بررسی تخصصیتکنولوژی

بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10|قسمت چهارم ویژگی ‌های جدیدی که بزودی اضافه میشوند|

فیلم سینمایی سرخ پوست

دستیار مجازی گوگل بر روی دستگاه

   دستیار گوگل در سال ۲۰۱۶ اولین کار خود را بر روی Pixel phones اصلی انجام داد، و از آن به بعد تبدیل به بهترین دستیار مجازی شد. در سومین سال رو نمایی از آن، یک روز بروز رسانی در حال انجام است، اما ما باید به شما این هشدار را بدهیم، که گوگل مطرح کرده است که این راه اندازی اولین بار بر رویPixel 4 phones  انجام شده است. بنابراین، همانطور که این دستیار مجازی در حال گسترش است، ممکن است بعد از مدت زمانی که شرکت آماده عرضه در همه دستگاه های Android باشد، نیاز به ورژن های جدید پیدا کند.

   خبر مهمتر این است، که دستیار مجازی به طور کامل در گوشی شما قرار خواهد گرفت، بنابراین دیگر در خواست های خود را برای تفسیر گفتار، به سرورهای Google ارسال نکنید. این شرکت کاملا موفق به توسعه تشخیص گفتار و درک زبان مدل شده است که دیگر برای کار کردن به حافظه زیادی نیاز ندارند، چون کمتر از نصف گیگا بایت حجم می گیرد. از این رو، بر روی گوشی شما قرار می گیرند و جایگزین مدل های 100 گیگا بایتی می شود که شرکت تا به حال در ابر رایانه ها از آن استفاده کرده است.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

   به طور کلی، دستیار مجازی مطرح شده درخواست هایی را با تاخیر نزدیک به صفر پردازش می کند، زیرا هیچ اطمینانی وجو ندارد که در مدت زمان طولانی این پیام ها ارسال شود و سپس جواب دریافت شود. بنابراین پاسخ‌ هایی که دریافت می شود بیشتر شبیه بخشی از یک مکالمه طبیعی هستند. گوگل می‌گوید این پاسخ تا ده برابر سریع ‌تر از قبل جواب خواهد داد. همچنین، از آنجایی که همه چیز در دستگاه وجود دارد، زمانی که اتصال شما به اینترنت قطع می شود، این کار ادامه پیدا می کند. هرچند عدم اتصال، مانعی از نمایش نتایج در وب نشده است.

تغییر در تنظیمات بلوتوث، پیدا کردن لوازم جانبی من

   در سخنرانی که در کنفرانس سازمان ملل بین توسعه دهندگان برنامه ها انجام شد، گوگل جزئیات جدیدی از پیشرفت مربوط به بلوتوث را در Android Q مطرح کرد، این شرکت قصد دارد اطلاعات بیشتری را در اختیار earbuds قرار دهد که با توجه به این خبر، محبوبیت زیادی را بین کاربران پیدا می کند و این منطقی به نظر می‌رسد.

   زمانی که منوی شارژ باتری خود را باز یا بسته می‌کنید، یک اعلان برای نشان دادن عمر باقی مانده باتری و نیز خود این پرونده دریافت خواهید کرد. صفحه تنظیمات بلوتوث نیز دوباره طراحی شده است و به شما یک آمار دقیق از جزییات باتری را نشان می دهد. اگر اتصال دهنده اصلی بی سیم دارید، می‌توانید در همان صفحه  تنظیمات دستیار و اطلاع ‌رسانی را برای لوازم جانبی، تغییر کنترل‌ های لمسی، تنظیم کنترل صدا، و روش و خاموش کردن آن، را تنطیم کنید.

   علاوه بر این، اگر یک لوازم جانبی داشته باشید، می‌توانید مکان آن را بر روی یک نقشه قرار دهید که به شما زمانی که آن را قطع کرده بود، نشان می دهد. این کار را به برنامه Find My Device انجام می شود، که اکنون توسعه یافته است تا از هدفون بی سیم پشتیبانی کند. هنگامی که شما در این برنامه هستید، می توانید کیفیت اتصال و همچنین آخرین استفاده از آن را مشاهده کنید.

Pair     بخشی از سرویسGoogle Play  است و با تمام دستگاه هایی که دارای نسخه Android 6.0+ ، که با لوازم جانبی با پروفیل های A2DP یا HFP متصل هستند کار می کند. هدف از این کار، مانند عملکرد جفت شدن سریعApple’s  می باشد، که برند هدفون خودش را ساخته شده ‌است. اگر شما هدفون های سریع Pair را فعال کرده و از Android استفاده می کنید، باید توجه کنید که هنگامی که آنها را روشن می کنید به اعلان ضربه بزنید تا دستگاه جفت شود.

   گوگل در حال ارائه یک نسخه پشتیبان از بسیاری از وسایلی است که از طریق Pair Up قایل دسترسی هستند. پروفایل های منوی بلوتوث باید اضافه شوند و همچنین از دستگاه ‌های که باعث کاهش انرژی بلوتوث می شوند، مانند: ساعتهای هوشمند پشتیبانی کنند.

عنوان زنده

   عنوان زنده در مرحله اول در ورودی/خروجی گوگل مطرح شد، که نام آن بسیار توصیفی بود. با استفاده از قابلیت جدیدی که گوگل آن را به اشتراک گذاشته است، بدون ارتباط با اینترنت می توانید هر رسانه ای را دریافت کنید. این برنامه قابلیت یادگیری و ضبط صدا صوتی API، و همچنین پشتیبانی از زیرنویس های زنده ای که از رسانه ها دریافت می شود را دارا می باشد.

   این برنامه به طور خودکار رسانه ها را بر روی دستگاه شما ضبط می کند. مانند: (فیلم ها، موزیک ها، پیام های صوتی) به علاوه شما می توانید آنها را به دلخواه خود در برنامه نام گذاری کنید. حتی می تواند با مواردی که خودتان آن را ضبط می کنید، کار می کند. به محض اینکه گفتار تشخیص داده شد، تنها زیر نویس ها ظاهر خواهند شد و صدا هرگز از فیلمی که پخش می شود، قطه نخواهد شد. طبق آماری که گوگل منتشر کرده است، این کار برای ناشنوایان و افرادی که به سختی می شنوند، در سرتاسر دنیا مفید خواهد بود. و همچنین این کار به کسانی که ویدیو را بدون صدا به دلایلی در جای خلوت نگاه می‌کنند، کمک خواهد کرد.

سلامت دیجیتال: حالت تمرکز و ارتقای پیوند خانواده

   گوگل در سال گذشته مجموعه سلامت دیجیتال خود را با هدف قرار گیری سطح بالا در تنظیمات برنامه های خود راه ‌اندازی کرد. اما در همان زمان نسخه  Androidخود را به روز نکرده بود. این شرکت در سال جاری یک حالت Focus جدید برای سایر گوشی‌ های اندرویدی که از نسخه Android 9 Pie یا Q استفاده می‌کنند را ارائه خواهد کرد.

   نام حالت Focus Modes بسیار توضیح دهنده است. به طور مثال: زمانی که این حالت را فعال می‌کنید، برنامه ‌ای که قبلا انتخاب کرده ‌اید، دیگر نشان داده نمی شوند، و دیگر قادر به دید اعلان ها نخواهید بود تا زمانی که تصمیم به خروج از حالت Focus بگیرید.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

مجموعه پیوند خانوادگی گوگل از کنترل والدین از طریق Settings روی هر گوشی که Q را اجرا می‌کند و دارای مجموعه تنظیمات دیجیتال است، در دسترس خواهد بود. این دو مجموعه، سطح بالای تنظیمات را به اشتراک خواهند گذاشت و در دسترس قرار می گیرد.

این شرکت همچنین در حال گسترش برنامه از نظر کنترل‌ های والدین بر فرزندان است. به طوری که برای افزودن ویژگی ‌هایی، مانند: دادن پاداش به کودکان برای استفاده از تلفن قبل از ‌خواب و توانایی تنظیم محدودیت‌ های زمانی خاص در برنامه ها است.

   بهبود در مجموعه تنظیمات دیجیتال، با به روزرسانی هایی که در برنامه ها انجام می دهیم به این نکته دست می یابیم که ما می‌توانیم با استفاده از تکنیک ها، در یک منوی اصلی گوشی، به سرعت برنامه ‌های “مخرب” را متوقف کنیم. وقتی که این کار را انجام می دهید، یک گزینه اضافی ظاهر می‌شود. همچنین زمانی که ساعت شنی را لمس می کنید، شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. این به توانایی Wellbeing دیجیتال برای اضافه کردن تایمر برنامه در هر زمان به شما کمک می‌کند، بنابراین شما تنها مجاز به استفاده از یک app خاص برای هر مقدار زمانی که تنظیم کرده‌ اید، هستید. نکته همه این است که به عواملی کمک کنید، اما واضح است که استفاده شما از تایمر یا برنامه app به طور کامل به شما بستگی دارد. جالب است که ببینیم آیا launchers از برنامه راه ‌انداز Pixel پیروی می‌کند و برنامه های سریع را نیز متوقف می کنند.

   نکته کلیدی که در اینجا ذکر شد این است که Wellbeing دیجیتال به نظر نمی‌رسد. بلکه بخشی از سیستم ‌عامل اندروید است که گوگل برای تولیدکنندگان عرضه می‌کند. به طوری که آیا تا به حال آن را به گوشی هوشمند خاص خود تبدیل کرده ‌است. تا کنون، بعضی از شرکت هایی که برای ارائه یک بسیار مشابه اندروید شناخته شده اند. مانند: OnePlus، به جای الهام گرفتن از این مفهوم (Zen Mode, anyone?). الهام بخش دیجیتال گوگل نیستند. از آنجا که گوگل در مورد آن بسیار مبهم است، ما حتی نمی‌توانیم استنباط کنیم که آیا این به معنای یک امتیاز انحصاری برای Pixel است یا نه.

نام (Android) چیست؟

   این سوال مطرح می شود که این یک ویژگی هست یا نیست؟ از آنجا که Android 1.5 Cupcake گوگل از نام‌ های دیگر برای هر نسخه جدید از سیستم ‌عامل تلفن همراه خود استفاده می‌کند، تبدیل به بخشی از فولکلور دنیای موبایل شده ‌است. با این حال، این بار انتخاب ‌های شرکت به شدت محدود است. سریع: به یک اسم فکر کنید که با حرف Q شروع می‌شود! نه، Q یک اسم نیست.

   بنابراین در حالی که گوگل در رابطه پیدا کردن اسم سخت تلاش می کند، آیا می توانیم Android 10 Queen of Puddings  را پیشنهاد کنیم؟ Android 10 Queijadinha؟ Android 10 Qurabiya؟ Android 10 Quindim؟ برای بسیاری از مردم بسیار جالب است که یک اسم خاص رو با صدای بلند بیام کنند.

   نکته پایانی در اینجا این است: “Android10” بسیار با شکوه به نظر می‌رسد، اما این نام وقتی به آن گفته می شود واقعا زیاد برای آن برجسته نیست. برای اطمینان، پیشرفت ‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، همچنین برخی ویژگی ‌های جدید اضافه شده ‌اند، اما واضح است که این یک سال گوگل تلاش هایی تکراری انجام داده است. همانطور که Apple بیان کرده است نتوانسته است همه چیز را تغییر دهد.


قسمت پنجم: موارد تحت کنترل

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن