پیشتازتک پلاسگردشگری

یادگاری ارزشمند از دوران زندیه

فیلم سینمایی سرخ پوست

مسجد تاریخی ایران

یکی از مساجد تاریخی ایران، مسجد وکیل شیراز است که در غرب بازار وکیل قرار دارد و گردشگران را برای دیدن زیبایی هایش به سوی خود می کشاند. شاید تا به حال بارها عکس مسجد وکیل شیراز و ستون های زیبایش را دیده باشید؛ معماری مسجد وکیل شیراز از دلایل جذابیت آن به حساب می آید و جلوه بسیار زیبایی به ویژه برای عکاسی دارد.

چرا مسجد وکیل شیراز را انتخاب کنیم؟

  • یکی از دیدنی ترین مساجد ایران است.
  • در نزدیکی بازار و حمام وکیل قرار گرفته و می توانید این دو جاذبه را نیز نظاره گر باشید.
  • معماری جذابی دارد و به واسطه ستون های زیبایش شهرت دارد.
  • تزیینات و رنگ های چشم نوازی را می توانید در این مسجد ببینید.

تاریخچه مسجد وکیل شیراز

بسیاری از ما کریم خان زند را می شناسیم؛ پادشاهی که در زمان حکومت خود، بناهای ارزشمند و باشکوهی را در ایران بنا کرد و میراثی با ارزش از خود بر جای گذاشت. شهر شیراز مرکز فرماندهی وی بود و همواره در معرض توجه پادشاه قرار داشت. او در زمان حکومتش این شهر را به یکی از نقاط چشم نواز و آباد آن دوره مبدل کرد و بناهایی خیره کننده را در آن بنا نهاد.

مجموعه وکیل شیراز

مسجد وکیل، حمام وکیل و بازار وکیل عماراتی به جای مانده از همان دوران هستند که به مجموعه‌ وکیل شهرت یافته اند. بر اساس اسناد، تاریخ ساخت مسجد به سال ۱۱۸۷ هجری قمری باز می‌گردد. اطلاعات نوشته های قدیمی ایران نشان می دهند که معماران و سازندگان مسجد وکیل، همزمان با احداث ساختمان میدان و بازار به ایجاد این بنای مذهبی مشغول بوده اند.

مسجد وکیل توسط چه کسی بنا نهاده شد؟

نقل قول‌ها و متون تاریخی حکایت از این دارند که مسجد وکیل توسط حسین علی میرزا فرمانفرما -پسر فتحعلی‌شاه قاجار- مرمت شده است. قسمتی از کاشی کاری های طاق ها نیز توسط اداره حفاظت آثار باستانی مورد بازسازی قرار گرفته است و بعد از انقلاب نیز بودجه هایی برای کف سازی و مرمت آن اختصاص داده شده است.

مسجد وکیل در سفرنامه به سوی اصفهان پیرلوتی (Pierre Loti) -نویسنده و جهانگرد فرانسوی-  این گونه معرفی شده‌است:

امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان شوم بی شبهه اگر مدتی در این جا بمانم به همه محل‌هایی که دخول به آنها اکنون به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم. مردم این شهر نسبت به من بسیار ملایم و مهربانند. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی‌آلایش است، ولی در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده‌است هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی لاجوردین و فیروزه فام هستیم.


مسجد وکیل یادگاری از کریم خان زند

کافیست با ورود به شیراز، سراغ محله درب شاهزاده را بگیرید تا مجموعه ای از جاذبه ها پیش روی تان قرار گیرند و رنگ تازه ای به گردش تان در این شهر ببخشند. در گوشه ای از این محله این مسجد وکیل است که شما را به درون خود فرا می خواند و دریچه ای تازه را پیش چشم تان می گشاید. این مسجد که با نام مسجد سلطانی نیز معروف است، اثری به جا مانده از دوران زندیان بوده و به دستور کریم‌خان زند بنا نهاده شده است.

موقعیت جغرافیایی مسجد وکیل شیراز

این مسجد در همسایگی بازار و حمام وکیل قرار دارد که در کنار هم مجموعه وکیل را تشکیل می دهند. مسجد وکیل در بخش غربی بازار و در انتهای راسته شمشیرگرها واقع شده است و حدود 100 متر نیز با حمام فاصله دارد. وسعت زیاد این بنا به همراه زیبایی و اصول معماری به کار رفته در این مسجد، باعث شده تا از آن، به عنوان یکی از بناهای پرطرفدار شیراز یاد شود. اداره این مسجد بر عهده سازمان اوقاف و امور خیریه‌ شیراز است و نام آن از ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شماره 182 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.


منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن