سخت افزارکامپیوتر

کارت گرافیک های AMD NAVI 10 با 2 برابر پهنای باند بیشتر

فیلم سینمایی سرخ پوست

کارت گرافیک های AMD NAVI 10 با 2 برابر پهنای باند بیشتر

در اخبار کامپیوتر منتشر شده در حوزه سخت افزار ؛ کارت گرافیک های AMD NAVI 10 با 2 برابر پهنای باند بیشتر راهی بازار میشود

اخیراََ جزئیاتی مهم از کارت گرافیک های AMD NAVI را به نقل از یکی از مدیران روابط عمومی کمپانی “سافایر” برای شما عزیزان منتشر کردیم؛ اینک باخبر شدیم که اطلاعات جدیدی در زمینه جزئیات فنی و منابع سخت افزاری این محصولات منتشر شده است.

سیلیکون 7 نانومتری AMD NAVI10 چه مشخصاتی دارد؟

اطلاعاتی که به تازگی منتشر شده است، مربوط به دیاگرام های داخلی سیلیکون NAVI 10 است که در لیتوگرافی 10 نانومتری تولید خواهد شد؛ این معماری برخی از ایرادات و نقاط ضعف کارت گرافیک هایی نظیر Polaris را از میان برخواهد داشت.

این سیلیکون از یک رابط حافظه ی 256 بیتی بهره برده که برای تراشه های GDDR6 بهینه سازی شده است؛ در نتیجه پهنای باند این رابط، بین 50 الی 75 درصد بیش از کارت گرافیک های پرچمدار ستاره قطبی است.

دومین ویژگی کارت گرافیک

دومین ویژگی برجسته ای که در این مطلب به چشم می خورد، استفاده از 8 بلوک پردازشی سایه زن (Shader Engine) در این سیلیکون است که در هر یک از آنها، 5 واحد Compute Unit یا همان CU تعبیه شده است.

در سناریوی احتمالی، هر بلوک محاسباتی CU، از 64 پردازنده فعال جریانی بهره می برد که در نتیجه شاهد 2560 پردازنده جریانی در این سیلیکون هستیم.

سیلیکون NAVI 10 از ترکیبی متفاوت با سیلیکون Hawaii بهره می برد که در سال 2013 به بازار معرفی شده بود؛ سیلیکون هاوایی که قلب تپنده ی کارت گرافیک Radeon R9 290 بود، این سیلیکون 2560 پردازنده ی جریانی را در قالب 4 موتور سایه زن قرار داده بود.

ادامه جزئیات در Computex 2019

سیلیکون Fiji هم از آرایه ای مشابه با سیلیکون Hawaii بهره می برد؛ حال که تعداد Shader Engineها در کارت گرافیک NAVI 10 به 8 عدد افزایش یافته است، می توان اینطور نتیجه گرفت که تعداد واحد های ROP نیز به 2 برابر افزایش یابد. کمپانی AMD در جریان Computex 2019 که از 27 ماه مه آغاز می گردد، به معرفی جزئیات بیشتری در این زمینه خواهد پرداخت.

منبع
سخت افزارمگ
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن