پیشتازتک پلاسسبک زندگی

راهکاری برای ساختن آینده بهتر و بهبود شرایط زندگی خود

فیلم سینمایی سرخ پوست

چگونه وضعیت زندگی خود را بهبود ببخشیم؟

برای اینکه شرایط زندگی خود را بهتر کنید لازم است متفاوت از آن چیزی که هستید فکر کنید. یعنی باید یک انقلاب اساسی در طرز فکر و عقاید و باورهای خود در مورد مسایل ختلف زندگی ایجاد کنید تا بتوانید از وضعیت کنونی و وضعیتی که از آن ناراضی هستید بیرون بیایید و وارد دنیایی سرشار از موفقیت و پیشرفت بشوید.برای این منظور بهترین و اولین کاری که می‌توانید انجام دهید چیست.

1.از نگاه شخصی دیگران به آینده‌ی زندگی خود نگاه کنید. 

این جمله کمی عجیب و نامعقول به نظر می‌رسد درسته؟ اما شدنی است. «آینده» می‌تواند همین فردا، یک ماه، یک سال یا ۱۰ سال دیگر باشد و «شخصی دیگر» نیز یعنی کسی غیر از خود شما، یعنی از دیدگاه یک دوست یا از دیدگاه یک همکار به آینده‌ی زندگی خود نگاه کنید.

به جای فرار از کارهای سختی که دوست ندارید امروز انجام دهید به آینده‌ای خیره شوید که به فردی دیگر لطف می‌کنید تا زندگی‌اش بهتر شود. به این فکر کنید که اگر یک روز قرار باشد پشت میز همکارتان کار کنید، آیا در انتهای روز میز او را به هم ریخته و نامنظم تحویلش می‌دهید؟ بدون شک نه! شما حتما میز را مرتب خواهید کرد و همه وسایل را درست در جای خود قرار خواهید داد.

اگر دوست شما شب در خانه شما بماند آیا مانع از شستن صورتش قبل از خواب می‌شوید؟ نه، هرگز چنین کاری نمی‌کنید زیرا دوست دارید که دوست شما با احساس خوب از خواب بیدار شود.

حالا تمامی این کارهای ساده را برای خودتان نیز انجام دهید. به خودتان و آینده خودتان هم لطف کنید. چرا همه مهربانی‌هایتان برای دیگران است و به خودتان اهمیتی که باید را نمی‌دهید!


2.اطلاعات، ایده‌ها و نظراتتان را در مغز خود انبار نکنید

همه افراد در طول روز انواع و اقسام افکار را در ذهنشان بالا و پایین می‎کنند از این سوال که ماشین را کجا پارک کرده‌ام گرفته تا از داروخانه چه می‌خواستم؟ غذا چه درست کنم؟ آیا قسط این ماه را داده‌‎ام یا نه؟ این افکار فقط ذهن و مغز ما را شلوغ می‌کنند، می‌توانیم آنها را خرت‌وپرت‌های مغز فرض کنیم که باید دور ریخته شوند یا حداقل سازمان‌دهی شوند. برخی از این افکار را می‌توان از مغز به کاغذ یا موبایل منتقل کرد. لازم نیست همه چیز در ذهنتان انبار شود. از امکانات زندگی کمک بگیرید.

مثلا در اپ حسابداری مسایل اقتصادی را بنویسید و موعد پرداخت قسط‌ها را زمان‌بندی کنید تا موبایل به شما یادآوری کند. در تقویم گوشی قرار ملاقات‌های خود را تنظیم کنید که با آلارم به شما ساعت و محل قرار را یادآور شود. لیست کارهایتان را در نوت موبایل یادداشت کنید.

بار مغز خود را سبک کنید. به جای اینکه برای چنین کارهای ساده‌ای انرژی و قدرت مغز را کاهش دهید از این عضو مهم بدن برای برنامه‌ ریزی بهتر برای آینده کمک بگیرید.

حتی برای به خاطر سپردن طبقه پارکینگ در یک مجتمع تفریحی لازم نیست عدد و کد محل پارک ماشین را حفظ کنید، با دوربین موبایل یک عکس بگیرید و خودتان را خلاص کنید. در زمان بازگشت فقط کافیست عکس را نگاه کنید و سریعا ماشین خود را بیابید.

بارِ کارهای ساده زندگی را از روی شانه های مغز خود بردارید تا با انرژی بیشتر به نوآوری و خلاقیت بپردازد و آینده‌ای بهتر برای شما رقم بزند.


3.برنامه‌ریزی روزانه داشته باشید

بدون شک همه افراد نمی‌توانند از ابتدای صبح تا انتهای شب پر انرژی باشند و همه فعالیت‌هایشان را در بهترین حالت انجام دهند. برخی افراد در صبح عملکرد بسیار خوبی دارند و برخی شب‌ها تازه ذهنشان کار می‌کند. همه این مسایل به عادت‌های فردی بستگی دارند. به همین خاطر بهتر است بر اساس عادات زندگی خود، ساعاتی که مفید هستند را به فکر کردن و برنامه‌ریزی برای آینده خود اختصاص دهید؛ یعنی زمان‌هایی که می‌دانید مغز در بهترین وضعیت خود قرار دارد و می‌تواند مناسب‌ترین تصمیمات را به شما پیشنهاد دهد.

برای ساخت عادت‌های مفید و یافتن اوقات بهینه خود در یک روز بهتر است برنامه‌ ریزی روزانه داشته باشید.

4.هر چیزی را برای خالی نبودن عریضه انتخاب نکنید

وقتی حق انتخاب دارید کمد، خانه، مغز یا زمان خود را با چیزهایی که از آنها لذت نمی‌برید پر نکنید. مطمئن باشید با خریدن لباس‌های بیشتر یا ابزار و وسایل بیشتر خوشحال‌تر نخواهید بود. یا مثلا وقتی حوصله‌ شما سر رفته اگر فیلمی تماشا کنید که دوستش ندارید باز هم حوصله‌تان سر خواهد رفت.

این عقیده در همه محورهای زندگی وجود دارد. از رژیم غذایی گرفته تا رابطه عاطفی. هرگز برای تنها نبودن سراغ افراد نالایق نروید. غذاهایی که دوست ندارید را فقط بر اساس یک رژیم غذایی مصرف نکنید و …

در اولین فرصت گزینه‌های اضافی زندگی خود را حذف کنید. وقتی گزینه‌های زیادی برای انتخاب داشته‌ باشید، تصمیم‌گیری برایتان سخت‌تر خواهد شد. برای کاهش مصرف انرژی مغز خود بهتر است آپشن‌های غیر ضروری را حذف کنید. مثلا در رابطه با ساده‌ترین کار یک روز از زندگی مثل انتخاب لباس، می‌توانید جمعه‌ها لباس‌هایی که برای ایام هفته لازم دارید را جدا کرده و در کمدی دیگر در دسترس بگذارید تا در هر روزی بدانید که چه لباسی قرار است بپوشید. همین کار ساده سبب سبک شدن بار فکر و مغز شما می‌شود.

همین عملکرد را برای همه مسایل روزمره زندگی انجام دهید. گزینه‌هایی که نیاز ندارید را کنار بگذارید. اجازه دهید ذهن شما درگیر مسایل مهم‌تری در زندگی باشد و بتواند با فرصت و انرژی بیشتر برای آینده‌ای بهتر برنامه‌ریزی کند.


منبع
روزیاتو
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن