پیشتازتک پلاسگردشگری

گشتی در میان صخره های مرجانی

فیلم سینمایی سرخ پوست

سفری جذاب به دنیای زیر آب

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

تاکنون بشر به جای جای زمین قدم گذاشته و پرده از رمز و راز این کره زیبا برداشته است؛ اما همچنان جلوه هایی از خلقت باعث شگفتی و حیرت مان می شوند.

دنیای زیر آب از آن سرزمین های کمتر شناخته شده ای است که همچنان می توانیم از تماشای چشم اندازش، شگفت زده شویم و انگشت حیرت بر دهان ببریم. همین سبب شده تا امروز، نفس مان را در سینه حبس کنیم و به دل آب ها قدم بگذاریم و درون آکواریومی از آب سنگ مرجانی گشت بزنیم.

آب سنگ مرجانی یا صخره‌های مرجانی (Coral reef)

آب سنگ مرجانی یا صخره‌های مرجانی (Coral reef)،یکی از مهمترین و متنوع ترین اکوسیستم‌های آبی ست و قدمت بالایی دارد؛ شاید برای تان جالب باشد بدانید که طول عمر بیشتر صخره‌های مرجانی بین پنج تا ده هزار سال است. اما چرا به این صخره ها، صخره مرجانی گفته می شود؟!

اگر نگاهی به این زیستگاه خاص بیندازید، در گوشه گوشه اش، مرجان هایی را می بینید که بر روی صخره ها رشد کرده اند و با حرکات مواج آب، از سویی به سوی دیگر تکان می خورند. لازم است بدانید صخره های مرجانی در آب های کم عمق دیده می شوند چرا که مرجان ها برای رشد و نمو نیاز به نور خورشید دارند.


اگرچه مرجان ها، نقش پررنگی در این اکوسیستم دارند اما، موجودات آبزی دیگری نیز، به این صخره ها معنا می بخشند که در سفرمان تک تک آن ها را از نظر می گذرانیم و لذت می بریم. پس همراه مان، به درون آب قدم بگذارید.

در ابتدای سفرمان، یکی از معروفترین موجودات دریایی را می بینیم. به لطف انیمیشن «در جست و جوی نمو»، کمتر کسی در دنیا از هویت دلقک ماهی ها، بی خبر است. این موجودات بامزه را تماشا می کنیم که در کنار شقایق های دریایی زندگی می گذرانند. علاقه دلقک ماهی ها به شقایق های دریایی سبب شده تا از این موجودات با نام «شقایق ماهی» نیز یاد کنند.


صخره های مرجانی

به تماشای دیگر موجودات آبزی می رویم؛ ماهی های ریز و درشتی را می بینیم که با ظاهری فریبنده، از سویی به سوی دیگر می روند و ما را محو زیبایی خود می کنند. در این میان، گیاهان آبزی با رنگ های رخشنده، به سفرمان جلوه ای خاص می بخشند. دیدنی های دنیای زیر آب بسیار است که هیچکدام شان را در این گشت و گذار از قلم نمی اندازیم.

صخره های مرجانی چگونه هستند؟

در صخره های مرجانی محیط های زندگی اقیانوسی گرم، روشن و کم عمق و غنی از زندگی هستند. ساختمان عظیم صخره از جنس مرجان آبی است که جانوران ریز در محیط آن زندگی می کنند. موقعی که مرجان ها می میرند، به صورت یک ساختمان سنگی سخت ساخته شده از سنگ آهک در می آیند.

مرجان ها برای بسیاری از جانداران پناهگاهی فراهم می کنند. این جانداران شامل اسفنج ها، ماهی ها (مثل کوسه صخره ای سرسیاه، گروپرز groupers (نوعی ماهی مناطق گرمسیری)، ماهی دلقکی، مارماهی،‌ طوطی ماهی، قاشقک و عقرب ماهی)،‌ ستاره دریایی، لاله نعمان، ستارگان دریایی (شامل destructive Crown of Thorns)، سخت پوستانی (مثل خرچنگ و میگو)،‌ لاک پشت، مار دریایی، حلزون و نرم تنان (مثل اختاپوس، حلزون گرمسیری مارپیچی و حلزون دوکفه ای) است. پرندگان هم از جانوران صخره ای مرجانی برای خودشان مهمانی ترتیب می دهند.

انواع مرجان ها:

دو نوع از مرجان ها وجود دارند: مرجان سخت و مرجان نرم. مرجان های سخت (مثل مرجان مغزی و مرجان شاخ گوزنی elkhorn) اسکلت های سنگ آهکی سختی دارند که پایه صخره های مرجانی را تشکیل می دهند. مرجان های نرم (مثل انگشتان دریایی و تازیانه های دریایی) صخره ها را نمی سازند.

صخره های مرجانی در کجاها هستند؟

صخره های مرجانی در آب های گرم کم عمق، معمولاً نزدیک به خشکی و بیشتر در مناطق گرمسیری به وجود می آیند. مرجان ها دماهای بین 70 و 85 درجه فارنهایت (21 تا 30 درجه سانتی گراد) را ترجیح می دهند. صخره های مرجانی در ساحل شرقی آفریقا، ساحل جنوبی هند در دریای سرخ و در ساحل های شمال شرقی و شمال غربی استرالیا و در پولینزی هستند.

منبع
کارناوال
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن