آموزشآموزش اپلیکیشن

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

فیلم سینمایی سرخ پوست

اسنپ‌ چت Snapchat به یکی از پرطرفدارترین برنامه ها برای چت کردن و فرستادن و دریافت کردن عکس تبدیل شده است. اسنپ‌ چت هم مانند وایبر و وی‌چت و چت‌آن یکی از نرم‌افزارهایی است که می‌شود از آن برای اس‌ ام‌ اس بازی با دوست و آشنا و فامیل استفاده کرد و نگران پول موبایل هم نبود.

اسنپ‌ چت که در سال 2011 راه‌اندازی شد، به کاربران این امکان را می‌دهد که عکس‌ها و ویدئوهاشان را ویرایش کنند و با استفاده از فیلترهای مختلف عکس‌های زیبا و هیجان‌انگیزی بسازند و سپس این عکس‌ها را برای دوستان‌شان بفرستند. برعکس اپ‌های دیگر این خانواده، پیام‌های تصویری اسنپ‌ چت پس از به نمایش در آمدن پاک می‌شوند. مانند پیام‌های رئیس کارآگاه گجت که بعد از خوانده شدن منفجر می‌شدند

البته پیام‌های اسنپ‌ چت منفجر نمی‌شوند و باید این موضوع هم مد نظر داشته باشید  که بالاخره هر چیزی که از طریق اینترنت فرستاده می‌شود،ممکن است جایی ذخیره شود.اگر می‌خواهید این اپ را نصب کنید و به جماعت اسنپ‌ چت‌ باز اضافه شوید دو راه وجود دارد: یکی اینکه همین الان بروید اسنپ‌ چت را خودتان نصب کنید و دوم اینکه در ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید و مراحل نصب و راه‌اندازی این اپ را گام به گام با ما دنبال کنید.

1. دانلود اسنپ‌ چت و تشکیل یک حساب کاربری

اسنپ‌ چت را می‌توانید به صورت رایگان از گوگل‌پلی یا اپ‌استور دانلود و نصب کنید. وقتی کار نصب اپ به اتمام رسید، روی آیکون آن تَپ کنید تا باز شود. در این مرحله دو انتخاب دارید: از طریق گزینه‌ی Login وارد حساب کاربری شوید یا اینکه با استفاده از گزینه‌ی Sign Up یک حساب کاربری جدید بسازید.با توجه به اینکه که فعلاً حساب کاربری ندارید، باید یکی بسازید. آدرس ایمیل، یک کلمه‌ی عبور و تاریخ تولدتان را وارد کنید و روی گزینه‌ی Sign Up تَپ کنید

اسنپ‌ چت هم مثل خیلی از سرویس‌های دیگر، قوانین خودش را دارد. برای آنکه بتوانید از اسنپ‌ چت استفاده کنید باید حداقل 13 سال سن داشته باشید. اگر سن و سال‌تان کمتر از 13 سال باشد، به قسمت «اسنپ‌ چت بچگانه» یا به قول خودشان «اسنپ‌کیدز» هدایت می‌شوید. اسنپ‌کیدز نمی‌گذارد پیام یا عکسی را برای دیگران بفرستید. کاربر در این قسمت فقط می‌تواند عکس‌ها را ویرایش و روی گوشی یا تبلت خودش ذخیره کند.

اگر سنتان از 13 سال بالاتر باشد ،صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که شماره موبایل‌تان را می‌پرسد تا از هویت شما اطمینان حاصل شود. در این مرحله اسنپ‌ چت پیغامی می‌دهد به این مفهوم که کاربران دیگر اسنپ‌ چت به هیچ وجه شماره موبایل شما را نخواهند دید. پس از اینکه شماره موبایل‌تان را وارد کردید، می‌توانید انتخاب کنید که کد فعال‌سازی شش رقمی را یا از طریق پیامک، و یا از طریق تماس تلفنی خودکار دریافت کنید. بعد از اینکه کد فعال‌سازی را دریافت کردید، آن را در قسمت مربوطه وارد کنید. در مرحله‌ی بعدی باز هم یک سوال دیگر پرسیده می‌شود، سوالی مثل چیزی که در تصویر پایین می‌بینید.

بعد از جواب دادن به این سوال، وارد مرحله‌ی بعد می‌شوید.

2. وارد کردن فهرست شماره تلفن‌ها در اسنپ چت

در این مرحله وارد صفحه‌‌ای می‌شوید که می‌توانید از طریق آن دوستان‌تان را به فهرست مخاطبان اسنپ چت‌تان بی افزایید. اسنپ‌ چت از شما اجازه می‌خواهد که به فهرست مخاطبانی که روی تلفنتان ذخیره شده دسترسی داشته باشد. روی OK تَپ کنید تا این اجازه را به اسنپ‌ چت بدهید.

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

وارد کردن فهرست شماره تلفن‌ها در اسنپچت

با این روش آن دسته از دوستان‌تان که روی گوشی‌شان اسنپ چت دارند، وارد فهرست دوستان اسنپ‌ چت‌تان می‌شوند. شما هم به طور خودکار وارد فهرست اسنپ‌چتِ آنها می‌شوید. برای دیدن فهرست دوستان‌تان در اسنپ‌چت باید به قسمت My Friends بروید. در این منو علاوه بر دیدن فهرست دوستان، می‌توانید دوستان جدید اضافه کنید یا نام کاربران دیگر در اسنپ‌چت را جست‌وجو کنید. برای دسترسی به این منو هم می‌توانید یا به سمت راست سوییپ کنید یا اینکه روی دکمه‌ای که در قسمت پایین و سمت راست صفحه قرار گرفته تَپ کنید

برای اضافه کردن دوستان جدید به فهرست اسنپ‌چت، در قسمت My Friends روی آیکون آدمکی که یک علامت مثبت بالای سر آن وجود دارد تپ کنید. در این قسمت فهرست مخاطبان گوشی‌تان را می‌بینید. البته آنهایی را که قبلاً روی گوشی‌شان اسنپ‌ چت نصب کرده‌اند. جلوی اسم هر کدام از آنها که در فهرست اسنپ‌چت شما نیستند، یک علامت مثبت دیده می‌شود که با تپ کردن روی آن می‌توانید او را به فهرست اسنپ‌چت‌تان اضافه کنید. اگر هم می‌خواهید نام کاربری کسی را در اسنپچت جست‌وجو کنید، روی علامت ذره‌بین تَپ کنید و نام کاربری مد نظرتان را وارد نمایید.

3. تنظیمات و شخصی‌سازی

قبل از آنکه استفاده از اسنپ‌چت را شروع کنید، بهتر است تنظیمات مورد نظرتان را انجام دهید به این صورت که روی مربع قرمزرنگی که در قسمت پایین و سمت چپ می‌بینید و سپس روی علامت چرخ‌دنده تَپ کنید تا وارد منوی تنظیمات شوید. در این قسمت می‌توانید اطلاعات شخصی‌تان را ویرایش کنید و مشخص کنید چه کسانی می‌توانند برای شما پیام بفرستند یا محتوای شما را ببینند. اگر هم نمی‌خواهید دوستان‌تان شما را از طریق شماره تلفن‌تان در اسنپ‌چت پیدا کنند، روی گزینه Mobile Number تَپ کنید و گزینه مربوطه را روی حالت Off بگذارید

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

سرویس‌های دیگر را فعال کنید

اگر روی گزینه Manage در قسمت Additional Services‌ تپ کنید، سرویس‌های اضافی دیگری را مشاهده میکنید که قادرید هر کدام‌شان را که خواستید، فعال کنید. توجه داشته باشید که برخی از این سرویس‌ها نیاز دارند که به موقعیت جغرافیایی شما دسترسی داشته باشند و با فعال کردن‌شان این اجازه را به اسنپ‌چت می‌دهید که از موقعیت جغرافیایی شما استفاده کند.

4. ساخت اسنپ

اسنپ‌چت (Snapchat) به صورت خودکار دوربین گوشی یا تبلت شما را فعال می‌کند و کار کردن با آن هم آسان است.اگر میخاهید دوربین گوشی روی آن قسمت فوکوس کند روی آن قسمت از صفحه نمایش تب کنید، اگر می‌خواهید بین دوربین پشتی و دوربین جلویی گوشی جابه‌جا شوید، کافی‌ست روی علامت دوربین در قسمت بالا و سمت راست صفحه نمایش تپ کنید. برای روشن یا خاموش کردنِ فلش دوربین هم باید روی علامت شبیه رعد و برق در قسمت بالا و سمت چپ تپ کنید

عکس گرفتن هم کار آسانی است: بعد از آنکه کادرتان را بستید، روی دایره‌ی بزرگی که در قسمت پایین و وسط صفحه نمایش قرار گرفته تپ کنید. اگر دوست دارید می‌خواهد فیلم بگیرید، انگشت‌تان را روی همین دایره بگذارید و نگه دارید. حداکثر زمان فیلمی که می‌توانید بگیرید، ده ثانیه است.

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

توضیح کوتاهی به عکس‌تان  اضافه کنید

می‌توانید توضیحات کوتاهی به عکس‌هایی که می‌اندازید اضافه کنید. البته این امکان هم هست که عکس‌تان را بدون شرح بگذارید و به مخاطب اجازه بدهید برداشت خودش را داشته باشد. وقتی مخاطب‌تان عکس شما را باز می‌کند، این شرح برای او نشان داده می‌شود. برای اضافه کردن این توضیح یا شرح، روی هر قسمتی از عکس که خواستید تپ کنید و سپس توضیحاتتان را بنویسید

بر روی عکس‌تان نقاشی بکشید

بر روی ابزار قلم در بالا و سمت راست صفحه نمایش تپ کنید و روی عکس نقاشی بکشید. برای عوض کردن رنگ قلم‌تان میتوانید از نوار رنگی‌ای که در گوشه‌ی سمت راست عکس قرار گرفته استفاده کنید. بعد از آنکه رنگ دلخواه‌تان را انتخاب کردید، با کشیدن انگشت روی صفحه نقش مورد نظرتان را بر عکس بزنید. اگر هم اشتباهی پیش آمد نگران نباشید، با تپ کردن روی فلشی که در کنار ابزار قلم قرار گرفته، اشتباه‌تان را تصحیح کنید.

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

کشیدن نقاشی روی عکس در نرم افزار اسنپ‌چت

فیلتر و افکت اضافه کنید

اگر گزینه‌ی فیلتر را فعال کرده باشید، می‌توانید در این مرحله از آنها استفاده کنید، با سوییپ کردن به چپ و راست می‌توانید فیلترهای گوناگون را امتحان کنید.

طول مدت به نمایش در آمدن عکس‌تان را معلوم کنید

می‌توانید مشخص کنید تصویری که ساخته‌اید چند ثانیه به نمایش در بیاید. انتخاب‌تان هم بین یک تا ده ثانیه است. برای این کار باید روی آیکونی که در قسمت پایین و سمت چپ قرار گرفته و شبیه یک کرونومتر کوچک است، تپ کنید.

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

می‌توانید تعیین کنید که طول مدت نمایش اسنپِ شما از یک تا ده ثانیه باشد.

عکس‌تان را ذخیره کنید

می‌توانید عکسی را که ویرایش کرده‌اید، قبل  از آنکه آن را برای مخاطب‌تان ارسال کنید، روی گوشی‌تان ذخیره کنید. برای این کار روی فلش رو به پایینی که در قسمت پایینی صفحه نمایش قرار گرفته، تپ کنید. دقت کنید که بعد از فرستادن عکسی که با این زحمت ویرایش کرده‌اید، دیگر نمی‌توانید آن را ذخیره نمایید.

5. فرستادن اسنپ

زمانی که برای فرستادن شاهکار هنری‌تان برای مخاطب آماده شدید، روی فلِشی که در قسمت پایین و سمت راست صفحه قرار دارد، تپ کنید. بعد از این کار صفجه‌ای شامل فهرست دوستان‌تان می‌آید. آنهایی را که می‌خواهید از این فهرست انتخاب کنید و دوباره روی فلشی که در سمت راست است، تپ کنید.

بعد از اینکه عکس یا فیلم‌ را برای مخاطب فرستادید، در کنار اسم او یک مثلث (برای عکس) یا مربع (برای فیلم) خواهید دید. اگر این علامت تو پُر باشد، معنایش این است که مخاطب هنوز عکس یا ویدئوی ارسالی شما را ندیده و وقتی که مخاطب پیام شما را ببیند، این علامت توخالی می‌شود.

بعد از اینکه پیام شما فرستاده شد، چه اتفاقی می‌افتد؟ سیاست اسنپ‌ چت برای حفظ حریم خصوصی کاربران این است که وقتی همه‌ی مخاطبانِ یک پیام،‌ آن پیام را دیدند، پیام مذکور از روی گوشی مخاطبان پاک خواهد شد.

6. دیدن اسنپ‌های رفقا

یکی از قابلیت های خوب اسنپ‌چت و اپ‌های مشابه- به این است که مخاطبان شما هم می‌توانند برای شما پیام بفرستند! اسنپ‌چت را باز کنید و به صفحه‌ی دوربین بروید. در این قسمت فهرستی از پیام‌های دریافتی را خواهید دید. در اصل فهرستی از دوستانی را می‌بینید که برای شما پیام فرستاده‌اند و کنار نام آنها یک مربع (یا مثلث) توپُر یا توخالی قرار گرفته است. مربع توپُر به این معنی است که هنوز آن پیام را باز نکرده‌اید و مربع توخالی نیز احتمالا به این معنی است که آن پیام را قبلا دیده‌اید.

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

مربع یا مثلث توپُر به این معنی است که هنوز آن پیام را باز نکرده‌اید

برای مشاهده یک اسنپ هم کافی است انگشت‌تان را روی آن بگذارید و نگه دارید. دقت کنید که اگر انگشت‌تان را رها کنید، آن اسنپ پَر می‌زند و می‌رود. بعد از به نمایش درآمدنِ اسنپ، یک شمارنده‌ی معکوس در قسمت بالا و سمت راست به شما نشان خواهد داد که تا پایان نمایش چند ثانیه باقی است. بعد از پایان این زمان، آن اسنپ برای همیشه پاک خواهد شد. مگر اینکه در بخش سرویس‌های دیگر (که در بالا به آن اشاره کردیم) گزینه‌ی پخش مجدد یا Reply را فعال کرده باشید.

دقت کنید که اگر بخواهید به اسنپ چت رکب بزنید و هنگام نمایش یک اسنپ از صفحه عکس یا Screenshot بگیرید، اسنپ‌چت برای دوست‌تان یک نوتیفیکیشن می‌فرستد و فرستنده‌ی پیام باخبر خواهد شد.

7. ساختن استوری

امکانات اسنپ‌ چت فقط شامل ساختن و فرستادن اسنپ نیست بلکه شما می‌توانید «استوری» هم بسازید. استوری هم مثل اسنپ می‌تواند عکس یا ویدئو باشد. با این تفاوت که نوع به نمایش در آمدن آن فرق می‌کند. استوری‌هایی که می‌سازید در صفحه‌ی فید شما به نمایش در می‌آید و همه می‌توانند آن را ببینند. چیزی مثل استاتوس یا عکس گذاشتن در فیسبوک. منتها استوری‌ها تنها 24 ساعت در فید شما می‌مانند و بعد پاک می‌شوند.

چطوری استوری بسازیم؟ بعد از اینکه عکس مورد نظرتان را گرفتید و ویرایش‌های لازم را انجام دادید و احیاناً کمی هم نقش و نگار به آن اضافه کردید، روی آیکون مربع‌شکلی که در قسمت پایین صفحه نمایش قرار دارد و یک علامت مثبت کنار آن نقش بسته، تپ کنید. در مرحله‌ی بعدی روی گزینه‌ی Add to Your Story تپ کنید تا استوری تان ساخته شود

این استوری شما پس از انتشار تا 24 ساعت باقی میماند و بعد از آن پاک می‌شود. اگر هم خواستید زودتر پاکش کنید، این کار را انجام بدهید: به صفحه‌ی My Friends بروید و روی علامت چرخ‌دنده‌ای که در کنار استوری شماست، تپ کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود روی گزینه‌ی Delete تپ کنید.

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

8. مشاهده استوری‌های دوستانتان

برای مشاهده استوری‌های خودتان باید به صفحه‌ی My Friends بروید. در قسمت بالای این صفحه نام کاربری خودتان قرار گرفته گه با تپ کردن روی آن می‌توانید استوری‌های خودتان را ببینید و آنها را مدیریت کنید. برای دیدن استوری‌های دوستان (یعنی بخش هیجان‌انگیز داستان) باید روی نام‌ کاربری‌شان تپ کنید. با این کار صفحه‌ای باز می‌شود و استوری آنها (اگر چیزی برای آن روز داشته باشند) نمایش داده می‌شود.

9. گفت‌وگوی زنده (چت)

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

گفت‌وگوی زنده در اسنپ‌ چت

یکی دیگر از مهیج ترین بخش‌های اسنپ‌چت، گفت‌وگوی زنده یا همان بخش چت اسنپ‌ چت است. برای شروع یک مکالمه‌ی آنلاین با دوست‌تان، نام او را در فهرست دوستان‌تان پیدا کنید و با سوییپ کردن به راست (یعنی انگشت‌تان را روی نام کاربری او بگذارید و آرام به سمت راست بکشید) وارد صفحه چت با او شوید. برای فرستادن عکس در خلال گفت‌وگو هم باید روی علامت دوربین تپ کنید.

توجه کنید که با ترک کردن صفحه‌ی چت، همه‌ی گفت‌وگوی شما پاک خواهد شد. برای ذخیره کردن بخش‌های مهم گفت‌وگو، بهترین روش این است که از صفحه اسکرین‌شات بگیرید. یک روش دیگر هم وجود دارد که روی جمله‌ی مورد نظرتان تپ کنید تا آن بخش از گفت‌وگو روی گوشی ذخیره شود. وقتی این کار را بکنید، آن پیام تغییر رنگ می‌دهد که نشان می‌دهد آن قسمت از چت ذخیره شده است.

10. امتیاز اسنپ‌چتِ شما

این امتیاز در واقع تعداد اسنپ‌ ها یا پیام‌هایی است که دریافت و ارسال کرده‌اید. برای مشاهده این امتیاز ابتدا وارد صفحه‌ی پیام‌های دریافتی شوید. در قسمت بالای این صفحه روی عبارت Snapchat j تپ کنید تا کنتور اسنپ‌چت‌تان به نمایش در بیاید. این کنتور دو عدد را نشان می‌دهد که اولی از سمت چپ تعداد اسنپ‌هایی است که فرستاده‌اید و دومی، تعداد اسنپ‌های دریافتی تان را معلوم می‌کند.

آموزش کامل ساخت اکانت و نحوه استفاده از اسنپ چت (SnapChat)

تعداد اسنپ‌های ارسال و دریافت شده را در قسمت Snapchat ببنید.

از طریق لینک زیر میتوانید این اپلیکیشن محبوب را برای پلتفرم های اندروید و IOS دریافت کنید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن