پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

خوردن ماهی با ماست از نظر طب سنتی و جدید

فیلم سینمایی سرخ پوست

این یک سوال متداول است که به شکل های مختلفی مطرح شده است. برای این سوال ،کارشناسان طب سنتی با متخصصان تغذیه ، نظرات متفاوتی ارائه داده اند.

آیا خوردن ماهی با ماست کبد را دچار عارضه می کند؟

در کتاب های طب سنتی گفنه شده است : افراد با طبع سرد (افراد بلغمی و سوداوی) از خوردن زیاد ماهی به‌شدت پرهیز کنند … ماهی را هرگز همراه ماست یا دوغ مصرف نکنند ! یا در فصول گرم و ۳ ماه تابستان ، ماهی بیشتر بخورند … یا مصرف آن در وعده ناهار همواره بهتر از وعده شام باشد.

خوردن ماهی با ماست از نظر طب جدید

گرچه در کتابهای طب سنتی، آمده نباید ماهی را با ماست خورد ، اما از نظر طب جدید ، مصرف این مواد غذایی با هم مشکل خاصی به وجود نمی آورد. البته بهتر است افراد دچار کم خونی همزمان با ماست مواد غذایی غنی از آهن مانند ماهی مصرف نکنند زیرا کلسیم مواد لبنی تا ۵۰ درصد جذب آهن را کاهش می دهد.

نظریه کارشناسان تغذیه

نکته : کارشناسان تغذیه معتقدند مصرف انواع ماهی با لیموترش بسیار مفید است . لیمو ، طعم فوق العاده ای به ماهی می‌دهد و ویتامین C موجود در آن به جذب آهن ماهی کمک می‌کند.

نباید فراموش کرد که مصرف مقادیر زیاد چاشنی‌هایی چون لیموترش و ترشی‌ها در کنار ماهی به‌ این دلیل که هر دو طبع سردی دارند به‌ ویژه برای افراد سرد مزاج پیشنهاد نمی‌شود. بی‌حالی، ضعف و گاهی سردرد از نشانه های این مورد است.


منبع
راستینه
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن