پیشتازتک پلاسعلم و دانش

ارسال۶۰ ماهواره از پروژه اینترنت جهانی به فضا توسط اسپیس ایکس

فیلم سینمایی سرخ پوست

اسپیس ایکس، روز پنجشنبه موفق شد محموله‌ای مهم را به مدار زمین ارسال کند. این محموله شامل ۶۰ ماهواره اول پروژه اینترنت جهانی این شرکت اسپیس ایکس بود.

ارسال موفقیت آمیز 60 ماهواره اسپیس ایکس

اسپیس ایکس اعلام کرد که با موفقیت تمام ۶۰ ماهواره از خوشه‌ی ماهواره‌ای «استارلینک (Starlink)» را به فضا ارسال کرده است. شب پنجشنبه گذشته بود که اسپیس ایکس توانست اولین سری از پنج سری ماهواره‌ی خوشه‌ی ماهواره‌ای استارلینک را به وسیله موشک فالکون ۹ خود به مدار پایین زمین ارسال کند.

ماهواره استار لینک

خوشه‌ی ماهواره‌ای استارلینک قرار است اتصال اینترنتی پر سرعتی را برای مردم سراسر جهان فراهم کند و این کار را با تعداد زیادی از ماهواره‌ها انجام دهد.

پوشش اینترنت جهانی

ایلان ماسک، مدیرعامل اجرایی شرکت اسپیس ایکس اعلام کرد که استارلینک تا قبل از اینکه حدود ۴۰۰ ماهواره این شرکت راه‌اندازی نشوند، نمی‌تواند پوشش جزئی اینترنت را فراهم کند و پوشش متوسط نیز نیاز به حدود ۸۰۰ ماهواره علمیاتی خواهد داشت. البته روشن است که برنامه شرکت به پوشش متوسط ختم نمی‌شود.

گفتگو با ایلان ماسک بعد از پرتاپ ماهواره ها

ایلان ماسک هفته گذشته در کنفرانس خبری که پیش از ارسال ماهواره‌ها انجام گرفت، به خبرنگاران گفت:

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، اسپیس ایکس در ۱ سال‌ونیم و شاید ۲ سال آینده، به اندازه‌ی تمامی ماهواره‌های موجود در مدار زمین، ماهواره خواهد داشت.

مدیرعامل اسپیس‌ایکس گفت این شرکت با پرتاب ۳۰ام به این نقطه عطف دست پیدا می‌کند که تعداد ماهواره‌های شرکت را به ۱۸۰۰ عدد می‌رساند. البته حتی گفته می‌شود که شمار این ماهواره‌ها بیشتر نیز خواهد شد.

اسپیس ایکس اجازه پرتاب چه تعدا ماهواره به فضارا دارد؟

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) به اسپیس ایکس اجازه پرتاب حدود ۱۲ هزار ماهواره از خوشه‌ی استارلینک را داده است. ماسک همچنین گفت که اسپیس ایکس اطمینان حاصل خواهد کرد که خوشه‌ی ماهواره‌ای این شرکت خطری را متوجه دیگر ماهواره‌های مدار پایین زمین نخواهد کرد. او گفت که ماهواره‌های استارلینک با استفاده از اطلاعات «فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی (NOARD)» توانایی ناوبری خودکار در اطراف فضاپیماها و زباله‌های فضایی عظیم تر را خواهد داشت .


ماهواره های اسپیس ایکس در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارند؟

اولین سری از این ماهواره‌ها در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری زمین قرار دارند. این ارتفاع به اندازه‌ای پایین است که ماهواره‌ها پس از چند سال به سوی جو زمین کشیده می‌شوند، مگر اینکه اسپیس ایکس برنامه‌ای برای تغییر موقعیت مداری ماهواره‌ها داشته باشد.بنیانگذار اسپیس ایکس در ادامه نیز گفت که فکر می‌کند راهکار خوبی برای ایجاد نکردن زباله فضایی دارد. البته این بدترین حالت ممکن است؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید، ماهواره‌ها و فضاپیماها در جو زمین کاملا ذوب و متلاشی می‌شوند.

شرکتهایی که قصد پیوستن به پرژه جهانی را دارند

اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که چشم به مدار پایین زمین دارد. شرکت‌هایوان‌وب(OneWeb)، تِلسَت (Telesat) و آمازون نیز مقاصد مشابهی درسر دارند. هرچند آرایه‌های ماهواره‌ای این شرکت‌ها ممکن است به اندازه استارلینک نباشند، تصور می‌شود که خوشه‌ی ماهواره‌ای وان‌وب و تلست به صدها عدد ماهواره برسد. اما اگرپروژه کویپر آمازون طبق برنامه پیش برود، شامل حدود ۳۲۰۰ ماهواره خواهد بود.

هدف ایلان ماسک از انجام این پروژه

استارلینک بخش مهمی از برنامه طولانی‌مدت ایلان ماسک برای استعمار سیاره سرخ است. ماسک امیدوار است که از درآمد حاصل از این پروژه بزرگ برای توسعه‌ی «استارشیپ (Starship)» و «سوپر هوی (Super Heavy)» بهره ببرد. اولی فضاپیما و دومی موشکی است که قرار است انسان را به کره مریخ، ماه و دیگر نقاط منظومه شمسی بفرستد.

پرتابهای آزمایشی ماهواره فالکون

در پرتاب شب پنجشنبه، ماهواره فالکونی به کار رفت که مرحله‌ی اول آن قبلا دوبار به فضا رفته بود. پرتاب آخر هفته از پایگاه نیروی هوایی در کیپ کاناورال در فلوریدا انجام گرفت و بوستر (تقویت‌کننده) موشک نیز توانست روی سکوی فرود شناور اسپیس ایکس در نزدیکی سواحل فلوریدا فرود آید. گفتنی است هر ماهواره‌ی استارلینک ۲۲۷ کیلوگرم وزن دارد. و به‌گفته ایلان ماسک، روی هم تمامی ۶۰ ماهواره، سنگین‌ترین محموله‌ای بودند که اسپیس ایکس تا به حال به مدار زمین رسانده بود.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن