پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

آیا در دوران رشد شما پوست عوض میکنید؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

یکی از سوالات رایج بانوان درباره انواع پوست و رطوبت آن می باشد.

در دوران رشد آیا شما پوست عوض می کنید؟

پوست متأثر از عوامل گوناگونی بخصوص عوامل غددی است. این غدد نیز همواره در یک جهت واحد عمل نمی کنند. در هنگام بلوغ، ترشح غدد چربی افزایش می یابد و پوست غالبا چرب می شود. برعکس در پنجاه سالگی، همزمان با یائسگی و پیدایش تغییراتی در ترشح هورمون ها، پوست خشک می شود. بنابراین مواظب پوست خود باشید، و در هر زمانی مراقبت های ویژه آنرا در نظر بگیرید.

نکاتی که باید برای مراقبت از پوست بدانید

قبل از هر چیز باید بدانید صاحب پوستی معمولی، چرب، خشک و یا مختلط هستید.
اگر دارای پوست چرب هستید، آنرا با آب گرم و صابون شستشو دهید یا یک لوسیون پاک کننده چربی و کرم های خشک استفاده کنید.
اگر پوستتان خشک است از پاک کننده های چرب استفاده کنید، پوست خود را با شیر پاک کن تمیز کنید و از کرم های چرب استفاده کنید.
اگر دارای پوستی معمولی هستید، یک صابون و یک شیر پاک کن مناسب با تحمل اپیدرم خود استفاده کنید.
اگر پوستتان از نوع مختلط است، درمان پوست های چرب را در قسمت های چرب به کار ببرید و برای گونه ها درمان ویژه پوست های خشک را در نظر بگیرید.


رطوبت پوست

مقدار آب پوست هیچ ارتباطی به مقدار چربی آن ندارد، در واقع تنها در دو مورد دچار کمبود آب می گردد:

  • اول : در مورد پوست افراد مسن .
  • دوم : زمانی که پوست در معرض بادهای گرم و خشک بطور مداوم است و برای مثال این مسئله در کشورهای اروپائی که از باد گلف استریم با آنهمه رطوبت برخوردارند، اصلا مطرح نمی شود.

پیری زودرس

در بعضی اشخاص پوست دچار پیری زودرس می شود و در این حالت استفاده از کرم های مرطوب کننده بسیار مفید می باشد. کرمهای حاوی هورمون نیز به نوعی در همین جهت عمل می کنند. یکی از راههای عمل آنها بالا بردن رطوبت پوست است و از این رهگذر، پوست کشیده تر و صاف تر بنظر می رسد. اما این کرم ها اثراتی نیز روی سلولهای درم (جلد) دارند .

پوست هائی که بیش از اندازه مرطوب هستند:

این پوست ها از نظر آب بسیار سرشار می باشند و نزد بیماران قلبی و کلیوی که خود این بیماری ها باعث آماس می گردند و همچنین در بعضی از بیماریهای غددی (خصوصا در اختلالات غدد تیروئید به چشم می خورد. عطش شدید اعضای داخل بدن دارای بازتابی بر روی پوشش جلدی است که این بازتاب همانا رطوبت بیش از اندازه پوست است.

منبع
راستینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن