان ناسا اعلام کردند وضعیت آب‌وهوایی دهه‌های آینده را برای ماموریت های فضایی پیش‌بینی کرده‌اند که تحقیقات نشان می‌دهد، اکنون بهترین زمان برای ترک زمین می باشد.

بهترین زمان برای ترک زمین

دانشمندان ناسا برای بررسی و پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوایی در فضا باید وضعیت خورشید و طوفان های خورشیدی را در نظر داشته باشند. تحقیقات جدید دانشمندان بر روی فعالیت خورشید و شبیه‌سازی فعالیت این ستاره طی سال‌های آینده و مقایسه فعالیت آن با دوره‌های گذشته نشان می‌دهد، اکنون خورشید در آرام‌ترین وضعیت خود قرار گرفته و بهترین زمان برای انجام ترک زمین، سفرهای فضایی و پیاده‌روی فضانوردان در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی بحساب می آید.


دوره های آرام و خطرناک خورشیدی

خورشید دارای دوره‌های آرام و طوفانی می باشد. میزان اشعه خورشید در دوره‌های طوفانی به میزان چشمگیری افزایش یافته و بر روی سطح آن لکه‌های تیره مشاهده می کنیم که در این دوره فضانوردان با خطرهای زیادی روبه‌رو خواهند شد؛ چراکه ممکن است با قرار گرفتن در معرض چنین اشعه‌هایی دچار بیماری‌هایی چون سرطان و مرگ نابهنگام شوند. اشعه‌های کیهانی در دوره‌های آرام خورشید به دلیل کاهش حرارت آن کاهش پیدا می‌کند و در این زمان بهترین فرصت برای مشاهده اجرام آسمانی، اعزام فضاپیماها و پیاده‌روی فضانوردان در فضا به شمار می‌رود.

تفاوت فضانوردان با ساکنان زمین

ساکنان زمین به علت لایه‌های مختلف اتمسفر این سیاره آبی که مانند نوعی پوشش محافظتی هستند از بسیاری از بیماری‌های گوناگون که در مواجهه با اشعه‌های کیهانی ایجاد می‌شوند در امان هستند، اما فضانوردان از پوشش محافظتی چون اتمسفر زمین بی‌بهره بوده و فقط لباس فضانوردی آنها مانع برخورد اشعه‌های کیهانی می‌شود. دانشمندان ناسا بر این باورند که برای موفقیت‌آمیز بودن سفرهای فضایی و حفاظت از جان فضانوردان بهتر است وضعیت خورشید و طوفان های خورشیدی را پایش کرد؛ زیرا سفر به مریخ باعث می‌شود فضانوردان به میزان قابل توجهی با تابش‌های اشعه‌های کیهانی مواجه شوند.

منبع
گجت نیوز
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن