بررسی تخصصیبررسی تخصصی هدفون

بررسی سه ایرفون‌ JBL T110, MEE Audio RX18 و Philips SHE3900

فیلم سینمایی سرخ پوست

داشتن یک هدفون خوب

خرید یک هدفون، به‌خصوص به‌صورت اینترنتی کار چندان آسانی نخواهد بود و خیلی  از افراد، در هنگام خرید دچار سردرگمی می‌شوند. از این رو، ما سه ایرفون محبوب و پر فروش اقتصادی یعنی JBL T110، فیلیپس SHE3900 و MEE Audio RX18 را انتخاب کرده ایم و قصد داریم که در این نوشته، با توجه به مواردی نظیر سبک موسیقی، نوع کاربری و البته تنالیته صدا، آنها را به طور مختصر بررسی و مقایسه نماییم تا بدین نحو کمی از دشواری و پیچیدگی انتخاب ایرفون در این بازه‌ی قیمتی کم کنیم.


JBL T110 کیفیت ساخت و امکانات:

مورد اول، ایرفونی از برند جی بی ال است. این ایرفون از کیفیت ساخت بسیار خوبی برخوردار است و مقاومت بالایی دارد.
کابل در این ایرفون تخت است و در نتیجه از گره خوردن‌های تصادفی کابل جلوگیری می‌شود. همچنین یک میکروفون و یک ریموت تک‌ دکمه بر روی سیم قرار گرفته است تا کاربر بتواند با استفاده از آن‌ها، مکالمات خود را انجام دهد.
کنترلر تک دکمه، افزون بر قطع و وصل نمودن مکالمه، وظیفه‌ی تعویض ترک به عقب و جلو را نیز عهده‌دار است و کاربر می‌تواند از آن بر روی سیستم عامل اندروید و iOS استفاده کند.

سرجک T110 نیز ال شکل است و مقاومت بسیار خوبی دارد.
ایرپیس و یا شل این ایرفون نسبتاً کوچک طراحی شده است. در نتیجه کاربر می‌تواند ایرفون را به راحتی درون گوش خود جای دهد. البته شرکت سازنده، سه سایز ایرتیپ نیز درون بسته‌بندی محصول قرار داده است که به کمک آنها می‌توان به بهترین فیت، راحتی و ایزولیشن دست یافت.


صدای هدفون

همانطور که روشن است، جی بی ال T110 از درایور داینامیک برخوردار است. جنس صدای این ایرفون را می‌توان در دسته وی-شکل (V-shaped: صدایی با بیس و تربل برجسته و پر انرژی و میدرنج عقب‌تر و کم‌انرژی‌تر از دو بازه‌ی فرکانسی دیگر) قرار داد.
صدای این ایرفون متمرکز بر بیس قوی و نسبتاً ویبریشنی است که نظر اکثر بیس‌هدها و علاقمندان به سبک‌های هیجانی و بیس-محور را به خود جلب می‌کند. عمق بیس نیز نسبتاً خوب است.

میدرنج، به نسبت سایر فرکانس‌ها کمی عقب‌تر قرار گرفته است و در نتیجه، وکال دورتر به گوش می‌رسد.
به طور کلی، تنالیته گرم و تاریک و تمرکز بر بیس، جذابیت زیادی به صدای این ایرفون می‌دهد و آن را برای سبک‌هایی نظیر پاپ، الکترونیک و هیپ هاپ بسیار مناسب می‌سازد.

بسته بندی و لوازم جانبی: ۷
ایزولیشن و نشتی صدا
: ۷
راحتی
: ۷
کیفیت صدا
: ۷
کیفیت ساخت
: ۸


MEE Audio RX18  کیفیت ساخت و امکانات

ایرفون RX18 از برند آمریکایی خوش‌نام می آدیو، از باکیفیت‌ترین گزینه‌های این بازه‌ی قیمتی به شمار می‌رود و از لحاظ تفکیک و کنترل‌ صدا، در میان ایرفون‌های هم‌قیمت خود بی‌رقیب است و شاید به همین دلیل است که در وب‌سایت‌هایی نظیر آمازون و … نیز از فروش بسیار بالایی برخوردار می باشد و توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده است .
از لحاظ کیفیت ساخت، این ایرفون کمی ظریف طراحی شده است. پس توصیه می‌کنیم از آن مراقبت بهتری انجام دهید و در صورت امکان آن را درون هارد کیس یا کیف پارچه‌ای قرار دهید.

کیفیت هدفون

ایرپیس‌های این ایرفون ارگونومی بسیار خوبی دارند و درون لاله‌ی گوش به راحتی آرام می‌گیرند و از این لحاظ، RX18 کمی بهتر از T110 است. البته این مدل نیز سه جفت ایرتیپ درون پک خود دارد.
سرجک ال شکل است و کابل از نوع دایره‌ای معمول است و جنس آن سیلیکونی می‌باشد.
توجه داشته باشید که این ایرفون دارای دو مدل است: مدل RX18P که به میکروفون و کنترلر تک دکمه (همانند JBL T110) مجهز است و مدل دیگر یعنی RX18 که بدون میکروفون و کنترلر است.
مدل RX18P با سیستم عامل‌های اندروید و iOS سازگاری دارد.


صدای هدفون

همانطور که گفته بودیم RX18 از تنالیته نرم، کنترل‌شده با بیس لایه‌بندی‌شده برخوردار است و در دسته ایرفون‌هایی با صدای متوازن و نرم قرار می‌گیرد.
در سبک‌هایی نظیر کلاسیک، جز، سنتی و … و به طور کلی سبک‌هایی که بر سازهای آکوستیک (خصوصاً سازهای زهی) متمرکز هستند، این ایرفون بسیار عالی عمل می‌کند و می‌توان آن را پادشاه میدرنج و وکال در این رنج قیمتی دانست.

همچنین دوستانی که دنبال ایرفونی برای فیلم دیدن هستند، به دلیل وکال کره‌ای و البته ساونداستیج وسیع، این مدل بسیار مناسب خواهد بود.
برای گیم نیز با توجه به واقعی بودن فواصل و نرمی و کنترل خوب صدا، گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌رود.

بسته بندی و لوازم جانبی: ۶.۵
ایزولیشن و نشتی صدا: ۷
راحتی: ۷.۵
کیفیت صدا: ۸
کیفیت ساخت: ۶


Philips SHE3900
کیفیت ساخت و امکانات

ایرفون دیگری که در این رنج قیمتی، پر فروش و البته امتحان پس‌ داده است، مدل SHE3900 از شرکت فیلیپس است.
این ایرفون را می‌توان نسخه به روز شده و بهبود یافته‌ی (از نظر تفکیک بهتر و کیفیت ساخت بالاتر) SHE3590 دانست.
کیفیت ساخت این ایرفون مناسب و سرجک آن همچون دو گزینه‌ی دیگر، ال-شکل است.
از نظر فیت و راحتی نیز همانند دو مدل دیگر درون گوش راحت قرار می‌گیرد و دارای سه جفت ایرتیپ با سایزهای مختلف برای افراد مختلف می‌باشد.

این ایرفون، میکروفون یا دکمه کنترلی صدا ندارد و برای هر سیستم عامل و پلیری مناسب است و با هر منبع پخشی به راحتی درایو می‌گردد و به کیفیت مطلوب می‌رسد.
در این مدل نیز همانند دو مدل دیگر کیف پارچه‌ای یا هارد کیس وجود ندارد و تنها سه جفت ایرتیپ درون جعبه قرار داده شده است.


صدای هدفون

SHE3900 را می‌توان ایرفونی با صدای یو-شکل (U-shaped: صدایی شبیه به صدای وی-شکل، اما با بیس و تربل کمی کنترل‌شده‌تر و میدرنج نسبتاً جلوتر) و نسبتاً نرم و متوازن نامید.
این مدل نیز همانند RX18 تفکیک-محور است، اما بیس کمی کوبنده‌تر و هیجانی‌تر و صدا فان‌تر و گرم‌تر است. با این همه، از این لحاظ، به گرمی و کوبندگی جی بی ال T110 نمی‌رسد

به طور کلی با توجه به صدای گرم، بیس کوبنده، هیجان، تفکیک و البته کیفیت ساخت مناسب SHE3900، می‌توان این ایرفون را جایی میان دو گزینه‌ی دیگر قرار داد..
SHE3900 را می‌توان برای عموم سبک‌های موسیقی در نظر داشت.

بسته بندی و لوازم جانبی: ۷
ایزولیشن و نشتی صدا: ۷
راحتی: ۷
کیفیت صدا: ۷
کیفیت ساخت: ۷.۵


نتیجه‌گیری (بر اساس نوع کاربری و سبک موسیقی):

۱- برای پاپ و الکترونیک و هیپ‌هاپ که بیس برجسته و کوبنده با چاشنی ویبریشن نیازمند است، جی‌ بی ال T110 گزینه‌ی کاملی خواهد بود.
۲- کاربرانی که اولویت کاربری‌شان سبک‌های راک، متال، کلاسیک و سنتی، فیلم و سریال و گیم است، ایرفون می آدیو RX18 گزینه‌ی بسیار مناسبی خواهد بود.

۳- فیلیپس SHE3900، برای عموم کاربران و سبک‌ها مناسب است، اما فاقد میکروفون و ریموت کنترل است.
۴- هیچ‌کدام از این سه ایرفون، در برابر پاشش مایعاتی نظیر آب و عرق مقاوم نیستند و در نتیجه ورزشی نیستند و برای تحرک بالا طراحی نشده‌اند. اما برای ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی یا به طور کلی ورزش‌هایی که تعرق درون لاله گوش وجود نداشته باشد، قابل استفاده هستند.

منبع
iranheadphone
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن