پیشتازتک پلاسعلم و دانش

عبور نزدیکترین سامانه دو سیارکی از کنار زمین

فیلم سینمایی سرخ پوست

هفته‌ی گذشته در اتفاقی بسیار کم‌نظیر، سیارکی به‌همراه قمر کوچکش از فاصله‌ی پنج‌میلیون کیلومتری زمین عبور کردند.

منظومه‌ی سیارک دوتایی

به‌تازگی، سیارکی بزرگ به‌همراه قمر کوچکش از کنار زمین عبور کرد. این به‌اصطلاح منظومه‌ی سیارک دوتایی، 1999 KW4 نام دارد و در ساعت ۱۹:۰۵ (۳:۳۵ بامداد یکشنبه به‌وقت ایران) روز شنبه ۲۵مه (۴خرداد)، در نزدیک‌ترین فاصله از زمین عبور کرد. سرعت این دو جرم هنگام گذر ۸۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر بود و تقریبا پنج‌میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشتند.

سیاره خطرناک 1999 KW4

هرچند 1999 KW4 به‌طوربالقوه سیارکی خطرناک بحساب می آید، احتمال برخورد آن با زمین وجود نداشت. اخترشناسان عبور این منظومه‌ی دوتایی را با ترفندی ترکیبی از تلسکوپ‌های زمینی و فضایی رصد کردند. اقدام آن‌ها در مشاهده‌ی این سیارک دوتایی، بخشی از تلاش‌های پیوسته‌ای است که به‌منظور بهبود پدافندهای سیاره‌ای دربرابر برخورد سیارک‌های فاجعه‌بار ازقبیل آنچه در مانور شبیه‌سازی برخورد سیارکی ماه گذشته دیده شد، انجام می‌پذیرد.

ویشنو ردی، دانشمند سیاره‌ای دانشگاه آریزونا واقع در شهر توسان می‌گوید:

این گذر احتمالا یکی از نزدیک‌ترین گذرهای تاریخ اخیر است؛ به‌همین‌دلیل، به یکی از اهداف جالب تبدیل شده است.

سیارک دوتایی چگونه کشف شد؟

منظومه‌ی سیارک دوتایی گفته شده حتی در نزدیک‌ترین فاصله‌اش از زمین، با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شد. این منظومه در ۲۰مه۱۹۹۹ در مرکز بررسی سیارک‌های نزدیک به زمین لینکلن (LINEAR) در نزدیکی سوکورو نیومکزیکو دیده شد و از آن زمان به‌بعد، به‌طورگسترده‌ای مطالعه شده است.

مقیاس سیارک دوتایی

طبق مشاهده‌ها، سیارک اول یا آلفا حدود ۱.۳ کیلومتر وسعت دارد و به‌شکل فرفره‌ای چرخان است که اطراف استوای آن برآمده است. اندازه‌ی سیارک کوچک‌تر یا بتا تقریبا یک‌سوم سیارک آلفا می باشد و در فاصله ۲.۶ کیلومتری از آن می‌چرخد؛ بااین‌حال، این منظومه‌ی سیارک دوتایی تا سال ۲۰۳۶ دیگر به زمین نزدیک نخواهند شد.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن