پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

مصرف کورتون همیشه بد نیست!

فیلم سینمایی سرخ پوست

مصرف کورتون عوارض بسیار زیادی در تمام ارگان های بدن دارد. این عوارض از وسیع ترین ارگان یعنی پوست شروع و به ارگان های عمقی تر می رسد.

عوارض دیگر کورتون

در ناحیه پوست مصرف کورتون باعث نازک شدگی پوست می شود و حتی برخی تحقیقات نشان داده احتمال بروز سرطان های پوست را هم افزایش می دهد. عارضه دیگری که معمولا بسیار مشکل زاست ایجاد ظاهری خاص برای بیمار است؛ یعنی صورت بیمار قرمز می شود و وزن فرد افزایش پیدا می کند. این موضوع برای بسیاری از بیماران قابل تحمل نیست. کورتون در چشم ایجاد آب سیاه می کند و اگر مصرف طولانی مدت باشد فشار داخل چشم را افزایش می دهد.

تاثیر کورتون بر روی قلب

این دارو همچنین عوارض قلبی – عروقی دارد و حالتی از سکته قلبی یا نارسایی قلبی در فرد ایجاد می کند. در صورتی که کورتون بیش از ۳-۲ ماه مصرف شود، بر چربی های خون هم اثر منفی می گذارد. کورتون عامل افزایش فشار خون هم هست. افزایش فشار خون و چربی خون ، خود از عوامل بسیار مهم در بروز بیماریهای قلبی عروقی اند.

تاثیر کورتون بر روی دستگاه گوارش

در عین حال مصرف این دارو بر دستگاه گوارش اثر منفی می گذارد و باعث خونریزی های گوارشی می شود. در مورد کلیه هم باعث جمع آب در بدن شده که خود در افزایش وزن موثر است.

مهمترین عارضه مصرف کورتون

مهم ترین عارضه کورتون در سیستم عضلانی اسکلتی ایجاد پوکی استخوان است. اگر فرد بالای ۳ ماه بیش از ۵ میلی گرم کورتون مصرف کند، لازم است سنجش تراکم استخوان روی او انجام شود زیرا شانس پوکی استخوان بسیار بالاست.متاسفانه نمی توان با اطمینان خاطر گفت اگر بیمار کمتر از این دوز کورتون مصرف کند، دچار پوکی استخوان نخواهد شد.

مراقب باشید …

بیماری که کورتون مصرف می کند باید مراقب پوکی استخوان باشد و پیشاپیش با مصرف کلسیم و ویتامین D از این عارضه پیشگیری کند. برخی داروها نیز همزمان یا پیش از تجویز کورتون به بیمار داده می شوند تا از بروز پوکی استخوان پیشگیری شود. از دیگر عوارض کورتون اختلال در رشد به خصوص در کودکان است که معضلی قابل توجه به شمار می رود .

عوارض عصبی مصرف کورتون

کورتون عوارض عصبی هم دارد و در برخی افراد باعث اختلالات روانی و افسردگی و مانیک ایجاد می کنند. قند خون هم در اثر مصرف کورتون بالا می رود و عوارض قابل توجهی دارد و به همین دلیل در بسیاری از موارد درمان دیابت برای افرادی که کورتون مصرف می کنند اعمال می شود.

مصرف کورتون را قطع نکنید

بسیاری از بیماران وقتی در مورد عوارض کورتون می شنوند تصمیم می گیرند مصرف آن را قطع کنند در حالی که این کار درست نیست. باید بیمار همراه پزشک فواید و مضرات کورتون را در کفه ترازو بگذارند و با توجه به بیماری تصمیم گیری کنند.

موارد مصرف و منع مصرف کورتون

در برخی بیماری ها مثل پمفیگوس یا لوپوس مصرف کورتون واقعا می تواند جان بیمار را نجات دهد و عوارضش را باید به جان خرید و با برخی اقدام های درمانی از عوارض پیشگیری کرد. اما در برخی موارد متاسفانه در کشور ما شاهد سوء مصرف کورتون هستیم. مثلا فردی برای افزایش وزن به پزشک مراجعه می کند اما به او کورتون می دهند. این کار صددرصد اشتباه محض و پر از ضرر است.


منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن