بررسی تخصصیبررسی تخصصی هدفون

بررسی دقیق و تخصصی هدفون Beyerdynamic Custom Street

بررسی تخصصی هدفون Beyerdynamic Custom Street

فیلم سینمایی سرخ پوست

شرکت آلمانی بیرداینامیک

تلاشی که شرکت‌های با تجربه و با سابقه ایی  مانند بیرداینامیک، سنهایزر و … برای ارائه محصولاتی با طراحی جذاب برای رقابت با کمپانی‌هایی مثل بیتس و اســکال کندی که بــازار نوجوانان و جوانان را احاطه کرده‌اند قابل احترام است. ولی باید ببینیم آیا توانسته‌اند به هدف خود برسند یا خیر؟

چندی پیش شرکت آلمانی بیرداینامیک با معرفی نسخه خیابانی سری Custom، قابلیت‌های برادر بزرگ خود، Custom One PRO PLUS، مانند ظاهر و بیس قابل تغییر و عملکرد صدایی خیلی خوب را به قالب یک هدفون قابل حمل و روی گوش آورد.

این هدفون می‌تواند برای دانشجوها و افرادی که همیشه در حال حرکت هستند گزینه‌ی مناسبی باشد. در این مطلب به جعبه گشایی و نقد و بررسی این هدفون می‌پردازیم.

نقاط قوت


+ کابل قابل تعویض ضد گره و دارای ریموت
+ کیس محافظ (هارد کیس) بسیار با کیفیت
+ بیس قابل تنظیم
+ ظاهر قابل شخصی‌سازی
+ کیفیت ساخت عالی
+ عملکرد صوتی خیلی خوب در همه فرکانس‌ها

نقاط ضعف

– در استفاده‌های طولانی راحت نیست!
– اگر ایرکاپ‌ها دقیقا در مکان طراحی شده روی گوش نباشند، ممکن است کیفیت صدا کمی افت کند.


جعبه‌گشایی

بســته‌بندی بیرداینامیک Custom Street بسیار شکیل و با کیفیت است.
با بــاز کردن جعبه، بــه دفترچه راهنما بر می‌خوریم که در داخل کاور مقوایی قــرار دارد. بعد از آن جعبه‌ی هدفون بطور کشویی بیرون می‌آید. هدفــون در داخل کیس محافظ باکیفیــت و محکمی قرار دارد کــه خود به تنهایی ارزشــی بیــش از ۱۲۰هزار تومــان دارد و برای کسانی که هدفون را با خود و در کوله پشتی حمل می کنند خیلی مناسب و ضروری است.

در داخل جعبه می‌توانید کابل ۱.۳ متری باکیفیت بالا، ضد گره و دارای رابط طلاکاری شده و دکمه ریموت، ۸ جفت پلیت پشــت و رو که طراحی‌های مختلفی دارند و پیچ گوشتی شش ضلعی برای تعویض آنها را پیدا کنید.


طراحی

Custom Street دارای درایورهایی است که رنج فرکانسی ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را تولید می‌کنند. فشار صدای اسمی، ۱۰۳ دسی‌بل و هدفون پشت بسته است. طراحی بدنه جمع و جور و قابل حمل است و در ساخت آن از مواد با کیفیت و پریمیوم استفاده شده است و در دو رنگ مشکی و سفید عرضه می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ســری کاستوم، ظاهر قابل تغییر آنها توسط کاربر است. با باز کــردن پیچها و بیرون آوردن حلقه‌های محافظ که خود در رنگ‌های مختلف موجود و قابل تعویض‌اند، میتوانید پلیت‌هایی با سلیقه خودتان را بجای پلیت‌های اصلی جایگزین کنید. حتی می‌توانید پلیت‌های خودتان را طراحی و چاپ کرده و از آنها استفاده کنید. البته بجز پلیت اصلی که آلومینیومی است، بقیه پلاستیکی اند.


جنس ایرکاپ‌ها و هدبند

جنس پد ایرکاپ‌ها و هدبند از چرم مصنوعی باکیفیت است و ایرکاپ‌ها بوسیله‌ی یک قطعه‌ی آلومینیومی، که با لبه‌های خشن و بدون هیچ پالیشی ساخته شده است، به بدنه‌ی اصلی وصل گردیده‌اند. به نظر این تکه فریاد می‌زند که توسط یک فرد آلمانی طراحی شده است.

قسمت های هدفون

تمامی قســمت‌های هدفون مانند پدهای ایرکاپ یا هدبند و … قابل تعویض هستند. قسمت‌های متحرک هدفون همگی فلزی و بسیار قرص و محکم هستند و می‌توانید آنها را دقیقاً همانجوری که روی گوشــتان راحت است تنظیم کنید بدون اینکه از جای خود تکان بخورند. هدبند هدفون از جنس پلاستیک باکیفیت است و لوگوی بزرگ بیرداینامیک روی آن چاپ شده است.

هر دو ایرکاپ دارای جک ۳.۵ میلیمتری هستند که می‌توانید کابل را به هر کدام که خواستید وصل کنید و دوستتان می‌تواند هدفون خود را به دیگری وصل کرده و موسیقی‌تان را با هم به اشتراک بگذارید! از ریموت این-لاین (در مسیر) کابل هم می‌توانید برای پاسخ دادن به تماسها یا قطع کردن آنها استفاده کنید و اگر گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی کند، حتی می‌توانید با دو بار فشار دادن دکمه، آهنگ‌ها را به بعدی یا با سه بار فشار دادن به قبلی تغییر دهید!


اسلایدرهای بیس نیز (که در قسمت صدا بیشتر به آنها خواهیم پرداخت) روی هر دو ایرکاپ قرار دارند و اگر می‌خواهید صدای متوازنی داشته باشید باید همیشه هر دو را باهم تغییر دهید.
ســیم داخلی انتقال صدا در درون اسلایدرهای هدبند بخوبی جاسازی شده است. ولی همیشه باید مواظب باشید انگشتتان در قسمتی که سیم به ایرکاپ‌ها منتقل می‌شود گیر نکند!

.

راحتی هدفون

هدفون‌های پرتابل معمولاً بصورت روی گوشی(On-ear) ساخته می‌شوند تا کوچک‌تر و قابل حمل‌تر باشــند. به‌عنوان یک هدفون پرتابل، ایرکاپ‌های Custom Street نســبت به اکثر مدل‌های روی گوشی بزرگ‌تر و همچنین خیلی با کیفیت هستند. ولی کمی بیش از حد معمول به گوش فشــار می‌آورند و بعد از یک یا نهایتاً دو ساعت استفاده از هدفون، گوشها اذیت می‌شــوند (درکل توصیه می‌کنیم افرادی که مدت زیادی در روز از هدفون استفاده می‌کنند بین مدل‌های دور گوشــی بدنبال هدفون باشند!). البته بعد از یک ماه استفاده، مموری فوم تقریباً شکل گوش را گرفته و نسبت به قبل راحت‌تر می شود.

برای کسانی که می خواهند حین ورزش از هدفون استفاده کنند، لازم به ذکر است که Custom Street بسیار فیکس و محکم روی سر می‌ایستد. ولی بعد از مدتی استفاده از هدفون گوشهایتان عرق خواهند کرد. وزن هدفون نسبتاً سبک است ولی در حدی نیست که فراموش کنید هدفون روی سر است!


صدا

ایــن هدفون ۳۸ اهمی را مــی‌توان با انواع موبایــل‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌هــا درایو کرد. طبیعتاً لپ‌تاپ بهتر از موبایل آن را درایو می‌کند و با آن تقریباً نمی‌توانید در آخرین ولوم به موسیقی گوش دهید. البته همیشه یک دک و آمپ می تواند به هدفون اجازه خودنمایی بیشتری بدهد.
برای مثال، دک‌های Audioquest DragonFly Black و یا پلیر X1 2nd gen می توانند گزینه‌های بسیار مناسب و اقتصادی باشند که هدفون را به بهترین عملکرد می‌رسانند.

به محض اینکه هدفون را روی سر بگذارید، به خوبی ایزولیشن نویز را احساس میکنید و زمانی‌ که موســیقی آغاز شــود، دیگر صدایی از بیرون نمی‌شنوید! پس هنگام دوچرخه سواری و یا تنهایی در خانه مواظب باشید! نشتی صدا نیز بسیار کم است و اگر ولوم را خیلی زیاد نکنید می‌توانید از هدفون در کتابخانه استفاده کنید.

بدون شــک مهمترین ویژگی این هدفون، کاستوم اســلایدرهای سه مرحله‌ای تنظیم بیس هســتند که با تغییر دادن آنها می‌توان صدا را از حالت Analytical به حالت Vibrant و یا به حالت بیس سنگین (Bass Heavy) تغییر داد. این ویژگی کاملاً پسیو است و برای این کار نیازی به باتری نیست. با این حال با تغییر شدت بیس، صدا در دیگر قسمت‌ها خیلی متاثر نشده و کاملاً بالانس باقی می‌ماند.

اگر چشمان یک نفر را ببندید و با این سه حالت مختلف، آهنگی یکسان را برای او پخش کنید و هدفون را روی سرش بگذارید، قسم می‌خورد که اینها هدفون‌های متفاوتی بوده‌اند!
بخاطر وجــود حالت‌های مختلف بیس، در هر حالت جداگانه به بررســی جزییات صدا می‌پردازیم.

ساوند استیج

ولی در حالت کلی، ساوند استیج هدفون نسبت به اندازه‌ی آن قابل قبول است، فرکانس‌های بالا از نظر تفکیک در حد متوسط هستند و می‌توانند بعضی وقتها کمی شارپ و آزار دهنده باشند، مخصوصاً زمانی که اسلایدر در حالت Analytical باشد. فرکانس‌های میانی هم به‌خوبی خود را نشان می‌دهند و همچنین بسیار ارگانیک هستند. لازم بذکر است اگر مدتی از هدفون استفاده کنید، درایورها اصطلاحاً Burn-in می‌شوند و همه چیز بهتر به گوش خواهد رسید!

در حالت Bass Heavy، بیس بسیار عمیق، پانچی و کوبنده، و صدا در کل رنج‌های فرکانسی پر و گیرا است. ساوند استیج باز است و وکال‌های فرکانس بالا نیز بخوبی به گوش می‌رسند. این حالت بیشتر برای سبک های ترانس، راک، متال و هیپ هاپ مناسب است.

حالت vibrant

در حالت Vibrant، صدا بالانس و دقیق، بیس و میدرنج تاثیر گذار و گرم،فرکانس‌های بالا تمیز و پر جزییات، low-end (این محدوده از فرکانس، شامل اصوات بم است. صداهایی که در این رنج فرکانسی قرار دارند دارای قدرت بالایی هستند.سازهایی مانند کیک درام و گیتار بیس را می‌توان در این رنج قرار داد)، سالید و محکم، ساوند استیج نسبتاً باز و تُن صدا گیرا می‌باشد. این حالت برای مانیتورینگ، پاپ و سبک کلاسیک، مناسب است.

در حالت Analytical تربل زیاد، فرکانس‌های بالا و میانی برجسته و روشن، و فرکانس‌‌های پایین طبیعی هستند.در این حالت ساوند استیج، میدبیس و ساب بیس تا حدودی سرکوب می‌شوند و همچنین وکال‌های مرد نیز ممکن است کمی نادیده گرفته شوند. این حالت برای کسانی که فوبیای بیس دارند مناسب است!


آزمایش های مختلف

برای آزمایش دقیق‌تر، از سبک‌های مختلف، آهنگ‌هایی را با هدفون پخش کردیم و به نتایج زیر رسیدیم:
هنگام گوش دادن به موســیقی الکترونیک و در حالت بیس سنگین، هدفون قسمتهای low-end را از زیر خاک بیرون کشیده و برجسته می‌کند! اگر اسلایدر را به حالت Analytical ببرید، بوم بوم به تپ‌هایی جزیی تبدیل می‌شود و نهایتاً در حالت Vibrant، میکس صدا در دقیق‌ترین حالت ممکن قرار می‌گیرد و به هیچ وجه دیستورت نمی‌شود.

در موســیقی فولک، low-mid (این قســمت در محدوده‌ی فرکانسی ۲۵۰ هرتز تا ۵۰۰ هرتز قرار دارد. اصواتی که در این رنج قرار دارند دارای صدایی گرم و تو دماغی هستند. تقویت این محدوده بر روی صدای خواننده، موجب گرمی و پختگی صدا می‌شود)، غنایی عالی و در عین حال high-mid (این قســمت در محدوده‌ی فرکانســی ۲ کیلو هرتز تا ۴ کیلو هرتز قرار دارد و اصواتی که در این محدوده قرار دارند دارای صدای شفاف و پر ضرب هستند.

تقویت در این محدوده باعث می‌شود که اصوات ضرب بیشتری پیدا کنند، شفافیت صدای خواننده و هر سازی که در محدوده‌ی فرکانسی میانی قرار دارد زیاد شود)، تفکیک خیلی خوبی دارد.
در موســیقی هیپ‌هاپ و در حالت آخر اسلایدر، بیس کوبنده و تمیز است و حتی در ولوم‌های بالا صدا دقت خود را از دست نمی‌دهد. در حالت Vibrant نیز فرکانس‌های بالا شارپ و فرکانس‌های پایین قدرتمند به گوش می‌رسند.

در موســیقی کلاسیک و ارکسترال، صدا در همه فرکانس‌ها گرم و گوشنواز است، سازهای زهی که فرکانس بالاتری دارند بســیار روشــن و درخشان ظاهر می‌شوند، وکال‌ها در هر سه حالت بیس برجســته و زنده هستند. کنترباس‌ها نیز بدون مصنوعی به گوش رسیدن، گیرایی عالی دارند.

نتیجه‌گیری

بیرداینامیک Custom Street دارای طراحی زیبا و جمع و جور است، در ساخت آن از مواد باکیفیت استفاده شده است و طراحی آن جوان‌پسند است. کیس محافظ آن خیلی کاربردی است و پلیت‌های آن به شما اجازه تغییر ظاهر هدفونتان را می دهد. صدای آن گرم، قدرتمند و دارای تفکیک بالا است و همیشه می‌توانید شدت بیس آن را به دلخواه خود تغییر دهید.


مقایسه

در این بازه‌ی قیمتی رقیب‌های ارزشمندی نیز وجود دارند که شاید بخواهید آنها را در نظر بگیرید:

Sennheiser HD4.30


این هدفون دور گوشی از شرکت با سابقه‌ی سنهایزر صدایی هیجانی و بیس کوبنده دارد، وزن آن بسیار سبک است، ایرپدهای بسیار بزرگ و راحت و طراحی مدرنی دارد. در مقایســه با کاستوم استریت، از تفکیک کمتری برخوردار اســت، جزییات در فرکانس های بالا کمتر است و بدنه آن نیز کلاً از پلاستیک است.

Naztech i9BT


هدفون دور گوشــی نزتک i9BT، هدبندی بسیار منعطف، ایرکاپ‌هایی راحت و قابلیت اتصــال بلوتوث دارد. بارزترین ویژگی آن نویز کنسلینگ فعال است که زمانی که روشن شود بطور عجیبی جدا از نویز کنســلینگ، کیفیت صدایش نیز بهتر می شود! بیس آن در قســمت ساب بیس بسیار گیرا اســت و میدرنج آن می‌درخشد.
ســاوند استیج آن نیز نسبتاً بهتر از کاستوم استریت است، ولی مطمئناً کیفیت و تفکیک آن در حد کاســتوم استریت نیست. به‌هرحال هدفون‌هــای بلوتوثی در این بازه‌ی قیمتی هرگز به کیفیت هدفون‌های باسیم نمی رسند. البته i9BT همانند کاستوم استریت، کیس مستحکم و کابل باکیفیت نیز دارد.

Audio-Technica ATH-AR3iS

ارزشــمندترین رقیب کاســتوم استریت، از شرکت خوشــنام ژاپنی آدیو-تکنیکا، هدفونی بــا درایورهای ۴۰ میلیمتری جدید که بر لبه‌ی درایورهای داینامیک آن، یک مدار مغناطیســی قرار داده شده که حرکت دیافراگم را بهبود می‌بخشد و در نتیجه، بازه‌ی فرکانسی گسترده‌تر و بیس عمیق‌تری دارد.

این درایورها توانایی تولید صداهای میانی و بالای فوق‌العاده شفاف و صداهای پایین حجیم، رســا و پر قدرت را دارند. بدنه‌ی مقاوم این ATH-Ar3iS علاوه بر اندازه و وزن مناسب، تاشو نیز هست تا حمل‌ونقل و جابجایی آن آسان و ساده باشد.

منبع
iranheadphone
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن