بررسی تخصصیتکنولوژی

بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10|قسمت ششم گزارش اشکال، تفاوت در Realme 3 Pro و OnePlus 6T|

فیلم سینمایی سرخ پوست

نسخه منتشر شده بدون باگ است

   این یک نسخه بتا است، بنابراین تعجبی ندارد صحبت در مورد اشکالات و مسائل آن وجود داشته باشد، به خصوص از زمانی که منتشر شده است، گوگل زمان زیادی را برای برطرف کردن این اشکلات داشته است. پس آزمایش های متعددی را باید روی آن انجام دهیم. اگر جدول زمان بندی برنامه های منتشر شده گوگل در چند سال اخیر رو بررسی کنیم، متوجه می شویم که یه نسخه نهایی از آن در ماه اوت منتشر می شود.

بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   ما هیچ مشکلی را در ارتباط با توقف صفحه نمایش در Pixel 3 در نسخه بتا که از آن استفاده کرده ایم، مشاهده نکرده ایم. اما در مورد دستگاه های دیگر نمی توان گفت که ئچار مشکل نمی شوند، زیرا باید بررسی شوند.

   نسخه بتا در Pixel XL اصلی در حالت غیر رسمی قابل استفاده است، زیرا فروشگاه Play Store به طور مداوم آن را بررسی می کند و گاهی فعالیت کاربران را تحت نظر دارد. به طور کلی، کارکرد Android Q در OG Pixel بسیار کندتر از Pie است.

هنگامی که یک برنامه شروع به فعالیت می کند، یه گروه از تنطیمات از تغییر در آن برنامه خودداری می کنند، و اجازه فعالیت به آن برنامه را می دهند. بنابراین ما تنها با استفاده از Pixel3 به این بررسی و همچنین از بعضی قابلیت های Realme 3 Pro و OnePlus 6T استفاده کرده ایم. ما دو اشتباه را در بررسی این موضوع داشتیم و آن استفاده از نسخه بتای Q، زمانی که گسترش پیدا کرده بود. ما تصور می کردیم که اشکلات در Pixel3 وجود دارند.

بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   یکی از مواردی که ما بیشتر با آن در Pixel 3 روبرو هستیم تنظیمات خاصی است که تغییر داده شده و پس از آن نشان داده نمی شود. با وجود اینکه همه تنطیمات در این نسخه تغییر کرده است. برعکس، برخی تنظیمات به اشتباه در منوی سطح بالای خود به صورت پیش ‌فرض علامت ‌گذاری شده ‌اند. برای مثال: Settings > Apps & Notifications > Notifications > Advanced > Swipe این کار نشان می دهد که (این تنطیم، برای نمایش منو) است، اما در نسخه قبلی این تنطیمات کاملا فرق داشت. استفاده از تنطیمات Swipe actions  ابزار انتخاب مناسب را برای تنطیمات درست ما فراهم می کند.

بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   علاوه بر این، هنگامی از تصاویر متحرک در حالت تمام ‌صفحه جدید سیستم استفاده می‌کنند (در واقع صفحه نمایش کامل نیست، زیرا گوگل از آن پشتیبانی نمی کند). این واقعا درست نیست که شما در این لحظه چه کاری انجام می دهید، اما وقتی که شما در صفحه منوی اصلی خود فعالیت می کنید، وقتی که اولین منوی برنامه خودبه خود باز می‌شود، این کار اصلا صحیح نیست. اگر شما از ضربه زدن تند تند خوداری کنید، پس چند ثانیه منوی چند وضعیتی در یک حالت UI نمایش داده می شود. نکته مهم اینجاست که زمانی که شما از حالت های دیگر برای بازگشت به صفحه خانه خود استفاده می‌کنید، تاخیر زمانی زیادی دارد.

   اینها اشکالاتی هستند که گوگل می‌تواند تا زمانی که نسخه Q را به بازار عرضه می کند، آن را اصلاح کند. و احتمالا بعد از حل این اشکالات، بسیاری از مردم بدون هیچ گونه مشکلات می توانند از آن استفاده کنند. در این صورت، ممکن است همه چیز در هر زمانی دچار ایجاد وقفه در برنامه شود، بنابراین توصیه نمی‌شود که این  نسخه را برای انجام کارهای روزمره خود نصب کنید، مگر اینکه ۱۰۰ % با آن مشکلی نداشته باشید.

در مورد گوشی‌ های دیگر چه تفاوتی رخ می دهد؟

Realme    یک برند بسیار جدید است، اما در حال حاضر یک گوشی در نسخه Android Q beta دارد و نام آن Pro 3 است. ما این نسخه را مورد آزمایش قرار داده ایم که چگونه بتا را نسبت به Pixel 3 بکار می گیرد. در یک می توان جواب داد: (خیلی اجرای آن بدتر است.) بعضی از منوهای مهم کار نمی کنند، بنابراین در حالی این نسخه خوب است که آن را در نسخه های مختلف بتای اندروید در گوشی های هوشمند بیشتری از قبل آزمایش کنید، در هر مورد نسخه آلفا نسبت به یک نسخه بتای استاندارد، عملکرد منطقی بهتری دارد.

   این مسئله به خودی خود نمی تواند مهم باشد، اما خیلی عجیب است که نسخه beta 3 را به طور مشابه در تلفن دیگر ببیند. این احتمالا نشان می‌دهد که گوگل چقدر تلاش می‌کند تا سیستم ‌عامل جدید خود را برای Pixel یا حداقل آخرین Pixel خود را بهینه‌ سازی کند.

   با این حال، از لحاظ نظری Realme 3 Pro’s Android Q beta دارای همان ویژگی ‌ها است. اما در عمل، اگرچه برخی منوها ناپدید شده‌ اند. برای مثال از منوی Gestures به تنظیمات سیستم وارد شوید. در گوشی Realme این منوی تنها سه گزینه دارد: پرش به دوربین (با دوبار ضربه زدن دکمه پاور). پیمایش سیستم (جایی که در آن شما انتخاب کنید که از “حرکت کامل”، با دو دکمه قدیمی حرکت کنید، یا حتی سیستم سه دکمه قدیمی ‌تر استفاده کنید) و برای جلوگیری از زنگ ناگهانی (دکمه پاور و منو را فشار می‌دهید).

   از طرف دیگر، روی سه نقطه کنار همان منو یک اثر انگشت swipe برای گزینه notifications وجود دارد، همچنین(برای تعویض به سلفی با تکان دادن دوربین)، دو ضربه برای چک کردن تلفن، همه اینها خود دارای توضیحی جداگانه ای هستند). البته گوگل هم یک دکمه ضامن در لبه فعال اضافه می‌کند، اما این یک ویژگی سخت ‌افزاری است که در گوشی Realme 3 Pro پشتیبانی نشده است، بنابراین ما انتظار دیدن آن را نداشتیم.  به طور کلی نشان داده شده است که همه تولیدات Android Q beta 3 یکسان نیستند، چون تنطیمات در گوشی های مختلف فرق می کند و ربطی به اینکه از چه نسخه ای در گوشی استفاده می شود ندارد. در واقع تضمین نمیشود که همان تجربه را همانطور که در Pixel انجام می دهید، بدست آورید.

   ما همان اشکالات را در OnePlus 6T مشاهده کردیم، فقط این بار حتی ویژگی ‌های دیگری نیز از دست رفته بود. به نظر می‌رسد که OnePlus تلاش کرده‌ است که یک سیستم ‌عامل از بتای Q ایجاد کند، و داشبورد OnePlus جایگزین Google Discover می شود. هیچ یک از سیستم های هدایت شونده در تلفن OnePlus حتی Pixel اولیه و یا موارد سفارشی موجود نبود.

   سپس ما اشکالات زیادی را مشاهده کردیم. از همان لحظه ‌ای که برای اولین بار از تلفن‌ های غیر پیکسل استفاده کردیم، این اشکالات آشکار بود. وقفه های تصادفی، مانند: قفل و باز کردن صفحه در تمام مدت، لرزش گوشی به طور مرتب روشن می‌شود. بنابراین، امتحان کردن این دو مدل از گوشی های هوشمند موجود درک هر چه بهتر از این سیستم عامل شد.


قسمت هفتم: نتیجه گیری

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن