بررسی تخصصیتکنولوژی

بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10|قسمت دوم حرکات، اعلان ها|

فیلم سینمایی سرخ پوست

هدایت حرکتی جدید

   یکی از بهترین ویژگی های جدیدی که در آخرین نسخه بتای Android Q منتشر شده است، سیستم هدایت حرکتی جدید است. شرکت گوگل در سال گذشته با Pie اولین برنامه خود را معرفی کردند، که نشان می دهد چقدر در این زمینه تلاش شده است. از مزایای اصلی این سیستم، استفاده از حرکات لمسی به جای استفاده از دکمه های حرکتی بر روی صفحه نمایش سیستم می باشد. به جز در نسخه گوگل، در Pie نیز، باعث شد که دیگر از نوار حرکتی استفاده نشود.

   خوب این دفعه در کار خود موفق شده اید؟ این سیستم جدید بسیار پیچیده به نظر می رسد، که با نام (هدایت حرکتی) کلیه تنطیمات را بهبود داده است. اگرچه هنوز هم به زمان زیادی برای کامل شدن احتیاج دارد. به طور کلی این یک نسخه بتا OS می باشد که ما در حال آزمایش آن هستیم، بنابراین هنوز زمانی زیادی وجود دارد تا اشکلات آن برطرف شود.


بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   با این توضیحات شما می توانید کار خود را پیش ببرید: اگر می خواید منوی چند وضعیتی ظاهر شود، از پایین به بالا بکشید و انگشت خود را در بالا نگه دارید و کمی مکث کنید تا منوی ظاهر شود. اگر می خواهید وارد منوی کشویی شوید، پس از چند لحظه مکث، دوبار ضربه بزنید. در نمایه Recents، نوار جستجوی گوگل در پایین نمایش داده می شود که پنج برنامه را به صورت پیشنهاد برای شما نمایش می دهد. اگر شما panel را حرکت دهید، منوی کشویی به صورت کامل ظاهر می شود. برای برگشت به حالت قبل، از لبه سمت چپ یا راست صفحه نمایش ضربه بزنید.


بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   برای تعویض سریع برنامه ها، و برای وارد شدن به هر برنامه ای، خیلی راحت می توانید با لمس سمت چپ یا راست بر روی قسمت پایین صفحه نمایشاین قابلیت را در سیستم هدایت جدید فعال کنید.

   در این حالت شاید به وضوح مشکلی را مشاهده نمی کنید. به طور کلی اگر شما این سیستم را فعال کنید، دیگر قادر به ضربه زدن از لبه چپ صفحه نمایش نخواهید بود، تا زمانی که صفحه hamburger app برنامه را به شما نشان دهد. البته هنوز هم شما می توانید از خود منوی اصلی استفاده کنید، اما از آنجایی که اغلب افراد راست ‌دست هستند و سریع ترین راه برای کار کردن با صفحه نمایش گوشی برای کسی است که با دست راست از تلفن خود استفاده می‌کند. این کار برای رسیدن به یک صفحه اصلا ایده آل نیست.

   راه حل برنامه گوگل برای مساله این است که توسعه دهندگان برنامه اجازه می دهند، برای کار در مناطقی که در سیستم جدید تنظیم شده است، ممکن است برگشت پذیر باشد. بنابراین اگر یک برنامه دارای تنظیمات هدایت باشد، برنامه نویسان آن برنامه می توانند، حالت برگشت را در سمت چپ (که در منوی کشویی قرار دارد) یا فقط قسمت هایی از آن را حذف کنند. هنوز هم می توانید به این سیستم توجه داشته باشید که برنامه های مختلف ممکن است دارای تنطیمات مختلفی باشند. بنابراین تنطیمات مشابه، نتایج متفاوتی را به دست نمی آورد. شما مجبور هستید که آن را لمس کنید و مشاهده کنید که چه اتفاقی رخ می دهد.


بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   اصلا اشتباه متوجه نشوید. از آنجا که این کار بهترین اقدام در زمان هدایت سیستم عامل به حساب می آید، قادر به حرکت از هر جای صفحه نمایش (سمت راست و چپ) خواهید بود. که این یک قابلیت بسیار مهم محسوب می شود. این قابلیت در مقایسه با سیستم قبل که باید انگشت خود را از پایین به بالای صفحه حرکت می دادید می تواند در ژیمناستیک انگشتان دست (از نظر علم پزشکی) بسیار مهم باشد. برای مثال: برای استفاده از منوی کشویی از پایین به بالا انگشتان خود را حرکت دهید. متوجه می شوید که این کار بسیار سخت است.

 بنابراین چرا از سیستم حرکتی gesture Xiaomi استفاده نمی کنید، این کار عمل بازگشت را زمانی انجام می دهد که لمس صفحه نمایش به صورت دو/سوم پایین تز از لبه صفحه انجام شود. این به آن معنا است که هر موردی می‌تواند زمانی که در مورد navigation هستیم، صحبت شود. به طور کلی، از زمانی که آیکون در قسمت بالای یک رابط کاربری یک برنامه قرار دارد، احساس می شود. چرا Google قابلیت بازگشت را برای جلوگیری از لبه سمت راست، در کل سیستم محدود نمی کرد؟

   ما می توانیم امیدوار باشیم که این مساله قبل از اینک نسخه Android Q برای مردم منتشر شود، اصلاح روی آن صورت گیرد. یه نکته کوچکی که ما متوجه آن شده ایم، آن است که نوار هدایت بزرگی که قبلا در صفحه قرار داشت؛ الان از بین رفته است، و هنوز یک نسخه کوچک از آن در پایین صفحه نمایش وجود دارد. این به ما نشان می دهد که رابط کابر دقیقا مشابه Apple’s عمل می کند، تا درک بیشتری از منوی گوشی خود برای استفاده از آن داشته باشند.


بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   اگر در صفحه منوی اصلی خانگی حرکت می کنید، صفحه برنامه ها را باز کنید. اگر در این حالت کمی مکث کنید، منوی چند وظیفه ای اجرا می شود. در حالت تئوری این عمل خوب به نظر می رسد، اما هنگامی که از برنامه ای استفاده می کنید، این قابلیت نیاز به اصلاح دارد.
بررسی کامل نسخه ی بتای اندروید Q 10

   اگر در این فکر هستید که چطور می‌توانید به سرعت دستیار مجازی گوگل را بیاورید، کلید Home زیاد فشار ندهید، به جای این کار می توانید به طور مورب از گوشه چپ یا راست حرکت کنید و آن را نشان دهید. مانند موارد دیگر در چنین سیستم های حرکتی، این سیستم دارایی خطای کمتری است، بنابراین خوب است که در شش مدل Pixel، فشرده سازی کادر نیز وجود دارد تا همان قایلیت ها را انجام دهد.

   جالب اینجاست که در چنذ سال گذشته، Pixel فقط دارای سیستم حرکتی بود و هیچ گزینه ای، از 3 گزینه حالت دکمه ای را دارا نبود. در نسخه بتا Android Q شما سه گزینه برای چگونگی حرکت به UI دارید: حرکات جدید، حرکات قدیمی (چرا؟)، همچنین وجود نوار حرکتی، دکمه های Home، و دکمه های بازگشتی. اگر این شلوغ بودن منوی باعث آشفتگی سیستم می شود، باید امیدوار باشیم تا زیمانی که نسخه Q منتشر شود، همه این موارد برطرف شود.

نوتیفیکیشن

   این نسخه در حال اجرا که نمی‌تواند نسخه جدیدی از اندروید باشد، چون تغییرات در notifications هنوز هم در سال ۲۰۱۹ صادق است. شرکت گوگل یک ‌بار دیگر tinkered را با notifications بدون تغییر ارسال کرده ‌است. هنوز هم این برنامه بدون تغییر باقی مانده است و این قابل توجه است.

   اول، Smart Response در حال حاضر در سیستم اطلاع رسانی ساخته شده است، و به همین ترتیب آن را   می توان در هر برنامه پیام رسانی که شما نصب می کنید، کار می کنند. موردی که بسیار اهمیت دارد زمانی است که شما می توانید بدون اتصال به اینترنت از آن استفاده کنید. همه این قابلیت ها بر اساس سیستم یادگیری ماشین فعالیت می کنند. پاسخ هوشمند نیز نشان می‌دهد که شما ممکن است بخواهید بر مبنای محتوای یک پیغام قرار بگیرید. اگر شما یک آدرس داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که آن را در نقشه مشاهده کنید. دکمه اعلان را بزنید تا فورا آن را روی نقشه ظاهر شود. بدون هیچ خطایی می توانید با ضربه زدن دوباره به برنامه پیام رسان باز گردید.

   هنگامی که در اعلان ها در سمت چپ ظاهر می شود، به آن ضربه بزنید، منوی جدیدی باز می شود که به شما این امکان را می دهد که آیا برنامه خاصی باعث ایجاد این اعلان شده است. اعلان های هشدار، در گذشته به صورت صدا و در منوی کشویی اطلاع رسانی، در نوار وضعیت  و همچنین در حالت قفل صفحه نمایش داده می شد. در صورتی که صدای گوشی قطع باشد، فقط به صورت اعلان  در صفحه ظاهر می شود. شما همچنین می توانید حالت نمایش آن را غیر فعال کنید. وقتی که اعلان ها ظاهر می شود، می توانید به جای کشیدن راست به سمت چپ، در این صورت کشیدن سمت چپ اعلان را رد می کند


   شما می توانید مشخص کنید که آیا اعلان ها از یک برنامه براسا هر کانالی متوقف شوند یا خیر. اما این تنظیم جدید به این معنی است که نمایش اعلان های مهم دیگر امکان پذیر نیست. قسمتAssistant Notification   Assistant به طور پیش فرض برای شما اعلان ها را اولویت بندی می کند، بنابراین تنظیمات دستی فقط در جایی که دچار اختلال شده است، مورد نیاز است.

   دستیار مجازی گوگل، قسمت مربوط به اطلاع رسانی خود را در نسخه Q بسته است، اما از آنجا که به نظر   می رسد منوی تنظیمات شبیه به سیستم های قبل می باش، این اجازه را می دهد که سرویس Autofill را انتخاب کنید. حدس می‌زنیم که شرکت گوگل قصد دارد اجازه دهد کاربران با تنطیمات دلخواه خودشان فعالیت کنند. اب این حال، آنها قابلیت API مورد نطر را حذف کرده اند، بنابراین باید منتظر باشیم و مشاهده کنیم که آیا در نسخه ها بیتای بعدی آن را پشتیبانی می کند. اگر گوگل این کار را انجام ندهد، زیاد هم دور از انتظار نیست.

   دستیار مجازی اطلاع رسانی، می‌تواند همه notifications از جمله: اطلاعات شخصی، (مانند: نام ‌های تماس و محتوای پیام ‌هایی که دریافت می‌کنید) را بخواند. دستیار اطلاع ‌رسانی همچنین می تواند اعلان ها را تغییر داده یا رد کند یا دکمه های عملیاتی که ممکن است حاوی آنها باشد را فعال کند، شما می تواند با روشن یا خاموش کردن، حالت غیر فعال کردن در تنظیمات آن را تغییر بدهید. اگر گوگل تصمیم خود را عوض نکند و قابلیت اعلان ها در نسخه Q را فعال نکند، مجبور می شویم که منوی تنطیمات خود را تغییر دهیم. در حال حاضر به نظر می رشد که این گزینه به عنوان گزینه ای برای رسیدن به خانه طراحی شده است.

   توجه: گزینه “Bubbles” که در عکس‌ ها بالا مشاهده می شود، یک ویژگی جدید است. اما گوگل این قابلیت را برای کابران خود در نظر نگرفته است. به طور کلی در نسخه نهایی Q این قایلیت ها را به منوی گزینه های برنامه نویس انتقال داده است. به همین دلیل در اینجا زیاد درباره آن بحث نمی کنیم، همچنین ما انتظار داریم که در سال آینده این قایلیت را در Android R مشاهده کنیم. به طور خلاصه، شما می توانید آن را مانند: چت روم ها و فیسبوک مسنجر، در سیستم عامل های مختلف تصور کنید.


قسمت سوم: بررسی کامل نسخه ی بتای اندرویدQ 10 |تم تاریک، تنظیمات، اشتراک گذاری و …|

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن