بررسی تخصصیبررسی تخصصی موبایل

10 برتری شبکه 5G نسبت 4G

فیلم سینمایی سرخ پوست

رشد پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر در شبکه های ارتباطی نیز ادامه دارد و دیر یا زود شاهد ورود نسل جدید شبکه مخابراتی 5G خواهیم بود. این دستاورد مهم قطعا پیشرفت های زیادی نسبت به شبکه قبلی خواهد داشت. در ادامه تفاوت ها و برتری های این شبکه را نسبت به شبکه 4G بررسی خواهیم کرد.

5G می تواند بازی را عوض کند

با معرفی اولین گجت های هوشمند همچون وان پلاس 7 پرو و گلکسی اس 10 که وعده استفاده از سریع ترین شبکه مخابراتی را به کاربران خود دادند شبکه 5G به صورت رسمی وارد زندگی مردم در دنیای فناوری شد. شبکه های مخابراتی نیز با تست و آزمایش شبکه های کوچک و بزرگ در بعضی مناطق امکان استفاده مطلوب از آن را مورد ارزیابی قرار دادند و به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک شاهد گسترش آن خواهیم بود.

شبکه جدید با مزایای بسیاری که دارد فقط به سرعت بیشتر نسبت به 4G  ختم نمی شود. تاخیر در پائین آوردن اتصال و کاربرد های متنوع دیگری دارد و آن دسته از کاربرانی که این شبکه را تحت پوشش خود می بینند قطعا در استفاده از آن درنگ نخواهند کرد.

برخی از کاربردهای آن هنوز شناخته نشده است و برخی دیگر با تجهیزات کنونی و شرایط فعلی دنیای فناوری قابل درک هستند اما با ورود شبکه 5G قطعا 4G منسوخ خواهد شد و تجربه کاری شهروندان در دنیای فناوری را متحول خواهد کرد. در ادامه با 10 قابلیت جدید فناوری 5G که در 4G قابل استفاده نبودند را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

پخش ویدئو با کیفیت 8K

با توجه به سرعت اتصالات شبکه 4G پخش ویدئو 4K توسط کاربرانی اندک قابل انجام است. اما با ورود و توسعه 5G پیشرفت شگرفی در را این حوزه خواهد داشت و کاربران دنیای فناوری با از میان رفتن محدودیت های سرعت و تاخیرهای کنونی پخش ویدئو با کیفیت 8K را ممکن می سازد.

یکی از مزایای افزایش سرعت در شبکه های مخابراتی در آینده امکان دریافت و ارسال داده ها با سرعت بالاتری است در نتیجه می توان محتوایی با کیفیت بهتر و البته حجم بیشتر برای کاربران ارسال کرد. قابلیت مورد نیاز برای دریافت محتوای 8K و اتصال به شبکه 5G به صورت کامل در تجهیزات کنونی کاربران از جمله تلفن های هوشمند، تلوزیون ها، تبلت ها و گیرنده های تصویری وجود ندارد. پس در نتیجه با ورود این تکنولوژی در آینده باید منتظر ورود محصولات جدیدی با قابلیت های 5G و 8 باشیم.

 


5G Speeds Will Make Downloads Much Faster

دانلود داده ها با حجم و سرعت بسیار بالا

با ظهور و گسترش 5G کیفیت محتوای قابل پخش افزایش می یابد در نتیجه داده ها نیز حجیم تر می شوند و با افزایش سرعت، دانلود فایل ها منطقی می شود. به بیان دیگر اگر امروز فایلی 10 گیگابایتی برای دریافت با اتصال 4G داشته باشید شاید به دنبال راه دیگری برای انتقال آن باشید در حالی که در 5G این امکان  به سادگی مقدر خواهد شد.

با افزایش حجم دانلود ناشران نیز محدودیتی برای افزایش حجم داده های خود ندارند در نتیجه احتمالا شاهد بازی ها و نرم افزار هایی با کیفیت بهتر و ویژگی های بیشتر خواهیم بود. شاید تنها محدودیتی که در آن زمان رخ دهد محدودیت در حافظه باشد و شاید مفهوم ذخیره سازی محلی از میان برود.


pic phone inside a game

بازی‌های آنلاین با کیفیتی نزدیک به کنسول‌های حرفه‌ای

کندی سرعت و تاخیر مشکلات بسیار زیادی را برای بازی های آنلاین به وجود می آورند. تأخیر، زمان مورد نیاز از سمت شبکه برای پاسخگویی به درخواست‌های کاربران است. این ویژگی، تجربه بازی آنلاین باکیفیت برای گیمر را مختل می کند و امروزه بازی های آنلاین با اینترنت داده و موبایل فعالیتی جالب نیست اما با گسترش شبکه 5G و افزایش سرعت، بازی های آنلاین نیز برای گیمرها لذت بخش خواهد کرد.

با افزایش سرعت اتصال، کیفیت و جزئیات بازی های آنلاین نیز بیشتر می شود و احتمالا کیفیت آن هابه کنسول های حرفه ای نزدیک شود. حتی با افزایش قابلیت ها، زمانی همه فرایندهای حجیم پردازش بازی ها در فضای ابری انجام گردد و محتوای نهایی به گجت های هوشمند کاربران استریم شود. گوگل در پروژه استادیا چنین کاربردی را در نظر دارد.

استریم بازی‌های VR

با امکان پشتیبانی 5G از پردازش بازی ها در فضای ابری دیگر محدودیتی برای استریم بازی ها به وجود نخواهد آمد. با از میان رفتن این محدودیت ها انتظار می رود توسعه بازی های واقعیت مجازی افزایش یابد و بازی های آینده کیفیتی به مراتب بیشتر از نمونه های کنونی همچون Google Daydream و PlayStation VR داشته باشند. در نتیجه بازی های مذکور را بدون پردازش بالا تنها با گوشی های هوشمند و عینک واقعیت مجازی انجام داد.

5G And VR Could Bring You Closer To The Action

پخش زنده‌ی رویدادها به‌صورت VR

حس تجربه زنده رویدادهای ورزشی و کنسرت به صورت واقعیت مجازی امر جدیدی نیست اما به دلیل محدودیت های اتصالات کنونی اینترنت از این فناوری کمتر استفاده می شود. با گسترش 5G می توان انتظار داشت هر کاربری با یک عینک واقعیت مجازی و اتصال به اینترنت بتواند تجربه ای واقعی از این رویدادهای زنده را داشته باشد.

زنده کردن رویدادها به صورت واقعیت مجازی با استفاده از 5G می تواند دستاوردهایی نظیر کاهش تمایل به حضور فیزیکی در کنسرت ها و ورزشگاه ها وحتی از میان رفتن مفهوم بلیت فروش داشته باشد.

پخش زنده‌ی رویدادهای بیشتر

فناوری‌های پخش کنونی، شرکت‌ها را به‌خاطر سرعت پخش پایین و تجهیزات پیچیده کنونی محدود می‌کنند. شاید با گسترش 5G بتوان با تجهیزات ساده تر شاهد پخش زنده رویدادهای مهم بیشتری باشیم.

با افزایش سرعت به وسیله شبکه 5G شرکت های بیشتری برای پخش زنده رویدادها تشویق می شوند و هم چنین شرکت های سنتی جدی تر به فعالیتشان ادامه می دهند و در نهایت زمینه ای برای ایجاد رقابت با شرکت های همچون نتفلیکس فراهم شود.

 

تماس‌های هولوگرافیک

تماس های ویدئویی کاربران و طرفداران زیادی دارد و با افزایش سرعت اتصالات می توان تماس های تصویری باکیفیت تری را تجربه کرد. اما نسل بعدی تماس ها تماس های هولوگرافیک خواهند بود که شرکت وودافون نمونه هایی از آن را آزمایش کرده است. علاوه بر 5G در تجهیزات مورد نیاز در اینگونه تماس ها نصب پرژکتورهای مخصوص در تجهیزات هوشمند است تا بتوان محتوای هولوگرافیک را پخش کرد. به هر حال شاید آینده ای را متصور شد که در تماس های خودتان بتوانید به صورت مجازی در مکان مخاطب قرار گیرید.

پیشرفت در واقعیت افزوده

فناوری ها و دستاوردهای حاصل از واقعیت افزوده در مراحل ابتدایی آن قرار دارد. احتملا با توسعه 5G در سرعت بیشتر و تاخیر کمتر این فناوری بتواند در حوزه های بیشتری ارائه گردد.

از پیش بینی هایی که در این حوزه می توان اظهار داشت، تبلیغات بیلبوردی شخصی سازی شده است. تبلیغاتی که به جای نمایش روی تجهیزات شهری روی عینک هوشمند یا حتی شیشه خودرو شما باشند. در صنعت خودرو نیز نمایش مسیرهای پیشنهادی به صورت واقعیت افزوده روی جاده می باشد. به هر حال این موارد تنها گمانه زنی هایی از پیشرفت واقعیت افزوده در حوزه فناوری است اما می توان انتظار داشت در آینده ای نزدیک کاربردهای بیشماری از آن را شاهد باشیم.

Autonomous Vehicles

افزایش خودروهای خودران

ویژگی های حرکت این اتومبیل ها در کارکرد بهینه توانایی ارسال و دریافت داده ها با خودروهای دیگر، جاده‌های هوشمند و عناصر دیگر است. درنتیجه به اتصالی سریع، تأخیر پایین در پاسخگویی، پهنای باند عظیم و پایداری بالای شبکه نیاز خواهد بود. قابلیت‌هایی که همگی توسط 5G ارائه می‌شوند.

کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند برای پیاده‌سازی هرچه بهتر خودروهای خودران، باید عملکرد شبکه در حد روشن و خاموش کردن چراغ سریع باشد. درواقع حساسیت خودرو به‌قدری بالا است که هر رخداد باید با پاسخگویی سریع خودرو همراه شود. به‌همین دلیل سیگنال‌های سریع متصل به شبکه‌ی 5G نیاز الزامی خودروهای خودران خواهند بود.

خانه‌ها و شهرهای هوشمندتر

یکی از حوزه هایی که سرعت و پهنای باند 5G روی آن تاثیرگذار است اینترنت اشیا است. از نمونه های اولیه این فناوری ترموستات های هوشمند خانگی، چراغ های هوشمند خانگی و شهری و مواردی از این دست در زندگی روزمره می باشد. 5G می‌تواند با ارائه‌ی امکانات گسترده به خانه‌ها و شهرها، همه‌ی کاربران دنیای هوشمند آینده را به فناوری‌های انقلابی متصل کند.

با افزایش نفوذ فناوری احتمالا شاهد شهرهای هوشمند بیشتر نیز خواهیم بود. چنین شهرهایی احتمالا قابلیت‌های بسیار هوشمندانه‌تر در نظارت زنده بر آلودگی، ترافیک خودرو و پیاده، مصرف انرژی و بسیاری موارد دیگر خواهند داشت. درنتیجه‌ی استفاده از فناوری‌های هوشمندتر، می‌توان کاهش استفاده از منابع و هزینه‌ها را انتظار داشت. به‌عنوان مثال، چراغ‌های خیابان‌ها با تشخیص ترافیک خاموش و روشن شوند. به‌هرحال کاهش هزینه‌ها در این بخش درنهایت به اکوسیستم سالم‌تر نیز منجر خواهد شد.

5G everything you need to know

فناوری 5G در شبکه های مخابراتی به صورت جدی در حال توسعه می باشد و انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور پیشرفت های مهمی از آن را در این حوزه شاهد باشیم. کمپانی ها و شرکت های بزرگ در حال رقابت در این پروژه هستند و حتی دولت ها هم پی به اهمیت ظرفیت های آن برده اند. شبکه های ارتباطی و مخابراتی نیز مانند سایر علوم تکنولوژی در حال پیشرفت و توسعه هستند و باید منتظر بود تا تاثیرات این فناوری را در زندگی روزمره خود حس کنیم.

منبع
TECHRADARزومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن