پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

کدام کرک پودر، کرم و عطر مناسب شماست؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

ممکن است پوست شما یک پودر، یک کرم و یا یک عطر را به دلایل مختلف نتواند تحمل کند، زیرا این محصولات می توانند حاوی مواد تحریک کننده باشند. در یک کرم پاک کننده برای بالا رفتن خاصیت پاک کنندگی آن، گاهی مواد مصنوعی داخل می کنند و علت عدم تحمل می تواند وجود همین ترکیبات باشد.

محصولات زیبائی و آرایشی :

مصرف محصولات زیبائی گاهی با عکس العمل های عدم تحمل پوست همراه می شود. پوست برخی اشخاص در مقابل این مواد، به دفاع بر می خیزد (بروزاگزما به طور مثال یکی از این عکس العمل ها است) در حالیکه ممکن است دیگران همین محصول را خیلی خوب تحمل کنند.

تشخیص ناسازگاری پوست به مواد آرایشی

تشخیص ناسازگاری پوست با انجام آزمون هایی صورت می گیرد. مثلا مقدار کمی از محصول را روی پوست پشت شخص می مالند، اگر فرد مورد نظر به این ماده حساس باشد در همان دوره آزمون، عکس العمل یک اگزمای خفیف مشاهده خواهد شد.
دیگر اینکه باید از محصولاتی استفاده کرد که با نوع پوست شما سازگار باشد، مثلا اگر یک پاک کننده چربی را برای یک پوست خشک بکار برید، بطور مسلم پوست شما آنرا تحمل نخواهد کرد.
این نکته را هم یکبار برای همیشه اضافه می کنیم که ناراحتی های کبدی در پیدایش حساسیت های پوستی دخالتی ندارند.

 بررسی پودرها، کرمها و عطرها


پودرهای آرایشی مناسب

از دیگر محصولات زیبائی، پودرها فراوان ترند، پودرها حالت براق پوست را ثابت نگه میدارند و از آن در مقابل تغییرات آب و هوا محافظت می کنند. پودرها تا اندازه ای خشک کننده هستند. بنابراین برای پوست های چرب بسیار مناسبند. پوست های خشک تنها هنگامی می توانند پودرها را تحمل کنند که قبلا از یک ماده چرب پوشیده شده باشد.

مواد تشکیل دهنده پودرها

خود پودر یک جسم پیچیده و مرکب می باشند: اولا حاوی «تالک» است که عرق را جذب می کند و حالت روغنی پوست را تخفیف می دهد، ثانیا حاوی استئارات روی و پودر سفید خیلی سبک است که برای روپوست (اپیدرم) مناسبند و هم چنین حاوی نشاسته برنج از نوع بسیار نازک و دارای کائولن می باشد که حالت ماتی به صورت می بخشد. بعضی پودرها حاوی پودر ابریشمند، این پودر که بسیار سبک است دارای خاصیت جذب کنندگی کم نظیری است و رطوبت پوست را کاملا جذب می کند.


عوارض احتمالی ناشی از استعمال پودرها:

به شکل کاملا اختصاصی بروز می کنند. پوست قرمز و به شکل فلس پوسته پوسته می شود، گاهی خارش های شدید عارض می شوند، سپس یک رنگ غیر طبیعی در اپیدرم ظاهر می شود. این رنگ تیره به صورت مشبک چهره را می پوشاند. بعضی اوقات این لکه به یکباره بدون سابقه خارش با پوسته پوسته شدن نمایان می شود. متأسفانه کسانی که با این لکه های تیره مواجه می شوند برای پوشاندن آنها قشر ضخیم تری از پودر روی صورت خود می مالند و همین مسئله عارضه را بیش از پیش تشدید می کند.

درمان عوارض ناشی از کرم پودرها

در بیشتر موارد این ضایعات معلول موادی که در بالا از آنها سخن گفتیم، نیستند، بلکه عامل اصلی رنگ ها و عطرهائی هستند که داخل پودرها وجود دارند.
درمان آن نیز ساده است. مصرف پودر را قطع کنید و به جای آن پودری مصرف کنید، که بدون عطر باشد و رنگ های آن هم ایجاد حساسیت نکنند (خاک گل اخری، رنگ قرمز لعلی که از حشره قرمز دانه می گیرند، گل سرخ مخصوص رنگ آمیزی، ماده رنگی پرتقال و آلیزارین).


عطرها

عطرها چه طبیعی باشند و چه مصنوعی می توانند باعث پیدایش عکس العمل هائی از نوع حساسیت پوستی میشوند. این عکس العمل یا بصورت یک اگزمای خفیف است و یا پوست متورم و تیره می شود.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن