پیشتازتک پلاسگردشگری

غار پرآو از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه که به غار قاتل معروف است

فیلم سینمایی سرخ پوست

غار پرآو از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه که به غار قاتل معروف است

در اخبار گردشگری در حوزه مناطق گردشگری و جاهای دیدنی ایران در استان کرمانشاه سراغ غار پرآو در روستای چلابه خواهیم رفت ، همراه ما باشید

از آنجایی که کنجکاوی جزء جدانشدنی بشر بوده و هست . همین حس است که او را به سوی کشف ناشناخته ها می کشاند و او را راهی سفر هایی می کند که پایان راهش هنوز مشخص نیست . برای رسیدن به هدفش به عمق آب خواهد رفت ، به سوی سرزمین های ناشناخته سفر می کند . قلب زمین را می کاود و گاه هم به عمق کوهستان می زند .

یک ویدیو از داخل غار:

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

اماکن رمزآلود در سراسر دنیا پخش شده اند ، گاهی پر از افسانه اند و گاهی علم آنها را توجیه می کند . سفری که امروز پیش رو داریم ، یکی از همین سفرهای رمز آلود است .

قصد سفر به کرمانشاه را داریم و به یکی از رمزآلود ترین مکان های ایران سر بزنید . مکانی که بسیاری را در خود مدفون کرده و سوالات بسیاری را از خود در ذهن ها به جای گذاشته است .

به اعماق کوه پرآو از رشته کوه های زاگرس میرویم تا غار موسوم به غار قاتل را بشناسیم .

غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
نمای بالای غار

کوه پرآو عمیق ترین غار ایران است

در ۱۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرمانشاه ، کوه پرآو با ارتفاع ۳۳۵۷ متر از سطح دریا به عنوان یکی از بلندترین قله های استان در کنار روستای چالآبه به چشم می خورد . زیباییهایش به قدری است که چشم ها را به خود خیره می کند .

شاید تصور وجود یکی از رمزآلود ترین مکان های ایران در اینطبیعت زیباکمی مشکل باشد اما در ارتفاع ۳۰۵۰ متری این کوه ، عمیق ترین و صعب العبورترین غار ایران قرار گرفته است که در سال ۱۳۸۸ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران به ثبت رسیده 

در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۹۸ در فهرست میراث طبیعی ایران نیز قرار گرفته است.

پرآو غاری است به طول ۱۴۵۴ متر و عمق ۷۵۲ متر که در میان کوه طاق بستان و کوه بیستون و در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پرآو وجود دارد. این غار با قله شیخ علیخان یا قله پرآو تنها ۳۰۰ متر فاصله دارد . تعداد ۲۶ حلقه چاه در این غار قاتل وجود دارد و عمیق‌ترین آنها، چاه شماره ۱۶ با عمق ۴۲ متر است.


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

پرآو را میتوان اورست غارهای جهان دانست

این غار منحصر به فرد  در بیش از ۴۰ سال پیش ( ۱۹۷۱ میلادی ) ، با عنوان بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا شناخته می شده است  و به همین دلیل لقب اورست غارهای جهان را به این غار نسبت داده اند .

اما پس از آن با گذشت زمان و انجام اکتشافات بیشتر در میان غار های سراسر جهان ، رتبه غار پرآو به ۲۲۱ تنزل پیدا کرده و غار های عمیق تری در فهرست جهانی به ثبت رسیده اند . اما این غار رمزآلود کشورمان هنوز به دلیل وجود دهانه اش در ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریا ، بالاترین سطح غار از آب را در جهان به خود اختصاص داده است .


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

پیمایش در غار پرآو با غار قاتل

می توان گفت که غارنوردان دشوارترین پیمایش خود را در غار پرآو با درجه سختی «۵ دی» تجربه می کنند . دهانه ورودی غار به گونه ای است که باید به حالت پا مرغی به آن وارد شد .به دلیل وجود یخچال های طبیعی و ارتفاع بالای این غار، برودت هوا در آن غارنوردان را اذیت میکند. در هیچ جای غار دمایی بالاتر از ۳-۱ درجه سانتی گراد ثبت نشده است .

دلایل سختی پیمایش در غار:

بدنه و دیوار سنگی خشن و متخلخل در غار ، شاید نمودی از خشم طبیعت است که در این مکان خودنمایی می کند .همین ویژگی بدنه و دیوارها باعث می‌شود که لباس غارنوردان در حین پیمایش پاره شود و  آب سرد و سرما به لباس‌ها و سطح بدن نفوذ کند که بر دشواری‌های پیمایش می افزاید.

عبور از سوراخ‌های تنگ غار که آبی با دمای نزدیک صفر درجه سانتی گراد در کنار آنها جریان دارد ، سختی پیمایش را چندین برابر می کند . پیمایش سینه خیز در این غار کاملا عادی به نظر می رسد  و تنگ گل خیز اولین محل پیمایش سینه خیز به شمار می آید .

گذرگاه های تنگ و خرچنگ رو ها ، ریزشی بودن برخی از قسمت های غار پرآو، تراورس های خطرناک و چاه های عمیق ، پرآو را در دنیا به غاری صعب العبور و سخت مشهور کرده است ،حتی پنج غارنورد ایرانی جان خود را در این غار از دست داده اند و اجساد برخی از آن ها هیچوقت به بیرون از غار منتقل نشده است .


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
اولین سینه‌خیز غار در محلی معروف به تنگ گل خیز

غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
حرکت به صورت پامرغی در غار

غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
نوشیدن آب سرد با نی تصفیه

غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
عبور از کنار آب نزدیک صفر درجه

کشف غار پرآو توسط انگلیسی ها صورت گرفته است

بیش از ۴۰ سال پیش گروهی از مهندسین و زمین شناسان کشور انگلیس در حین عملیات نقشه برداری و تحقیقات در ارتفاعات زاگرس متوجه دهانه یک غار شدند و با توجه به تجربیات خود در باره بافت زمین شناسی منطقه  احتمال وجود غاری عظیم را در محل می دهند.

آنها بعدها حاصل اطلاعات و پژوهش های خود را در کتاب جویبارهای زاگرس برای همگان آشکار می کنند . احتمال وجود غاری عظیم در رشته کوه زاگرس آن قدر جذاب به نظر رسید که انجمن غارشناسی انگلستان در دوم شهریورماه سال ۱۳۵۰ ،  یازده نفره از ورزیده ترین غارنوردان خود را به سرپرستی جان میدلتون وارد کرمانشاه کند تا به عملیات اکتشاف دست بزنند.

در سی ام شهریور ماه سال ۱۳۵۰ ، غارنوردان انگلیسی عملیات اصلی اکتشاف غار پرآو را شروع می کنند .

آنان با چند روز فعالیت سخت و مشاهده پدیده های شگفت انگیز ، به انتهای چاه ۲۶ و عمق ۷۵۱ متری غار پرآو می رسند و به حوضچه ای گلی به طول ۵۰ متر می رسند .

آنها به دلیل اینکه تصور می کردند برای ادامه پیمایش غار به تجهیزات بیشتری نیاز دارند ، عملیات را متوقف می کنند که ادامه فعالیت به سال بعد موکول میشود . آنها در بازگشت به وطن خود عنوان نخستین کاشفان غار پرآو را به خود اختصاص می دهند.

 در سی ام مرداد ماه سال ۱۳۵۱ برای دومین بار غارنوردان انگلیسی به کرمانشاه وارد می شوند .

این گروه به سرپرستی دیوید جادسون و با حمایت انجمن سلطنتی جغرافی و گروه غارشناسان انگلستان تصمیم می گیرند به اعماق غار نفوذ کنند و رکورد قبلی را بشکنند.

آنها تنها موفق به تکمیل تحقیقات قبلی می شوند و نمی توانند به عمق بیشتری دست پیدا کنند . عملیات آنها در حوضـــــــچه ی انتهایی چاه ۲۶ به پایان می رسد. این غار، یک اصطلاح ماندنی در غارنوردی آنها به جای گذاشت و  اگر یک غار بزرگ،که تصور عمق بیشتری از آن دارند ، ناگهان به آخر خود برسد، می‌گویند:”پرآوئی شد” ( Ghar Paraued)

در مجموع از آن چه که پس از سفرهای اکتشافی به این غار رازآلود باقی ماند، برای تشکیل بنیاد غار پرآو در سال ۱۳۵۲ استفاده شد.  در طی دو سفر اکتشافی انگلیسی ها، گروه غارنوردان  از ۲۲ میخ کوبی برای فرود به عمق ۷۵۱ متر و تا حوضچه گلی آب استفاده کرد.

پس از گذشت چند سال شهرت غار پرآو در میان غارنوردان به حدی رسید که لهستانی ها هم تصمیم گرفتن از غافله عقب نمانند و در سال ۱۳۵۴  تصمیم به پیمایش غار گرفتند . البته این عملیات حاصلی بیش از دو عملیات قبل نداشت و تنها افتخار گروه لهستانی پیمایش ۱ متر بیش تر از رکورد قبلی بود .

این عملیات تنها به عنوان یک سلاح تبلیغاتی کاربرد داشت و رسیدن به حوضچه آخر آن و  دیدن پرچم باقی مانده از انگلیسی ها در سال ۱۳۵۱  تائید دوباره ی این مطلب بود که غار به راستی در همین حوضچه تمام می شود.

در سال ۱۳۸۴، یوری اودوکیموف در راًس یک گروه کوچک از روسیه، از غار پرآو دیدن کردند و به عمق ۴۰۰ متری رسیدند ولی دیگر ادامه ندادند .کاشفان در سال بعد به غار بازگشتند اما  به علت بدی هوا باز هم از پیمایش بازماندند.

در 3 تصویر پایین عکس هایی که توسط انگلیسس ها از غار گرفته شده را میبینید


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
ارویکا ، چاه سوم پراو با عمق ۳۷ متر


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

سال ۱۳۷۰ اولین ورود ایرانیان به غار پرآو بود

آوازه رفت و آمد کشور انگلیسی در کرمانشاه تا سالها ورد زبان ها بود تا اینکه در سال ۱۳۶۸ غارنوردان کانون کوهنوردی کرمانشاه تلاش خود را برای پیمایش غار به کار گرفتند اما به دلیل بارش باران و سرازیر شدن آب در غار از ادامه فعالیت بازماندند.

نزدیک به دو دهه ، شکست هایی از این دست ادامه داشت تا اینکه در مهرماه سال ۱۳۷۰ طلسم ۱۸ ساله برای کوهنوردان ایرانی شکسته شد و  حشمت حیدریان ، بهمن مشتکوب  و منوچهر دهشت از اعضای کانون کوهــنوردان کرمانشاه  موفق شدند به عنوان اولین فاتحان ایرانی غار پرآو تا انتهای غار و حوضچه را پیمایش کنند..

پس از این پیمایش موفق ، دیگر غارنوردان نیز برای رسیدن به انتهای غار برانگیخته شدند . پیمایش های بعدی باعث کشف راه های جدید در غار پرآو شد و حتی یک راه ورودی جدید به غار پرآو کشف گردید . غارنوردان تلاش کردند تا با بالا رفتن از دیواره کنار حوضچه راهی جدید به بالای حوضچه پیدا کنند اما نتیجه ای حاصل نشد. 

سپس درسال ۱۳۷۲ تیم دونفره متشکل از محمدنوری و قدیر یزدانی دراقدامی شگفت انگیز اقدام به پیمایش سبکبار بدون لوجستیک و کاملا آلپی با حدود ۴۰۰ کیلو بار در ۱۳ روز غار را پیمایش کردند و به سلامت از دهانه غار خارج شدند.

سومین پیمایش در سال ۱۳۷۳ بود

در سال ۱۳۷۳ یک گروه چهارنفره سه کل کرمانشاه با استفاده از طناب های داخل غار به حوضچه انتهایی رفته و مراجعت کردند . پیمایش آنها ۳ روز به طول انجامید و موفق شدند نام خود را به عنوان سومین تیم پیمایش کننده ثبت کنند .

چهارمین تیم ایرانی را تیمی از غارنوردان خراسانی تشکیل می دادند  که درسال ۱۳۷۴ سه نفر از آنها موفق شدند طی ۵۶ ساعت غار را پیمایش کرده و باز گردند و رکورد کمترین زمان پیمایش را به گروه آزادگان مشهد اختصاص دهند. آنها اولین تصاویر ویدوئویی را از چاه و قسمتهای انتهایی غار پرآو را ثبت کردند .

در سال ۱۳۸۳، یک تیم غارنورد، از کلوپ کوهنوردی کرمانشاه، به انتهای غار رفته و  برای اندازه گیری عمق حوضچه یک غواص به داخل آن فرستادند. عمق حوضچه ۳ متر و انتهای حوضچه کاملا بسته بود .

در سال های اخیر نیز سفر به اعماق رازآلود این غار ادامه دارد ، سالانه بین ۲ تا ۹سفر به غار پرآو وارد شده است. تعداد زیادی از افراد با استفاده از اصول اولیه ی CRT به انتهای غار رسیده اند.برخی به یک بار اکتفا نکرده و حس کنجکاویشان آنها را دوباره به داخل غار کشیده است .

 جالب است بدانید که یوسف سورنی نیا عضو گروه کوهنوردی کرمانشاه ۳۲ سفر به داخل غار پرآو کرده که ۹ بار آن تا انتهای غار پرآو بوده است.

سختی پیمایش غار به حدی است که زباله های حاصل از پیمایش از سال ۱۳۵۰ در داخل آن مدفون شده بوده و امکان خروج زباله ها وجود نداشت تا اینکه عده ای غارنورد بالاخره توانستند بدون تلفات جانی ، زباله ها را از غار خارج کنند


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

جان باختگان پرآو

متاسفانه اولین حادثه جدی در پیمایش غار پرآو برای محقق و غار شناس معروف کشورمان چنگیز شیخلی رخ داد . وی در سال ۱۳۵۳ هنگام بیرون آمدن از چاه سوم به عمق ۳۷ متر که نامش اروئیکا است ، سقوط کرده و تا زمان رسیدن گروه امداد ، به مدت ۲۰ ساعت در هوا معلق باقی ماند. 

اولین جان باخته سعید امینی ثانی بود که در سال ۱۳۷۵ پس از یک بار پیمایش موفق درسال ۱۳۷۴ همراه تیم آزادگان مشهد، به منظور تهیه مستندی به نام پلکانی به سوی تاریکی برای صدا و سیمای مرکز خراسان وارد غار پرآو شد . جالب اینجاست که او نیز مانند چنگیز شیخلی درحین صعود از چاه سوم دچار حادثه شده و پس از سقوط ، او نیز جان خود را از دست داده است.

شاید دلخراش ترین حادثه مربوط به غار در سال ۱۳۸۱ باشد. 

کاظم فریدیان ( سرپرست گروه کوهنوردی ) ، امیر احمدی ، علی رحیمی ، لیلا اسفندیاری ، ویکتوریا کیانی راد و رحیم دانایی از باشگاه کوهنوردی دماوند و یوسف سوری نیا از گروه سه کل کرمانشاه تصمیم به پیمایش غار می گیرند. 

آنها به دو گروه ۳ و ۴ نفره تقسیم می شوند. در روز ۱۴ مهر  گروه اول متشکل از فریدیان ، دانایی ، اسفندیاری و سوری نیا وارد غار می شوند  و صبح روز بعد به پایین چاه ۲۶ و انتهای غار رسیده و بلافاصله بازگشت خود را آغاز می کنند . 

در همین روز ، گروه دوم نیز وارد غار شده و در بعدازظهر آن روز  در بالای چاه ۱۶ با گروه اول که در حال بازگشت بودند روبرو می شوند و علی رغم وجود خطرات به راه خود ادامه می دهند.

امیراحمدی ، ویکتوریا کیانی راد و علی رحیمی با ادامه پیمایش ، انگیزه های بیشتری را برای رسیدن به انتهای غار پیدا می کنند و در صبح روز بعد انتهای غار پرآو موفقیت خود را جشن می گیرند .اما به هنگام بازگشت ، دچار حوادثی می شوند که ویکتوریا کیانی راد با سقوط در چاه ۱۸ و امیر احمدی در کنار چاه ۱۸ جان خود را از دست می دهند.

متاسفانه اجساد این کوهنوردان را نتوانستند از غار بیرون بیاورند و در جان‌پناه چاه شماره هجدهم در حفره‌ای گذاشته و درب جانپناه را مسدود کردند.

خلیل عبد نکویی کوهنورد و عکاس باسابقه همدانی که در کارنامه او صعود به قله موستاق آتا، لنین، کورژنوسکایا، آرارات و هفت هزارمتری اورست وجود دارد در سال ۱۳۸۷ در زیر چاه ۱۱ جان خود را از دست داد.

پدرام بوچانی از اعضای یک گروه مستقل کوهنوردی از شهرستان دالاهو که در هنگام فرود از چاه شماره ۸، با پاره شدن طناب به پایین سقوط کرده و در شهریور ۱۳۸۹ فوت کرد.

غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

دلیل نامگذاری غار پرآو

نام این غار پَرآو یا غار پَرو  است که در زبان کردی به معنای پرآب به کار می رود. به نظر می رسد این نامگذاری چندان هم بی ربط نیست . در طول مسیر پیمایش این غار ، آب عنصری فراوان و حاصل ذوب شدن یخچال‌های زیرزمینی درون غار می باشد. 

همانند سایر مکان ها که فلسفه ای برای نام خود به یدک میکشند احتمالا این مکان هم به دلیل وجود آب فراوان و به ویژه حوضچه آب با عمق ۳ متر در انتهای آن به این نام خوانده می شود.


غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

بهترین فصل سفر به غار پرآو

اگر از آن دسته کوهنوردان حرفه ای هستید که قصد دارد وارد این غار صعب العبور شود ، فصل بهار و تابستان را به شما پیشنهاد می کنیم . زیرا برودت هوا در این فصل ها کمتر است . پاییز و زمستان را صرف تماشا کردن زیبایی های کرمانشاه کنید . این دو فصل برای پیمایش غار اصلا مناسب نیستند.

غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

راه دسترسی به غار پرآو

بهترین نشانی برای دسترسی غار پرآو به صورت زیر است :

استان کرمانشاه، ۱۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرمانشاه، میدان جنوبی قله پراو

اگر کاملا برای سفر آماده اید ؛ به کرمانشاه بروید و برای رفتن به غار ، نشانی روستای چلآبه را بگیرید و به راحتی کوه پرآو را پیدا کنید.

نگات قابل توجه

1-اگر تصمیم گرفتید چالش رفتن به داخل غار را تجربه کنید خوب فکر کنید . رفتن به داخل این غار نیازمند تجهیزات و آموزش مناسب است .

2-اگر تجربه کوهنوردی دارید و فکر می کنید از پس پیمایش این غار بر می آیید ، حتما قبل از رفتن هماهنگی های لازم را انجام دهید و حتما در قالب یک تیم به این غار بروید.

غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است
غار پرآو در استان کرمانشاه به غار قاتل معروف است

منبع
کارناوال
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن