پیشتازتک پلاسدنیای خودرو

زمان سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر بر ساعت خودرو چقدر مهم است؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

زمان سرعت‌گیری صفر تا صد

بی‌ام‌و ویدئویی در یوتیوب منتشر کرده که به عوامل مؤثر بر زمان صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت خودرو می‌پردازد.

در دنیای خودرو، زمان سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت عامل مهمی برای علاقه‌مندان شناخته می‌شود. چنین توجهی بیشتر به‌دلیل رقابت بین شرکت‌های مختلف اتفاق می‌افتد و به آن اندازه مهم نیستند که نشان داده می‌شود. با وجود این، خودروسازان باید اطلاعات بیشتری درباره‌ی این شاخص ارائه دهند و مشخص کنند خودروهایی با وزن تقریبی دو تن چگونه می‌توانند به زمان صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت سریع دست یابند. بی‌ام‌و یکی از این شرکت‌ها به‌شمار می‌رود که تصمیم گرفت ویدئو کوتاهی درباره‌ی چگونگی به‌دست‌آوردن این ارقام جالب بسازد و در آن، توضیح دهد چگونه خودروهای مختلف اعداد متفاوتی درزمینه‌ی زمان شتاب‌گیری دارند.


  عوامل مهم‌ و مؤثر بر شتاب‌گیری خودرو

ویدئوِ زیر درباره‌ی عوامل مهم‌ و مؤثر بر شتاب‌گیری خودرو صحبت کرده و آن‌ها را توضیح می‌دهد: آیرودینامیک، وزن، قدرت، لاستیک و سیستم‌های کمکی.

شتاب‌گیری سریع‌تر

اساسا برای رسیدن به شتاب‌گیری سریع‌تر، نخستین کار این است که مطمئن شوید قدرت کافی برای غلبه بر اینرسی خودرو دراختیار دارید. شاید این کار در ابتدا آسان به‌نظر برسد؛ اما درواقع، آن‌طورکه فکر می‌کنید، آسان نیست. آیرودینامیک خودرو یکی از عوامل محدودکننده‌ برای رسیدن به سرعت‌های سریع در زمان‌های کم است؛ اما درباره‌ی صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت باید بدانید که آیرودینامیک در میان اولویت‌های مهم‌ و اصلی‌ترین عامل قرار نمی‌گیرد. وزن نیز عامل بسیار مهمی به‌شمار می‌رود؛ اما نمی‌توانید وزن را بدون ارتباط آن با قدرت در نظر بگیرید. درنتیجه در مقایسه‌ها، باید نسبت قدرت به وزن خودرو را لحاظ کرد تا بتوان توانایی شتاب‌گیری دو خودرو را به‌درستی سنجید.


نسبت قدرت به وزن تقریباً بی‌فایده خواهد بود؛ مگر اینکه راننده بتواند به‌خوبی از قدرت خودرو برای افزایش سرعت و شتاب بهره بگیرد. البته، لاستیک و سطح جاده‌ای که در آن رانندگی می‌شود، تفاوت زیادی در زمان شتاب‌گیری ایجاد می‌کنند. در انتها، سیستم‌های کمکی وجود دارند. به‌عنوان مثال، اگر پیشرانهی خودرو ۶۰۰ اسب‌بخار قدرت تولید کند و از سیستم محرک عقب همراه‌با جعبه‌دنده‌ی دستی بهره ببرد، احتمالا زمان زیادی برای شتاب‌گیری لازم باشد؛ اما درصورتی‌که جعبه‌‌دنده‌ی اتوماتیک همراه‌با سیستم کنترل شروع حرکت (Launch Control) دردسترس باشد، ممکن است نتیجه‌ی دیگری به‌دست آید.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن