پیشتازتک پلاسعلم و دانش

تلسکوپ هابل به یک موسیقی شگفت‌انگیز تبدیل می شود

فیلم سینمایی سرخ پوست

می‌دانیم در فضا، سکوتی ترسناک حکم‌فرما است؛ اما همه‌چیز از سیاره‌ها تا سیاه‌چاله‌ها تابش‌هایی دارند که می‌توانند به موسیقی شنیدنی مبدل شوند.

سکوت وحشتناک در فضا

جهان مکانی شگفت‌انگیزی مملو از سیاره‌هایی ناشناخته و اسراری حل‌نشده و حتی حباب‌های بسیار بزرگ مرموزی است که به‌وسیله‌ی سیاه‌چاله‌ها تولید شده‌اند. بااین‌حال یک موضوع کاملا واضح است: در فضا، صدایی شنیده نمی‌شود. بدون مولکول‌های هوای زمین که کمک می‌کنند صداهای مختلف را بشنویم، در فضا، تنها سکوتی ژرف حکم‌فرما است.

استخراج صدا از سکوت فضا

خوشبختانه ناسا از ایده جالبی برای استخراج صدا از سکوت فضا بهره می‌برد. آژانس فضایی یکی از تصاویر دیدنی تلسکوپ فضایی هابل را به موسیقی جالب و مرموزی تبدیل کرده است.

صندوق گنجینه‌ی کهکشانی

تصویری که ناسا برای این پروژه‌ی صداگذاری از آن استفاده کرده، اوت‌۲۰۱۸ به‌وسیله‌ی دوربین میدان‌باز شماره‌ی ۳ هابل ثبت شده است. این، تصویری است که اعضای مأموریت تلسکوپ فضایی هابل به‌دلیل وجود تعداد زیادی از کهکشان‌ها، از آن به‌عنوان «صندوق گنجینه‌ی کهکشانی» یاد می‌کنند.

ناسا در توضیح این تصویر مبهوت‌کننده گفته است:

هر ذره‌ی مشاهده‌شدنی از کهکشان خانه‌ی ستارگان بی‌شماری است. چند ستاره‌ی موجود در نزدیک ما درخشان دیده می‌شوند. درهمین‌حال، خوشه‌ی بزرگ کهشانی را نیز می‌توانیم در مرکز تصویر ببینیم؛ مجموعه‌ای بی‌کرانی از شاید هزاران کهکشان که به‌وسیله‌ی نیروی گرانشی پیوسته درکنارهم نگه داشته شده‌اند.

موسیقی کیهانی چگونه تولید می شود؟

باوجوداین، به‌همان اندازه که این تصویر زیبا است، وقتی به سطح جدیدی می‌رسد که به ترکیب موسیقیایی فوق‌العاده وهم‌آوری مبدل می‌شود. تیم طراح تصویر صداگذاری‌شده‌ در‌باره‌ی موقعیت کهکشان‌ها و عناصر متنوعی توضیحاتی داده‌اند که به تولید صداهای این موسیقی کیهانی کمک کردند.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

به‌گفته‌ی این پژوهشگران، ستاره‌ها و کهکشان‌های فشرده نمایانگر اصواتی کوتاه و واضح هستند. در‌همین‌حال، کهکشان‌های مارپیچی نُت‌های پیچیده‌تر و طولانی‌تری را نشان می‌دهند.

ناسا در توضیح این ویدئو نوشت:

زمان از سمت چپ به راست جریان دارد و فرکانس صوت از پایین به بالا، از ۳۰ تا ۱۰۰۰ هرتز تغییر می‌کند. اشیاء در نزدیکی پایین تصویر، نُت‌های پایین‌تری تولید می‌کنند؛ بنابراین، عناصری که در نزدیکی بالای تصویر قرار دارند، نُت‌های بالاتری تولید می‌کنند.

اگرچه در ابتدا ممکن است این موسیقی کیهانی کمی وحشتناک به‌نظر برسد، صداهای این تصویر ملودی نسبتا زیبایی پدیده آورده‌اند؛ به‌‌ویژه در بخش میانی، یعنی زمانی‌که صدای خوشه‌ی کهکشانی موسوم به RXC J0142.9 + 4438 به‌گوش می‌رسد.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن