پیشتازتک پلاسعلم و دانش

سؤالات اخلاقی درباره نحوه استفاده از کره ی ماه

فیلم سینمایی سرخ پوست

با آغاز برنامه‌ریزی برای فرود و سکونت انسان روی ماه لازم است به سؤال‌های اخلاقی در مورد چگونگی استفاده از منابع طبیعی و انسانی پاسخ داد.

درباره کره ی ماه

ماه همیشه الهام‌بخش انسان بوده است. اکتشافات آینده در قمر سنگی زمین، با مزایای بالقوه‌ای همراه بوده است؛ اما برای جلوگیری از بهره‌برداری غیراخلاقی از ماه، به‌ویژه در رابطه با استخراج منابع طبیعی و استخدام نیروی کار، باید به فکر چاره بود.

رفتار انسان با فضا

چگونگی رفتار انسان با فضا و اجسام فضایی بحث اصلی یکی از زمینه‌های پژوهشی نوظهور با عنوان اخلاق فضایی می باشد. اوی کندال برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ در مؤسسه‌ی سامر بیواتنیکز دانشگاه ییل، به تدریس بحث استفاده از اجرام فضایی پرداخت. حالا در سال ۲۰۱۹ و درحالی‌که همگان خود را برای جشن پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر سطح ماه حاضر می‌کنند، لازم است به چند سؤال در رابطه با مسائل اخلاقی و کاربردهای آینده‌ی ماه اشاره شود.

۱. سکونت انسان در ماه

برخی اعتقاد دارند ساخت سکونت‌گاه‌های انسانی روی ماه و اجرام دیگر می‌تواند راه‌حلی برای مشکل افزایش جمعیت زمین باشد. با‌این‌حال مسائلی مثل چگونه زنده ماندن در ماه و نحوه‌ی برقراری ارتباط بیشتر موردتوجه قرار گرفته است و مسائل اخلاقی تقریبا نادیده گرفته شده‌است.

سؤالات اخلاقی درباره سفر به کره ی ماه

از سؤال‌های اخلاقی می‌توان این موارد را طرح کرد: آیا حقوق ساکنین ماه با همتایان زمینی آن‌ها برابر است؟ آیا تابعیت کودکان متولد‌شده در ماه با والدین زمینی آن‌ها برابر است یا روی زمین بی‌وطن بحساب می آید؟ آیا فلسفه انسان‌های متولد زمین به‌دلیل کاهش جاذبه در ماه تفاوت خواهد داشت؟ و می‌توان آن‌ها را اهالی ماه نامید؟

نظارت برکره ی ماه

باید برای نظارت مستقل بر ماه اهمیت قائل شد و به‌این‌ترتیب جامعه‌ای برابر را به وجود آورد. برای مثال، انجمن دهکده‌ی ماه، سازمانی غیردولتی است که فعالیت‌های خود را به احتمال سکونت انسان در ماه اختصاص داده است.


۲.  استخراج معدن در ماه

ماه به‌عنوان موقعیتی برای استخراج معدنی یا ایستگاهی برای عملیات استخراج سیارکی موردتوجه قرار گرفته؛ مانند تمام پروژه‌های معدنی روی زمین، نگرانی‌هایی در مورد پایداری محیطی وجود دارد و این سؤال طرح می‌شود که آیا شرکت‌های معدنی می‌توانند از منابع طبیعی فضایی سود ببرند.

قانون‌گذاری ایمنی کارکناندر کره ماه

نگرانی‌هایی در مورد قانون‌گذاری ایمنی کارکنان و نحوه‌ی اعمال قوانین در ماه وجود دارد. برای مثال ممکن است معدنچی‌ها از روی اجبار و در جستجوی فرصت‌های شغلی بهتر به این کارها روی آورند. براساس عهدنامه‌ی فضایی سازمان ملل، مصوبه‌ی سال ۱۹۶۷، امکان استعمار و مالکیت اجرام فضایی وجود ندارد؛ بنابراین این سؤال به وجود می‌آید که منابع معدنی اصل عدم مالکیت را رد می‌کنند؟

 کشورهایی که این قانون را نپذیرفته‌اند، چگونه در این زمینه قانون‌گذاری خواهند کرد؟

در مورد سازمان‌های خصوصی بین کشوری چه می‌توان گفت؟ در حال حاضر می‌توان گفت در صورت وجود سکونتگاه روی ماه، نباید از منابع ماه برای افراد روی زمین استفاده کرد.

۳. پژوهش‌های پزشکی روی سطح ماه

یکی از ایده‌های پیشنهادی در زمینه‌ی پزشکی فضایی، پرینت سه‌بعدی اعضای بدن در جاذبه‌ی صفر ایستگاه فضایی بین‌المللی است. از طرفی پرینت سه‌بعدی اعضای بدن روی ماه، یعنی جایی که جاذبه یک‌ششم جاذبه‌ی زمین است، می‌تواند مرحله بعدی در حل مشکل کمبود اعضای حیاتی پیوندی باشد. در چنین شرایطی امکان آزمایش‌های دیگر پزشکی روی سطح ماه وجود نخواهد داشت.

پژوهش های پزشکی بر روی کره ماه

در اغلب کشورها، قوانین محدودی برای پژوهش‌های پزشکی روی زمین وجود دارد و آزمایش‌های ISS هم زیر نظر شرکای این ایستگاه فضایی انجام می‌شوند؛ اما هیچ سیستم جهانی برای نظارت بر پژوهش‌های پزشکی ماه و تأیید اخلاقی آن‌ها موجود ندارد.

نقض حقوق انسانها در پژوهشهای پزشکی بر روی ماه

در طول تاریخ پژوهش‌های پزشکی زمینی، بارها حقوق انسان‌ها نادیده گرفته شده است؛ بنابراین نگرانی در مورد نقض حقوق انسان‌ها در خارج از سیاره‌ی زمین یعنی جایی که نظارت مشکل است، افزایش می‌یابد. براساس عهدنامه‌ی فضایی سازمان ملل، بهره‌برداری از فضا باید به سود کل بشر باشد و نباید صرفا به کشورها یا سازمان‌های ثروتمندی محدود شود که توانایی پژوهش در فضا را دارند.

از دیدگاه اخلاقی، بسیاری از منافع حاصل از تعامل انسان با فضا هم می‌توانند به سود انسان‌ها باشند هم به ضرر آن‌ها. به‌عنوان مثال می‌توان به امنیت زیستی، خطر انتقال آلودگی از فضا به زمین و ظرفیت شیوع بیماری در زمین اشاره کرد.

۴. گردشگری روی ماه

یکی از مزایای خصوصی صنعت فضایی یعنی گردشگری فضایی در آینده‌ای نزدیک به یک تجارت لوکس مبدل خواهد شد. شرکت‌های گردشگری فضایی در حال حاضر، روی سفرهای توریستی در مدار ماه برنامه‌ریزی می‌کنند. در گام بعدی هم برای فرود روی سطح ماه برنامه‌ریزی خواهند کرد.

مشکلات سکونت بر روی ماه

این پروژه‌ها هم مانند استخراج معدنی، نگرانی‌هایی مثل مالکیت و ثبات را به‌ همراه دارند. از طرفی احتمال بروز مشکلات امنیتی و سلامتی هم برای مسافران وجود دارد. بااینکه فضانوردها قبل از رفتن به مأموریت باید در اوج سلامت فیزیکی باشند، اما پیش‌شرط‌های لازم برای سفر گردشگرهای فضایی به ماه مشخص نیست.

آلیس گورمن، باستان‌شناس فضایی استرالیایی، به‌دنبال راهی برای حفظ چشم‌انداز‌های ماه، به‌ویژه محل فرود مأموریت آپولو از آسیب گردشگران است.


محافظت از آثار تاریخی ماه ضروری است: تصویر فوق ردپایی از مأموریت آپولو ۱۱ را نشان می‌دهد که بشر را برای نخستین بار روی سطح قمری فرود آورد

۵. استحکامات دفاعی در ماه

نیکولا اشمیدت، دانشمند علوم سیاسی اهل جمهوری چک و تیم او، یکی از مدافعان توسعه‌ی سیستم‌های دفاعی لیزری در نیمه‌ی پنهان ماه می باشند. به این صورت قابلیت نابودسازی سیارک‌ها و دنباله‌دارها در مسیر برخورد به زمین فراهم می‌شود. اما در اینجا هم باید به چند سؤال اخلاقی در رابطه با سیستم‌های دفاع سیاره‌ای پاسخ داد.

سوالات مهم درباره سفر به ماه

چه نهاد یا فردی، تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی محافظت از زمین در مقابل برخوردهای احتمالی است؟برای مثال در صورت امکان انحراف سیارک به یک نقطه از زمین، چگونه باید تصمیم گرفت و از چه نقاطی باید حفاظت کرد؟ و مهم‌تر از هرچیز، چه فرد یا نهادی باید کنترل فناوری دفاع سیاره‌ای را بر عهده بگیرد و چه ضمانتی برای عدم استفاده از آن به‌عنوان سلاح یا ابزار جنگی وجود دارد؟

در این مقاله تنها پنج مورد از نگرانی‌های فعالیت انسان در ماه برشمرده شدند که باید به‌زودی پاسخی برای آن‌ها پیدا کرد. بااینکه حوزه‌ی قانون فضایی به‌سرعت درحال‌توسعه است، اما اخلاق فضایی باید ایمنی، برابری و سودمندی فعالیت‌های فضایی را برای کل کره‌ی زمین ضمانت کند.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن