پیشتازتک پلاسگردشگری

معرفی دریاچه سقالکسار گیلان، پاک ترین دریاچه ایران

فیلم سینمایی سرخ پوست

سکوت که می کنی فقط صدای طبیعت را می شنوی. تا چشم می بیند، همه چیز جلوه گر زیبایی های خلقت است. درختانی که انعکاس تصویرشان در آب می رقصد. زمینی که آبی درخشانی را در برگرفته است و منظره ای که چشم از دیدنش سیر نمی شود. اینها تجربه ای است که در سفر به دریاچه ها بارها لمسش کرده اید و مدام خاطرات شیرین تان از آن حال و هوا را در ذهن مرور می کنید. دوری از دغدغه ها و تجربه لحظاتی آرامش بخش هدیه ای است که دل کندن از خانه و زدن به جاده و سفر برای تان به ارمغان می آورد.

 پاک ترین دریاچه ایران

برای دیدن یکی از دریاچه های زیبای ایران باید به روستای سقالکسار سفر کنیم؛ روستایی در 15 کیلومتری جنوب رشت که مردمانی خونگرم و مهمان نواز دارد. مردمی که به دامپروری، زراعت برنج و پرورش ماهی اشتغال دارند و در محیطی باصفا زندگی می کنند.

سد خاکی سقالکسار

در کنار این روستا، سد خاکی سقالکسار، دریاچه ای در منطقه جنگلی به وجود آورده است که گردشگران را از دور و نزدیک به سوی خود می خواند. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 64 متر است که با طولی در حدود 600 و عرض 500 متر در این منطقه به چشم می آید. آب این دریاچه از بارش ها و چشمه های اطراف تامین می شود.

وجود این گوهر ناب در اینجا باعث شده تا امکاناتی هم در اطراف آن شکل بگیرند و مردم برای گذران ساعاتی خوش راه شان را به سوی دریاچه سقالکسار کج کنند.

چرا پاک ترین دریاچه ایران

به دلیل توجه مردم بومی به نظافت دریاچه، و محیط اطراف آن، در اینجا زباله ها آن قدر دیده نمی شود. برای همین است که اینجا را پاک ترین دریاچه ایران می خوانند. البته رسم جالبی هم در این دریاچه هست که موجب این نظافت می شود؛ به هنگام ورود، به شما کیسه ای برای جمع آوری زباله می دهند که اگر این کار را انجام دهید، دو سوم ورودی را به شما باز می گردانند. شنیده ها گویای این است که این رسم رو به کمرنگ شدن می رود و دیگر طرفداران پیشین را ندارد.

در ادامه به شما می گوییم که چه چیزهایی در این دریاچه در انتظارشماست …

دیدنی ها و تفریحات دریاچه سقالکسار

در دریاچه سقالکسار و اطراف آن می توانید به فعالیت های زیر مشغول شوید و از دیدن جلوه های مختلف لذت ببرید:

1- پیاده روی لذت بخش

برای دیدن تمام زیبایی دریاچه باید دور تا دور آن را نگاه کنید. اگر کنجکاو باشید و بخواهید جلوه های تازه ای را کشف کنید، یک پیاده روی لذت بخش را به دور دریاچه امتحان می کنید. در این پیاده روی با حیوانات اهلی روبه رو می شوید و می توانید شاهد چرای آنها باشید. اگر تابستان و کم آبی باشد، در قسمتی از دریاچه تنه های بیرون زده از آب را خواهید دید و منظره دیدنی پیش روی تان قرار می گیرد.


2- قایق سواری

علاوه بر این می توانید از امکانات قایق سواری نیز استفاده کرده و لذت دیدن مناظر را از مرکز دریاچه تجربه کنید. قایق های پدالی  را سوار شوید و با همراهان تان لحظاتی لذت بخش را رقم بزنید. قایق سواری شما در سقالکسار خاطره ای جالب برای تان خواهد بود.

3- پیک نیک و عکاسی

در اطراف دریاچه مکان های مناسبی برای برپایی یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه وجود دارد. می توانید محلی را در سایه سار درختان انتخاب کنید و بساط پیک نیک را مهیا سازید. البته برخی هم ترجیح می دهند در کنار دریاچه باشند و از دیدن آن لذت ببرند؛ پس بهترین جا را در حوالی دریاچه انتخاب می کنند.

سقالکسار و زیبایی های اطرافش فرصت خوبی برای ثبت تصاویر زیبا در اختیار شما قرار می دهد. حواس تان را خوب جمع کنید و به دنبال جلوه های چشم نواز در این طبیعت زیبا باشید. وجود درختان در اطراف دریاچه و انعکاس تصویر آنها در آب چشم انداز زیبایی را در مقابلتان قرار می دهد.

4- خانه پرماجرای میان دریاچه

در میان دریاچه سقالکسار، چشم تان به خانه ای غرق شده می خورد که داستان های زیادی دارد. برخی بر این باورند که این سازه، یک خانه است که با بالا آمدن آب، نیمی از آن مخفی می شود و با پایین رفتن آب می توانید آن را ببینید. برخی دیگر نام این خانه را خانه سقالکسار گذاشته اند و بر این باورند این سازه قایقی به شکل خانه است که در میان آب لنگر اندخته است.

به هر حال این خانه قرمز چند سالی است که در این دریاچه جای دارد و سوژه عکس برای بسیاری از مسافران شده است.

5- شنا و ماهیگیری ممنوع!

شاید بر روی شنا و ماهیگیری به عنوان یکی از تفریحات دریاچه سقالکسار حساب باز کنید؛ اما باید بگوییم که در این مکان نمی توانید به این فعالیت ها مشغول شوید. اگر به دنبال انجام این تفریحات هستید، بهتر است مقصد دیگری را برگزینید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن