آموزشآموزش کامپیوتر

بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

فیلم سینمایی سرخ پوست

آموزش کامپیوتر ؛ با برنامه TestDisk پارتیشن‌های حذف شده را بازگردانی کنید

در اخبار کامپیوتر در حوزه آموزش کامپیوتر ؛ با آموزش برنامه TestDisk جهت بازگردانی پارتیشن‌های حذف با شما هستیم

پاک شدن پارتیشن‌ها و فایل‌ها در یک کامپیوتر یک اتفاق بسیار شایع است که بسیاری مواقع می‌تواند صرفاً از روی حواس پرتی باشد. در ادامه به شما می گوییم چگونه با استفاده از برنامه ریکاوری بسیار قدرتمند TestDisk پارتیشن‌ها و فایل‌های حذف شده خود را به طور کامل بازیابی کنید.

DiskPart ویندوز

یکی از شایع‌ترین علل پاک شدن یا حذف نخواسته پارتیشن‌ها، استفاده از DiskPart ویندوز کامپیوتر شماست، بسیاری مواقع کاربر اشتباهاً به جای هارد دیسک اکسترنال یا حتی فلش درایو USB یا SSD خود، مرتکب اشتباه خطرناکی می‌شود و تمامی پارتیشن‌های دیسک اصلی را پاک می‌کند. این اتفاق به حدی شایع است که جستجوها در گوگل نیز به خوبی گواه آن است.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk
دستور Clean در برنامه DiskPart

در صورتی که پارتیشن‌های هارد دیسک اینترنال، SSD یا هارد دیسک اکسترنال خود را با دستور Clean برنامه DiskPart ویندوز پاک کنید، ممکن است برای بازگردانی پارتیشن‌ها سراغ برنامه‌های ریکاوری مشهور بروید. خبر بد اینکه تقریباً هیچ کدام از آنها قادر به بازگردانی کامل پارتیشن‌ها نیستند و ممکن است حتی باعث بدتر شدن اوضاع شوند.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk
نسخه تحت ویندوز TestDisk 7.1

پرقدرت‌ترین و تخصصی‌ترین برنامه‌های بازیابی پارتیشن‌های حذف شده TestDisk است

برنامه TestDisk طی دست کم چند سال اخیر هزاران کاربران را نجات داده است.

قدرت و اطمینان پذیری  این برنامه در بازیابی پارتیشن‌ها بی نظیر است، با این حال متأسفانه برنامه TestDisk رابط گرافیکی ندارد و باید از طریق محیط متنی با آن کار کنید. خبر خوب اینکه استفاده از TestDisk بسیار آسان است و شما هم می‌توانید استاد بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده شوید.

سازگاری با تمام سیستم عامل‌

برنامه ریکاوری TestDisk با سیستم عامل‌های ویندوز، DOS، لینوکس، Mac OS X و FreeBSD قابل استفاده است.

حتی اگر هارد دیسک اصلی خود را پاک کرده‌اید و از بیم از دست رفتن اطلاعات امکان نصب سیستم عامل را ندارید، کافی است یک توزیع لینوکسی چون Ubuntu را از طریق یک حافظه FLASH یا کارت حافظه اجرا کنید، شما می‌توانید با اتصال به اینترنت TestDisk را دریافت و در محیط Ubuntu اجرا کنید.

دلیل بهترین و پرقدرت‌ترین بودن TestDisk

برنامه TestDisk از نظر فنی نیز فوق‌العاده غنی است و نه تنها از انواع فایل سیستم‌های رایج پشتیبانی می‌کند، بلکه قادر به ترمیم و بازسازی خطاها در کامپیوتر نیز هست. با جرات می‌توان گفت TestDisk بهترین و پرقدرت‌ترین برنامه بازگردانی پارتیشن است.

آموزش بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

برنامه کم حجم و سبک TestDisk بی نیاز نصب است و کافی است نسخه مناسب سیستم عامل مورد استفاده خود ر در اینجا دانلود کنید.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

مرحله اول: گزینه Create

با اجرای برنامه TestDisk اولین پنجره‌ای که ظاهر می‌شود مربوط به تنظیمات گزارش گیری است، کافی است با استفاده از کلیدهای جهت نمای کیبورد (Arrow keys) گزینه Create را انتخاب کنید و Enter بزنید تا یک فایل گزارش متنی جدید ایجاد شود.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

مرحله دوم:انتخاب پارتیشن

در مرحله دوم باید دیسک یا رسانه‌ای که می‌خواهید پارتیشن‌های آن را بازگردانی کنید، انتخاب کنید. اگر بیش از یک دیسک به سیستم وصل است، به ظرفیت و مدل دیسک دقت کنید. کافی است با دکمه‌های بالا یا پایین کیبورد، دیسک هدف را انتخاب کنید و دکمه Enter را فشار دهید.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

مرحله سوم: تیبل پارتیشن

در مرحله بعد شما عزیزان باید نوع تیبل پارتیشن را بر اساس ساختار هارد دیسک یا SSD پیش از پاک شدن پارتیشن‌ها انتخاب کنید. غالباً خود برنامه TestDisk قادر به تشخیص خودکار نوع تیبل است و همان گزینه پیش فرض مناسب است.  در نظر داشته باشید اغلب مواقع برای هارد دیسک‌های ویندوزی باید Intel انتخاب شود.

در این مرحله پس از انتخاب نوع تیبل پارتیشن در نرم افزار، Enter بزنید تا به مرحله بعد منتقل شوید.

آموزش کامپیوتر ؛ با برنامه TestDisk پارتیشن‌های حذف شده را بازگردانی کنید

در مرحله سوم حالا برای بررسی دیسک انتخاب شده Analyse را انتخاب کنید و Enter را بفشارید.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

مرحله چهارم:پارتیشن‌های قابل بازیابی

اکنون با فشردن Enter، گزینه Quick Search یا جستجوی سریع را انتخاب کنید تا برنامه بتواند پارتیشن‌های قابل ریکاوری را پیدا کند.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

مرحله پنجم: پایان یافتن جستجو

با اتمام جستجو دو حالت بوجود می آید، نخست اینکه جستجوی سریع توانسته تمامی پارتیشن‌های شما را شناسایی کند و می‌توانید به مرحله بعد بروید، اما اگر هنوز یک یا چند پارتیشن نمایش داده نشده است، باید جستجوی عمقی تر یا Deeper Search را اجرا کنید که می‌تواند چند ساعت به طول بیانجامد.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

برنامه ریکاوری ساده اما قوی است

مرحله ششم: انتخاب

در صورتی که Quick Search  تمام  پارتیشن‌های دیسک را شناسایی کرده، حالا نوبت انتخاب آنها به منظور بازگردانی است. با استفاده از کلیدهای بالا و پایین کیبورد، بر روی درایوها بروید و کلید P را فشار دهید تا لیست فایل‌های همان پارتیشن نمایش داده شود و مطمئن شوید همه چیز درست است.

برای بازگشت به لیست پارتیشن‌ها شما باید دکمه Q را فشار دهید و سراغ سایر پارتیشن‌های باقی مانده بروید.

در صورتی که همه چیز درست بود و مشکلی پیش نیامد، وقت آن فرا رسیده تا پارتیشن‌ها را برای بازگردانی انتخاب کنید. برای این کارت با فشردن کلیدهای چپ و راست کیبورد، اولین حرف جلوی هر پارتیشن را به L برای Logical و P برای Primary تغییر دهید. دقت داشته باشید D به معنای پارتیشن حذف شده است و نباید آنها را در حالت D باقی بگذارید.

توجه کنید که در صورتی که هارد دیسک شما GPT است، باید همه پارتیشن‌ها را بر روی Primary  بگذارید، در غیر این صورت آنها را بر روی Logical بگذارید.

نکته مهم و قابل توجه

ممکن است تعداد پارتیشن‌های نمایش داده شده برای شما بیشتر از تعداد واقعی پارتیشن‌ها باشد، شما باید تنها پارتیشن‌های قبلی را انتخاب کنید. برای این کار لیست فایل‌های هر پارتیشن را بررسی کنید.

حالا که پارتیشن‌های درست را انتخاب کرده‌اید، وقت بازگردانی پارتیشن هاست . برای این کار دکمه Enter را فشار دهید تا به مرحله آخر بروید.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

مرحله هفتم: اجرای بازگردانی

در این مرحله اگر مطمئن هستید تمامی پارتیشن های قبلی شناسایی شده اند و آنها را به منظور بازگردانی انتخاب کرده اید، گزینه Wrtie را انتخاب کنید و Enter بزنید. برای تایید نهایی دکمه Y را فشارید دهید.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

پس از چند لحظه پیغام راه اندازی سیستم نمایان می شود و باید سیستم را راه اندازی کنید.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk

مرحله آخر: ریستارت

اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد، احتمالاً کلیه پارتیشن‌های قبلی و فایل‌های پاک شده شما در سلامت کامل بازگردانی شده‌اند. اما اگر جستجوی Deeper Search نیاز شد، کافی است مراحل توضیح داده شده برای Quick Search را دنبال نمایید.

 بازگردانی پارتیشن‌های حذف شده با برنامه TestDisk
منبع
شهرسخت افزار
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن