آموزشآموزش عکاسی

عکاسی هنری چیست ؟ آشنایی با ترفندها و رموز عکاسی هنری

فیلم سینمایی سرخ پوست

معرفی عکاسی هنری

عکاسی هنری یکی از شاخه های عکاسی است، دنیای زیبا و دوست داشتنی ثبت لحظات و درج خاطرات. دنیایی که همه در طول روز  چندین بار در آن غرق شده و لذتش را برده ایم. بخصوص که در دنیای امروز با رشد فنّاوری و کوچک شدن انواع دوربین های عکاسی که به راحتی در جیب جا می شوند می توان بهترین تصاویر را از دنیای اطراف ثبت و ضبط کرد.

همچنین دنیای موبایل و دوربین های قدرتمندشان را فراموش نکنیم. دستگاه هایی همه کاره که امروزه یکی از لوازم مهم و کلیدی آن ها، همین دوربین های عکاسی و فیلم برداری ست که در اندازه های حیرت آوری، در بدنهٔ موبایل ها جاسازی شده اند.

عکاسی هنری

تکنولوژی جدید جایگزین تکتولوژی قدیم

آن دوربین های آنالوگ طی سالیان طولانی از وضعیت ابتدایی خود که همان اتاق تاریک بود، تکمیل و به حالت فعلی درآمده است. اولین دوربین ها فاقد مسدودکننده و دیافراگم بودند. عدسی آن دوربین ها کاملاً ابتدایی و انحراف خطی شدید و سایه یا تاریکی در گوشه ها داشتند.

این بود که لزوم مسدودکننده از زمانی احساس گردید که سرعت مواد حساس عکاسی (نورگیری) افزایش یافت و زمان نوردهی به کسری از ثانیه رسید.

مسدودکننده ها در انواع مختلفی تولیدشده و برای کارهای متعدد مورداستفاده قرار گرفتند. مسدودکننده های برگی در تمامی سرعت های فلاش کارایی داشتند، ولی سرعت آن ها کم بود.

شاید سال ها قبل اگر به ما می گفتند در آینده دستگاهی به نام موبایل اختراع خواهد شد که در آن انواع امکانات مانند دوربین عکاسی، دوربین فیلم برداری، دستگاه ضبط صدا، دستگاه پخش صدا و آهنگ، پخش کنندهٔ فیلم، دستگاه بازی و… وجود دارد، مطمئنا همه به این جملهٔ گوینده می خندیدیم.

ولی امروز در همان روزگار هستیم. موبایل ها، همان دستگاه همه کاره در دستانمان است و انواع امکانات را همراه دارد که یکی از این امکانات مهم، دوربین عکاسی و فیلم برداری ست، آن هم در ابعادی کوچک!

عکاسی هنری

عکاسی هنری

معمولا افراد فکر می کنند که می توان با اضافه کردن ۱ یا چند افکت و تغییر رنگ، بر روی یک عکس معمولی، یک عکس هنری ایجاد کرد و به نوعی عکاسی هنری کرد؛ اما این طرز فکر صحیح نیست. به نظر می رسد تعریف مشخصی از عکاسی هنری یا هنرهای زیبا، وجود ندارد اما با استفاده از المان هایی می توان آن را شرح داد دقیقاً مانند هر کار تخصصی دیگری. بله اینجا هم با یک کار حرفه ای و بسیار هنری سروکار داریم.

اینجا بحث بر سر ایجاد تصویری خلاقانه و بسیار عمیق است تا توسط آن تصویر، با مخاطب ارتباطی هنری و جذاب برقرار کنیم. دقیقاً همین جا شروع کار است.

عکاسی هنری

برای عکاسی هنری باید ایده ای خوبی داشته باشید

مطمئنا هر فرد خوش ذوق و عکاسی اگر قصد واقعی برای عکاسی هنری داشته باشد ابتدا بایستی ایده هایی را در ذهن خود پرورش دهد؛ یعنی برنامه ریزی دقیق دراین باره که کارها را از کجا آغاز کند و از چه سوژه هایی با چه نماها و کادرهایی عکس بگیرد و…

ایده ها می توانند مختلف و حتی بسیار عجیب و نو باشند. از بروز و نمایش ایده های خود نترسید. اگر فکر  می کنید چیزی که در ذهن دارید ممکن است حیرت دیگران را برانگیزد، تعلل نکنید و با توجه به آموخته های خود از تکنیکهای عکاسی، کار را آغاز کنید و باقدرت به سمت هدف پیش بروید.

عکاسی هنری

ابزارهای عکاسی هنری در شرایط  عالی

حتماً همه با این جمله موافقیم که برای یک خروجی و نتیجهٔ درست و قابل قبول، باید حتماً از ابزار مناسب و مطمئنی استفاده کرد. در هنر عکاسی و البته عکاسی هنری هم دقیقاً داستان از همین قرار است.

به دنبال ابزارهای مناسب خود برای عکاسی باشید. تعجب نکنید، منظور از ابزار، وسایل یا ادوات خاص و پیچیده نیست، بلکه باید از ابتدا و برای شروع کار، در انتخاب دوربین خود دقت کنید و درست انتخاب کنید زیرا در دنیای پررقابت امروز، دیگر نمی توان از ابزار قدیمی و منسوخ شده استفاده کرد و انتظار شاهکار داشت.

نکته:

این نکته را حتماً در ذهن داشته باشید. همچنین اگر نیاز به تهیه لنزهای خوب دارید، حتما با دقت و وسواس و تحقیق، انتخاب درستی انجام دهید و لنز مناسب را تهیه کنید.

اما توجه کنید که منظور از ابزارهای مناسب و دوربین قوی، حتماً تهیه کردنِ دوربین ها و عدسی های بسیار گران قیمت نیست، بلکه می توانید با دقت، وسواس و کمی صرف وقت، ابزارهایی مناسب و ایده ئال را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید.

عکاسی هنری

تکنیک و تخصص در عکاسی هنری

بله درست متوجه شدید. تکنیک در عکاسی هنری. این مورد یکی از مهم ترین موارد در خلق اثری ماندگار می باشد. به یاد داشته باشید حتی اگر بهترین و به روزترین دوربین ها و لوازم جانبی را داشته باشید اما هیچ تکنیک یا علم خاصی برای گرفتن و ثبت تصاویر در وجود شما نباشد، مطمئناً تلاش شما بی فایده خواهد بود؛ زیرا هنر بزرگ عکاسی و عکاسی هنری، کاری بسیار حساس و پر از تکنیک و تخصص است.

کادربندی

باید بتوانید کادر خوبی ببندید؛ زیرا کادربندی در عکاسی یکی از مهم ترین اصول عکاسی است. با کادربندی درست است که شما می توانید به بیننده و مخاطب، پیامی را که در پس ذهن خود داشتید منتقل کنید. مطمئناً نمی توانید در زمان نمایش تصاویر خود به مردم، برای تک تک آن ها توضیح دهید که هدف من از گرفتن این عکس انتقال این پیام یا آن حرف بوده. این کار شدنی نیست و بهترین و درست ترین کار، در ابتدا کادربندی درست از سوژه است.

میزان نور محیط هم یکی دیگر از عوامل مهم است. حتی سعی کنید با توجه به سوژه و پیامی که در ذهن دارید، حتماً نور محیط را در نظر بگیرید و اقدامات اولیه و مناسب را برای ثبت اثر هنری خود انجام دهید.

عکاسی هنری

بیانیه هنرمند هم خوب است! (Artist Statement)

در اینجا چیزی که مد نظر است توضیح در مورد عکس هنری شما می باشد. اینجا این موضوع می تواند به کمک افرادی بیاید که احساس می کنند حتماً باید در کنار عکس هنری خود، توضیح کوتاهی را درج نمایند تا بینندگان اثر در نمایشگاه و یا… کمی بهتر و با سرعت بیشتر به سمت هدفِ موردنظر آن عکاس هنری هدایت شوند و زودتر مفهوم تصویر را دریابند.

ایده ، ابزار ، تکنیک ، بیانیه

پس اگر تصور می کنید عکسی که گرفته اید نیاز به توضیح کوتاه، بازهم تأکید می کنیم توضیح کوتاه دارد، باکمی توضیحات کوتاه درباره عکس هنری خود، به کمک بازدیدکنندگان بشتابید تا آن ها را هم مانند خود، عاشق سوژهٔ خود کنید.

اما نکتهٔ مهمی که اینجا حتماً باید در نظر داشته باشید این است که اگر ایده ای که در ذهن داشتید با عکسی که گرفته اید، جور نباشد، قطعاً بیننده اثر شما، هم با دیدن عکس و هم با خواندن بیانیه هنرمند که شما به عنوان یک هنرمند عکاس درج می کنید، به سرعت متوجه خواهد شد که آیا توانسته اید با عکس هنری خود، مفهومی را که در ذهن داشته اید پیاده کنید یا که خیر. پس حتماً از ابتدای راه، یعنی ایده –ابزار – تکنیک – بیانیه و… دقت بسیار زیادی به خرج دهید تا نتیجه اثر، قابل قبول باشد.

عکاسی هنری

نکات پایانی

همان طور که گفتیم، در عکاسی هنری و یک عکس هنری، هدف ثبت یک لحظه و رساندن پیام موردنظر توسط عکس است. اگر از ابتدا بتوانید ایده های جذابی را پیداکرده و حتماً یادداشت کنید و از بین آن ها بهترین ها را برگزینید تا اینجای کار را خوب پیش رفته اید.
پس از مشخص شدن ایده، به دنبال ابزار مناسب باشید زیرا تأثیر ابزار مناسب را نباید کتمان کرد. بهترین ایده ها بدون ابزار مناسب، قطعاً از بین خواهند رفت زیرا نتیجهٔ اثر، چشم نواز و هنری نخواهد شد.

و اما نکته مهم بعدی، بلد بودن یا فراگیری تکنیک ها یا فن های عکاسی هنری خوب است. اگر این تکنیک ها را بلد باشید، با توجه به ایده مناسب و ابزار خوب تا حد زیادی به موفقیت نزدیک شده اید. اگر تکنیک های خوب عکاسی کردن و عکاسی هنری را بلد نیستید زودتر عجله کنید و از همین الان برای یاد گیری و آموزش این تکنیکها از طریق شرکت در کلاس ها و یا استفاده از منابع معتبر و یا مقالات و سایتهای معتبر حتماً استفاده کنید و وقت را از دست ندهید.

جمع بندی

پس از مشخص شدن موارد بالا، اگر بعد از ثبت تصویر هنری خود، اگر عکس هنری شما، خود گویای مفهوم و پیامی که مدنظر شما بود که هیچ و اما اگر احساس کردید حتماً باید توضیحی کوتاه در مورد عکس درج کنید، حتماً این کار را با استفاده از کلمات و عبارات مناسب انجام دهید و به اصطلاح بیانیه هنرمند را درج کنید.

با رعایت نکات بالا حتماً خواهید توانست عکاسی هنری را به بهترین وجه به سرانجام رسانده و عکسی هنری، به عنوان اثر هنری از خود برجای بگذارید.

منبع
niaz
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن