پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

دلایل چرب شدن موهای سر چیست؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

بسیاری از افراد مخصوصا کسانی که پوست و موی چربی دارند، ناگزیرند هر روز موهای خود را بشویند تا چرب و کثیف به نظر نرسند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، چرب شدن بیش از اندازه موها گاهی اوقات به عادت های غلط خودمان مربوط می شود . یعنی ممکن است کارهای عادی و روزمره ای که انجام می دهیم، میزان چرب شدن و از دست دادن حالت موهایمان را تا جایی افزایش بدهند که نیاز به شستن آنها داشته باشیم.

دلایل چرب شدن بیش از اندازه موها :

عادت نادرست اول

چرب شدن بیش از اندازه موها در بازی کردن بیش از حد با موهاست . بعضی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن یا کار کردن، مدام با موهای خودشان بازی کنند یا انگشتان خود را بین موها و پوست کف سر به حرکت دربیاورند. این عادت نادرست باعث انتقال چربی از کف سر و ریشه موها به سمت ساقه موها می شود و در نهایت باعث  چرب شدن و کثیف به نظر رسیدن موهای شما خواهد شد.

راه حل عادت نادرست اول :

برای ترک این عادت می توانید هنگام صحبت کردن با کار کردن، دست آزاد خود را با یک مداد یا خودکار سرگرم نگه دارید.

عادت نادرست دوم:

چرب شدن بیش از اندازه موها در شستن بیش از اندازه موها است . برخی افراد گمان می کنند بهترین راه برای رهایی از چربی موها، شستن زیاد آنهاست. این در حالی است که شامپو کردن مکرر موها، مخصوصا با شامپوهای مخصوص موهای چرب، باعث خشک شدن پوست کف سر می شود. به همین دلیل هم بدن به طور ناخودآگاه برای مبارزه با این خشکی، چربی بیشتری در آن قسمت از بدن تولید می کند تا کمبود چربی به وجود آمده در پوست کف سر را جبران کند. از این رو، افرادی که بیش از اندازه موهای خودشان را با آب گرم و شامپوی مخصوص موهای چرب شستشو می دهند روزی یک بار)، بیشتر با چرب شدن موها روبرو خواهند شد.

راه حل عادت نادرست دوم :

موهای خود را حداکثر ۲ یا ۳ بار در هفته شامپو زده و برای آب کشی موها، آب ولرم را جایگزین آب گرم یا آب داغ کنید.

عادت نادرست سوم:

چرب شدن بیش از اندازه موها در استفاده بیش از اندازه از نرم کننده هاست . یکی دیگر از عادت های نادرستی که باعث چرب شدن بیش از اندازه موها می شود، استفاده بیش از اندازه یا نادرست از نرم کننده هاست. افرادی که نرم کننده را به کف سر خود استفاده یا از نرم کننده های قوی همزمان با شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می کنند، زودتر از دیگران حالت موهای خود را بعد از استحمام از دست می دهند و موهایشان هم با سرعت بیشتری نسبت به سایر افراد چرب می شود.

راه حل عادت نادرست سوم :

اگر از شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می کنید (شامپوهای دو در یک یا سه در یک)، بهتر است به صورت مجزا از نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده را فقط به نوک موهای خود بزنید و از تماس آن با پوست کف سر خودداری کنید.


عادت نادرست چهارم

چرب شدن بیش از اندازه موها در شانه کردن بیش از اندازه موه ها است . شانه کردن بیش از اندازه موها می تواند باعث تحریک تولید چربی در پوست کف سر شود. شاید در نگاه اول، موهای شما با این کار براق و زیبا به نظر برسند، اما در صورت تکرار موها حالت خود را از دست می دهند و چرب و نامرتب می شوند. ضمن اینکه شانه کردن بیش از حد موها در طول روز باعث انتقال چربی کف سر به ساقه موها نیز خواهد شد.

راه حل عادت نادرست چهارم :

اگر موهای شما در طول روز نیاز به شانه کردن داشته باشند، بهتر است شانه را از میانه موها به سمت انتها بکشید و از شانه زدن موها، از کف سر به پایین، خودداری کنید.
با این کار هم موهای مرتب و زیبایی خواهید داشت و هم زمینه چرب شدن موها را فراهم نمی کنید.

عادت نادرست پنجم:

چرب شدن بیش از اندازه موها در تمیز نکردن شانه است . خیلی از افراد گمان می کنند برس یا شانه آنها نیازی به شستن و تمیز کردن ندارد . این درحالی است که همین شانه های آلوده می توانند زمینه ساز چرب شدن موها را فراهم کنند. از این رو، افرادی که عادت به شستن مرتب برس خود ندارند، به احتمال زیاد دارای موهای چرب تری هستند.

راه حل عادت نادرست پنجم :

سعی کنید حداقل هر ۳ تا ۴ هفته یکبار، شانه یا برس خود را با آب ولرم و شامپو بشویید.

عادت نادرست ششم :

چرب شدن بیش از اندازه موها در استفاده از برس حاوی مو است . بعضی افراد عادت ندارند بعد از شانه زدن، موهای جداشده را از برس یا شانه خود خارج کنند. بعضی افراد هم به خارج کردن تمام موها از برس توجه نمی کنند و ممکن است باقی ماندن چند تار مو را در بر خود نادیده بگیرند. این درحالی است که همین موهای باقی مانده در برس، مخصوصا اگر چرب یا حاوی مواد حالت دهنده مو باشند، می توانند در شانه زدن های بعدی باعث چرب شدن موی تمیز شما شوند.

راه حل عادت نادرست ششم :

بعد از هر بار شانه زدن موها، تمام موهای بجای مانده در برس را خارج کنید و اگر احساس کردید برس یا شانه شما به دلیل استفاده از حالت دهنده های مو چرب یا چسبنده شده بلافاصله آن را بشویید.


عادت نادرست هفتم:

چرب شدن بیش از اندازه موها در استفاده از حالت دهنده های نامناسب است . انواع حالت دهنده های مو، ماسک های مو و سرم های مو، جزو محصولات زیبایی بسیار پرطرفداری هستند که می توانند به خودی خود باعث چرب شدن نامطلوب موها شوند. اگر شما متوجه نباشید بر اساس جنس موی خود از چه نوع حالت دهنده ای استفاده کنید، قطعا ۳-۲ ساعت پس از استحمام با موهای چرب و بی حالت روبرو خواهید شد.

راه حل عادت نادرست هفتم :

برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است افراد دارای موهای چرب از حالت دهنده های بر پایه آب یا رطوبت رسان استفاده کنند و حالت دهنده ها فقط روی ساقه موها اسپری یا مالش دهند. همچنین، از تماس انواع حالت دهنده ها با پوست کف سر جلوگیری کنید.

عادت نادرست هشتم

چرب شدن بیش از اندازه موها در حرارت دادن بیش از حد می باشد . به موها برخی افراد عادت دارند بعد از هر بار استحمام، موهای خودشان را با حرارت بالا سشوار یا اتو کنند. گاهی هم گروهی از افراد ترجیح می دهند بعد از استحمام موهایشان را با لوازم مخصوص برقی و پرحرارت فر کنند. تمامی این کارها باعث افزایش ترشح چربی در ریشه موها می شوند و شانس چرب شدن سریع تر موها را افزایش می دهند.

راه حل عادت نادرست هشتم :

استفاده از انواع حالت دهنده های حرارتی برای مو را تنها به جشن ها، مراسم و مهمانی های خود کمتر کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن