بررسی تخصصیتکنولوژی

بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10|قسمت سوم تم تاریک، تنظیمات، اشتراک گذاری و …|

فیلم سینمایی سرخ پوست

تم تاریک

بعد از سال ها، با اعلام دوستداران تصاویر و صفحات سیاه در سراسر دنیا، گوگل در نهایت سیستم جدیدی را ارائه کرد. نسخه Android Q دارای یک تم تیره، کاملا کاربردی، و همچنین به طور دستی قابل انتخاب می باشد. دیگر لازم نیست که یک تصویر زمینه تیره انتخاب کنید یا آن را فراخوانی کنید، فقط به مسیر مشخص شده بروید: Settings > Display > Theme و آن را فعال کنید.
   اگرچه احتمالا این قابلیت به عنوان یکی از جذابترین ویژگی های جدید در Android Q خواهد بود. (نشان می دهد، که استفاده کنندگان چقد هیجان زده و خوشحال هستند)، به طور کلی اطلاعات زیادی برای گفتن در مورد آن وجود دارد. این تم واقعا سیاه، خاکستری و یا آبی تیره نیست، به طوری که در صفحه نمایش AMOLED، آن را باید در زمانی که باتری در حالت حداقل است، استفاده کرد. همه منوهای سیستم تبدیل به تم تاریک        می شود. مانند: (منوی تنظیمات، تنظیمات سریع، اعلان ها). در آینده علاوه بر این، انتظار می رود که برنامه های ساخته شده در هر لحظه بعد از اینکه تم فعال می شود، به نوبه خود سیاه رنگ باشند. و همچنین توسعه دهندگان برنامه ها، نیز می توانند از این ویژگی پشتیبانی کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که ما می‌توانیم به آینده واقعا تاریک برای Android، در آینده نگاه کنیم.

   اگر شما صبور باشید، گوگل برای استفاده از برنامه ‌ها در حالت تم تاریک به شما کمک کرده ‌است. شما باید ابتدا منوی گزینه ‌های توسعه دهنده را برای این کار فعال کنید. برای این کار، ابتدا به قسمت Settings در تلفن رفته و با فشردن سریع چند بار کلیک و سپس تایید PIN یا گذرواژه خود این کار را انجام دهید. سپس به قسمت  Settings > System > Advanced > Developer options, scroll way down بروید و سپس دکمه تنطیم سریع را نگهدارید و بکشید تا از حالت خاموش به حالت روشن تغییر کند. در حالی که در قسمت تنظیمات هستید، لطفا با گزینه ‌های دیگر بازی نکنید، چون انجام این کار ممکن است منجر به راه‌ اندازی مجدد دستگاه شما شود.


استفاده از تم تاریک در مقایسه با منویی که ما تجربه کرده ‌بودیم، به نظر منطقی می آید و خوب عمل می‌کند. اگرچه در اغلب برنامه ‌ها به شما تم سیاه واقعی می دهد و تنها خاکستری تیره نمی‌دهد. برای مثال: در بسیاری از برنامه‌ ها. مانند: (Gmail، تقویم گوگل) تم تاریک می‌شود. اما در حالی که در برنامه مورد نظر هستید، نوار وضعیت، شمایل ‌های سیاه را بر روی یک پست زمینه خاکستری تیره نشان می‌دهد. آیکون های سیاه و سفید در یک پست زمینه خاکستری تیره وجود دارد و احتمالا چنین مسائلی سبب می شود که تم تیره به صورت یک تنظیم پنهان در گزینه های برنامه نویسان این برنامه باشد.


تنظیمات تغییر یافته است

   در این مورد هیچ شوخی وجود ندارد (یا شاید وجود داشته باشد، و ما فقط آن را نشنیده ایم؟ گوگل هر ساله با هر نسخه اندروید جدیدی که منتشر می شود، تنظیمات جدیدی را برای آن در برنامه های خود تغییر می دهد)
   با توجه به نسخه Android Q، ما یک ورودی از تنظیمات سطح بالای جدید را برای حریم خصوصی به دست می‌آوریم، زیرا Google همچنان متهم است که به اندازه کافی در اجرای برنامه ها تمرکز ندارد. پس حالا آن را به یک مورد جداگانه در تنظیمات تبدیل کرده، شما چه چیزی را بیشتر می‌خواهید؟ غیر از این مورد، مدیریت برنامه ها به شما اجازه دسترسی به تمام سطوح برنامه ها را داده است.

   سایر موارد مربوط به تنطیمات حریم خصوصی است که قبلا در منوی دیگر در قسمت Settings قرار داشت،  که در اینجا نیز اضافه شده‌ است، (مانند: سرویس Autofill گوگل، محل لوکیشن شما، و کنترل ‌فعالیت ها). جایی که شما فعالیت‌ ها و اطلاعاتی را که گوگل می‌تواند ذخیره کند را انتخاب کنید. تنظیمات قسمت Google Ads نیز دیگر مانند قبل در این منوی قرار ندارد. (توضیحات بیشتر در این مورد در آخرین موارد لیست موجود         می باشد.)

امنیت و موقعیت به عنوان عاملی مهمی در تنطیمات به شمار می روند، و برای نصب برنامه ها به شما مجوز و پیغامی به عنوان هشدار نمایش داده می شود. قبلا این پیغام به صورت یک (بله/ خیر) ساده بود، اما حالا شما یک گزینه دیگر را انتخاب می کنید. به برنامه این اجازه را دهید که زمانی که از آن میخواهید استفاده کنید، اطلاعات شما را بشناسد. علاوه بر این، زمانی که برنامه ها برای نصب از حافطه داخلی تلفن شما استفاده           می کنند، شما یک اعلان سیستم دریافت خواهید کرد.( این قابلیت قبلا یک ویژگی در بسیاری از OEM ها بود)

صحبت در مورد سطوح دسترسی به این معنا است، که اگر شما یک برنامه را برای (مرورگر، ایمیل، برنامه پیام ‌رسان، لایک) ایجاد کنید، به طور خودکار سطوح دسترسی براساس آنچه که پیش ‌فرض برنامه است، تنطیم خواهد شد. این کار از طریق یک سیستم جدید در سیستم ‌عامل اجرا می‌شود که نقش ‌های برنامه‌ های کاربردی خاصی را ارائه می‌دهد، و فهرستی از آن‌ ها شامل: مرورگر، شماره گیر، برنامه پیام ‌کوتاه، راه ‌انداز سیستم، برنامه موسیقی، برنامه گالری می باشد.

   بنابراین، هنگامی که شما موردی را در تلفن خود به عنوان پیش‌ فرض تنظیم می‌کنید، به طور خودکار اجازه مدیریت تماس ‌ها و ارسال پیغام‌ های SMS را به آن می‌دهید. هیچ یک از این مجوزهای pesky درخواست اجازه را ندارد. به طور مشابه، برنامه SMS پیش ‌فرض می‌تواند پیغام ‌های SMS را بخواند و ارسال کند و تماس شما را تنظیم کند. یا برنامه موسیقی به طور پیش ‌فرض بر پرونده‌ ها آهنگ در پوشه موسیقی کنترل دارد، در حالی که گالری پیش ‌فرض اجازه نظارت بر پوشه رسانه ‌ای و ویدیو را اعطا می‌کند.

این موضوع برای تجربیات کاربران کم است. زیرا نسبتا واضح است، اگر می‌خواهید یک برنامه در گوشی شما طبق تنطیمات پیش ‌فرض باشد، شما به اندازه کافی به آن برنامه اعتماد دارید و به آن اجازه داده اید که تماس ‌های تلفنی را دریافت کنید.

منوی اشتراک گذاری

منوی اشتراک گذاری احتمالا سخت ‌ترین قسمت اندروید است که تاکنون به عنوان منو به اشتراک گذاشته شده‌ است. با توجه به اینکه چقدر این کار اهمیت دارد، اما هرگز متوجه این واقعیت نیستم که جهان را به مفهوم به اشتراک گذاشتن چیزها از یک برنامه به روش دیگری تبدیل کرده است. قبل از اینکه اپل چیزی شبیه به آی اس داشته باشد، معرفی کرد. سال‌ها استفاده از یک تفاوت اصلی قابلیت استفاده بین اندروید و IOS بود، اما در تمام این مدت این تفاوت آهسته و متناقض بود.

در نسخه Android Q، شرکت گوگل در نهایت برای تغییر در منوی اشتراک گذاری کار کرده است، به این صورت که با لمس یک برنامه و و ایجاد یک میانبر در منوی اصلی وارد آن شوید. و دیگر لازم نیست قبل از اینکه وارد برنامه شوید روی آیکون آن ضربه بزنید.

مشاهده می کنید که شما از این کار شگفت زده شده اید. منوی جدید بسیار سریع‌ تر از منوی قدیمی Pie است. ما هنوز احساس می‌کنیم که جایی برای پیشرفت و سرعت وجود دارد، اما تعداد کمی از کاربران از نسخه بتا استفاده می کنند. همچنین یک تفاوت عملکردی بین منوی جدید اشتراک گذاری و مدل قدیمی وجود دارد: شما در حال حاضر می توانید ۸ برنامه را به جای ۴ برنامه در حالت اجرا قرار دهید.

برای نشان دادن عملکرد بهتر از این مواردی که مطرح شد، آنها به شما اجازه اشتراک گذاری چند برنامه را به جای یک برنامه می دهند.

   بنابراین اگر می‌خواهید عکسی را برای کسی از طریق WhatsApp بفرستید، دز قسمت بخش منویDirect share  نام او وارد خواهید کرد و سپس با استفاده از آن شما می‌توانید به راحتی با انتخاب یک عنوان در  WhatsApp هدف مشترک، را ذخیره کنید.

   در نهایت، در منوی News Share، دیگر نمیتوانید برنامه ها را به سمت بالا ببرید. این کار برای بسیاری از مردم در نسخه های قدیمی تر اندروید کار می کرد، چون که هر بار که می خواستید موردی را به اشتراک بگذارید، به وسیله منو می توانستید از جای دیگری برنامه خود را نتخاب کنید. به هر دلیلی، pin کردن دیگر در آن امکان پذیر نیست.  شاید در سیستم های قدیمی این قابلیت کار نمی کرد، اما شرکت گوگل این قابلیت را برای نسخنه های نرم افزاری جدید خود طراحی کرده است.

   توجه داشته باشید که تمام این موارد تنها در منوی “Android” به اشتراک گذاشته می‌شوند. بسیاری از برنامه ‌ها، حتی آنهایی که توسط گوگل مانند:(یوتیوب، نقشه‌ها، اخبار، عکس) پشتیبانی می شوند، برگه اشتراک سفارشی خود را در مونو دارند.

موارد جدید دیگر

  حالا می‌توانید به راحتی رمز عبور Wi-Fi خود را با استفاده از تنظیمات در یک شبکه به اشتراک بگذارید. همچین شما می تواند توسط برنامه یک بارکد بگیرید و آن را به دیگران نشان دهید، تا با استفاده از آن به اینترنت متصل شوند. در این مورد، حتی اگر بارکد به دلایلی کار نکند، کلمه رمز Wi-Fi به صورت یک رمز متنی می توانید داشته باشید.چون این اطلاعات خیلی حساس است و دسترسی به منوی اشتراک گذاری شبکه Wi-Fi نیازمند تایید هویت یا گذرواژه شما است.

   اگر به قسمت Settings > Accessibility > Vibration بروید، شما می‌توانید قدرت لرزش را به طور جداگانه برای تماس‌ها تنظیم کنید. و همچنی می توانید صفحه نمایش را سفارشی کنید. برخی از OEM های Android در حال حاضر تنطیمات مشابهی را ارائه می‌دهند.این قابلیت بسیار خوب است و توسط شرکت گوگل اخیرا ارائه شده است. با این حال، هنوز هیچ کنترلی بر روی این که گوشی شما چگونه لرزش ایجاد می کند، ندارد. شاید این یک ویژگی منحصر به فرد برای Android R باشد.

   اگر از برنامه Battery Saver استفاده می کنید، توجه داشته باشید که هم اکنون می توانید انتخاب کنید که آیا می تواند هنگامی که شارژ تلفن به 90 درصد می رسد به طور خودکار خاموش شود یا باقی بماند و شما آن را به صورت دستی خاموش کنید. همچنین می‌توانید یک برنامه روتین را تنظیم کنید، زیرا بر مبنای نحوه استفاده از موبایلتان می توانید به طور خودکار (که باتری قبل شارژ کامل تخلیه شود)، و یا می تواند به اندازه ( ۵ % تا ۷۵ % به صورت دستی آن را تنطیم کنید.

   زمانی که به هیچ چیز متصل نیستید، و شبکه‌های Wi-Fi در اطراف شما موجود هستند، ممکن است یک علامت با سه پیشنهاد در بالای نوار Settings ببینید. در نسخه‌ های قبلی اندروید، گاهی شما متوجه هشدارهایی از برنامه ها می شدید. اگر برای مدتی از Wi-Fi استفاده می کنید، می‌توانید اطلاعات قبلی از اتصال خود را مشاهده کنید. و همچنین یک علامت مربوط به دستگاه‌ های بلوتوثی که ممکن است در همان مکان نمایش داده شوند وجود دارد. هشدار دوم تنها زمانی ظاهر می‌شود که به یک دستگاه متصل هستید. برخلاف Wi-Fi، هیچ علامتی برای روشن کردن یا خاموش شدن بلوتوث وجود ندارد.

   اکانت گوگل شما در حال حاضر در تنظیمات، در بالای سمت راست داخل نوار جستجو (به طور قرینه در طرف دیگر) نشان داده می‌شود.

   یک اسلایدر صوتی جدید در تنظیمات وجود دارد که دسترسی‌ پذیری شما را آسان می کند و به شما اجازه می‌دهد که هنگامی که به یک منبع صوتی متصل هستید کانال چپ/راست صدا را به صورت بالانس تنظیم کنید.

   اگر از یک پین کد برای قفل کردن صفحه نمایش خود استفاده می‌کنید، علامت تیک در سمت راست صفحه‌ کلید باعث ورود به سیستم می شود.

   یک دکمه اضطراری در منوی power وجود دارد. ظاهرا در قسمت صفحه‌ کلید، علامتی برای تماس سریع و یا سرویس ‌های اضطراری و همچنین ارتباط اضطراری نشان داده می شود که شما در تنظیمات آن را ذخیره رده بودید را نشان می‌دهد.

   از زمان آخرین باری که دستگاه خاموش و راه اندازی مجدد می شود. برای آپدیت دستگاه وارد تنظیمات زیر شوید: Settings > About phone

   همچنین سه دستگاه بلوتوث که اخیرا به آن متصل شده اید را به طور مستقیم در بخش تنظیمات دستگاه های متصل نشان می دهد، دیگر لازم نیست روی «دستگاه های متصل شده قبلی» ضربه بزنید، مگر اینکه شما مایل به دیدن بیش از اتصال این سه دستگاه باشید. نتایج جستجو در Settings می‌تواند در قسمت toggles و sliders وجود داشته باشد، بنابراین شما می‌توانید به سرعت مواردی را مانند» سطح روشنایی و یا اینکه آیا درخشندگی تطبیقی روشن است، تنظیم کنید.

Android Q مانع دسترسی clipboard به برنامه ‌هایی می شود که در پیش‌ زمینه نیستند یا در روش ورودی پیش ‌فرض نیستند. مزیت حریم خصوصی در اینجا وجود دارد، زیرا بسیاری از افراد اطلاعات حساس خود، مانند: گذرواژه و شماره کارت های اعتباری را کپی و ذخیره می‌کنند، اما این متاسفانه به این معنی است که برنامه ‌های مدیریت clipboard دیگر کار نمی‌کنند.

هنگامی که شما نوار تنطیمات گوشی را به پایین بکشید می توانید درصد باتری در نوار وضعیت را نمایش دهید، مشاهده می کنید که چه مقدار انرژی باتری متناسب با فعالت شما باقی مانده است.


اعلان ها به شما در قالب یک نوار پیشرفت، نمایش داده می شوند. و به شما این اجازه را می دهند که بتوانید برنامه مورد نظر را به وسیله آن باز کنید.


قسمت چهارم: ویژگی ‌های جدیدی که بزودی اضافه میشوند

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن