آموزشآموزش عکاسی

علت کلیدی بودن نور در عکاسی منظره را بدانیم

فیلم سینمایی سرخ پوست

مهمترین چیز در عکاسی از منظره

بارها و بارها، مردم از من می پرسند که «مهمترین چیز در عکاسی از منظره چیست؟» البته، این سوال نمی تواند به طور دقیق پاسخ داده شود زیرا عناصر زیادی در یک عکس خوب مهم هستند. ولی بدون شک، نور یکی از ملزوماتی است که در بسیاری از عکس‌های خوب تاثیر گذار بوده‌است.

نور به طور گسترده‌ای، رویکرد فنی ما را تعیین و فضای اساسی صحنه‌ها را در عکاسی از منظره مشخص می‌کند. جزئیات سوژه ها را به حد زیادی تعریف می کند و اغلب موضوع اصلی خود نور است.

من این مجموعه را که شامل چهار تصویر از یک کوه یخی است، را در پایان ماه مه سال ۲۰۱۳ در چهار زمان مختلف در طی چند روز گرفتم. در مجموع ۵ عکس بودند اما بررسی چهارتا از عکس‌ها برای بررسی تاثیر نور در عکاسی از منظره کافی است. تنها در خانه بودم که پی بردم که عکس‌هایی که گرفته‌ام تقریبا همان قسمت یک کوه یخ را در شرایط روشنایی مختلف نشان می‌دهد. تفاوت‌ها در این عکسها ناشی از تأثیر موقعیت خورشید، هوا و همچنین چرخش و موقعیت آهسته کوه‌یخ نسبت به خورشید بود.

نور در عکاسی منظره

در بالا سمت چپ، شما می‌توانید نور پس زمینه بعد از ظهر را با قطعه یخ رنگی در سطح آب مشاهده کنید.

نور در عکاسی منظره

در سمت راست بالا، نور جیوه‌ای معمولی قطب شمال زمانی که آسمان پوشیده از ابر است، وجود دارد.

نور در عکاسی منظره

در پایین سمت چپ، خورشید هنگام شب در پشت یک توده ابر پنهان می‌شود.

نور در عکاسی منظره

در سمت راست پایین، نور باور نکردنی از نور خورشید شب در زیر پوشش ابری متراکم است که باعث می‌شود یخ زمانی که آسمان تاریک است؛ مانند طلا بدرخشد.

به هر حال، این اولین بار نیست که این اتفاق برای من افتاده است. از این چند عکس مشابه، من نتیجه گرفتم که قطب نمای ذهنی من برای زیبایی شناسی تصویر، نتایجی قابل تایید را به روش خاصی ارائه می‌کند؛ زیرا در شرایط روشنایی مختلف، من ناخودآگاه انتخاب کرده‌ام که تصویر مشابهی از یک فریم را در زمانهای مختلف بگیرم. از یک طرف، به نظر من این نشان می‌دهد که ، که ترکیب بندی­‌های من در عکاسی از منظره صرفا محصول یک انتخاب تصادفی نیستند.

از جهتی دیگر، این باعث می‌شود که من از خودم سوال بپرسم که آیا من با انتخاب یک بخش تکراری، خودم را به یک ربات عکاس قابل پیش بینی، شبیه نکرده‌ام.

با این حال، باید روشن کردن این سوال را به تعویق بیاندازم، زیرا هنوز به اندازه کافی فکر نکرده ام و موضوع این مقاله نیز چیز دیگری است. به طورکلی من از نتیجه­‌ی مقایسه کردن تصاویر خوشنود هستم، به زیرا بررسی آن‌ها نشان می‌دهد با اینکه می‌توان تمام چهار تصویر را زیبا و قابل قبول دانست، اما به وضوح می‌توان اثرات نور را در اجزای مختلف تصویر مشاهده کرد.

منبع
noornegar
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن