پیشتازتک پلاسلوازم خانگی

کمپرسور اینورتر در یخچال فریزر چه مزایایی دارد ؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

کمپرسور اینورتر یخچال فریزر

امروزه در اغلب خانه ها به نوعی از یخچال برای نگهداری و انجماد موادغذایی استفاده می شود. با گذشت سال ها ، یخچال از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به یک وسیله ای پیچیده تبدیل شده است. و هر سال تکنولوژی های جدیدی به اون اضافه میشه . و چند سالی است که از کمپرسور اینورتر در یخچال ها استفاده میشه. و سوال اینه که موتور اینورتر چیست و چه مزیت هایی نسبت به کمپرسورهای معمولی دارد؟ ما در این مطلب سعی کردیم این سوال ها را به طور کامل جواب بدیم پس در ادامه با پیشتازتِک همراه باشید.

مصرف برق زیاد در کمپرسورهای معمولی

مصرف برق زیاد در کمپرسورهای معمولی تولید‌کنندگان را بر آن داشته که فناوری‌های جدید را با هدف بالا بردن کیفیت و پایین آوردن انرژی مصرفی لوازم خانگی در خدمت بگیرند. کمپرسور اینورتر دیجیتال (Digital Inverter Compressor) یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های این حوزه است که نه تنها باعث کاهش مصرف برق شده بلکه صدای دستگاه را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد. استفاده از این نوع کمپرسور در دستگاهی مانند یخچال باعث حفظ تازگی و مزه مواد غذایی می‌شود.


موتور یا کمپرسور یخچال چیست ؟

موتور یخچال یا کمپرسور یخچال یک قطعه‌ی مشکی رنگ است که عموماً در قسمت پشتی و پایینی یخچال قرار دارد. کمپرسور مجموعه ای از  پیستون، میلنگ و سوپاپ ها می باشد که با انجام فرآیندهایی وظیفه خود را به درستی انجام می دهد تا چرخه سرمازایی یخچال کامل گردد. به عنوان مثال، میلنگی که درون موتور یخچال یا همان کمپرسور به کار گرفته شده در حال چرخش است و با چرخشی که دارد موجب می‌شود که پیستون موجود در کمپرسور نقش یک تلمبه را ایفا کند و موجب باز و بسته شدن سوپاپ‌ها شود. این فرآیند موجب می شود گاز درون لوله ها و همچنین سیلندرها به جریان درآید.

به طور کلی کمپرسور وظیفه‌ی فشرده سازی گاز را  دارد. به طوریکه گاز مبرد یخچال توسط کمپرسور فشرده شده و به مایع تبدیل می‌شود و سپس در کانال‌ها به جریان در می‌آید. این فرآیند از مهم‌ترین فرآیندها در کار کلی یخچال، یعنی سرماسازی، است.

کمپرسور اینورتر دیجیتال

کمپرسور اینورتر دیجیتال در واقع یک نوع کمپرسور گاز است که در آن پیستون برای فشرده‌سازی و به حداقل رساندن تلفات انرژی در امتداد یک مسیر خطی حرکت می‌کند. تفاوت کمپرسور معمولی با کمپرسور اینورتر دیجیتال این است که کمپرسورهای معمولی سرو صدای زیادی تولید می‌کنند و از طرفی مصرف برق در آنها بسیار بالاست اما کمپرسورهای اینورتر دیجیتال فاقد هر گونه صدایی هستند و مصرف برق را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.


در کمپرسورهای اینورتر برخلاف کمپرسورهای معمولی که یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ استارت یا کمکی دارند ، سه سیم پیچ اصلی وجود دارد که اندازه طول و قطر ان ها برابرند . در نتیجه هر سه سر سیم پیچ ها اهم برابر دارند . این کمپرسورها سه فاز هستند و برای راه اندازی نیاز به برد الکترو نیک اینوتر دارند .


تفاوت کمپرسور اینورتر دیچیتال با کمپرسور معمولی

بیشتر کمپرسورها در یخچال های معمولی تک سرعته هستند و بر اساس یا خاموش یا روشن بودن کار می کنند و تنظیمات آن ها در ترموکوبل است. اکثر کمپرسورها طوری طراحی شده اند که شرایط حداکثر بار را پشتیبانی می کنند (برای دماهای بالا در تابستان). به این معنی که در شرایط اوج یا پیک بار حتی در فصل زمستان که به سرمای کمتری نیاز است، عملیات خود را اجرا می کنند.

کمپرسور با تکنولوژی اینورتر

کمپرسور با تکنولوژی اینورتر بسیار شبیه به یک شتاب دهنده ماشین عمل می کند. هنگامی که سرعت بیشتری نیاز است، به شتاب بیشتری نیاز دارید و هنگامی که به سرعت کمتری نیاز است، به شتاب کمتری نیاز دارید. در طول ماه های تابستان که بار خنک کنندگی بیشتر است، کمپرسور با حداکثر ظرفیت خود کار می کند و بیشترین مصرف برق را دارد؛ اما در طول ماه های فصل زمستان که بار سرما کمتر است، کمپرسور با قدرت و مصرف برق کمتری کار می کند. حتی در ماه های تابستان که دمای هوا در شب کمتر از دمای هوای روز است، شب هنگام کمپرسور با سرعت کمتری کار می کند و به این ترتیب در مصرف برق صرفه جویی می کند.

اگر چه قیمت یخچال هایی که با تکنولوژی اینورتر عرضه می شوند بیشتر است، اما از آنجا که مقدار قابل توجهی در مصرف برق صرفه جویی می کنند، از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر هستند.

مزیت های کمپرسور اینورتر

  • پایداری دما و مصرف انرژی کمتر : این در شرایط گوناگونی صدق می‌کند که شامل افزایش ناگهانی غذا در یخچال فریزر در زمانی است که درب یخچال فریزر مدام باز می‌شود یا حتی وقتی که یخچال مدت زمان زیادی باز نمی‌شود. کمپرسور خطی اینورتر میزان مناسب از هوای سرد را حفظ می‌کند, بازده انرژی را افزایش و میزان صدا را کاهش می‌دهد. کمپرسور خطی اینورتر از درایو پیستون مستقیم به جای درایو رفت‌وبرگشتی متدوال برخوردار است. نتیجۀ این تغییر اصطکاک داخلی کمتر نسبت به موتورهای قدیم است. نه تنها این طراحی متحولانه در موتور به یخچال فریزر امکان می‌دهد صدای کمتری ایجاد کند بلکه بازده, دوام و قابلیت اعتماد را در این یخچال فریزر افزایش می‌دهد.
  • حفظ تازگی : این عملکرد یخچالها تولید CO2 را به حداقل می رساند و مزه تازگی غذا را حفظ می کند.
  • صدای کمتر : عملکرد بهینه این کمپرسور باعث می شود تا صدای آن بسیار کم باشد به صورتی که صدای کمپرسورهای Digitalinverter حتی در سکوت شب هم به سختی شنیده می شود.


برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن