پیشتازتک پلاسلوازم خانگی

روش های کاهش مصرف برق در کولرگازی

فیلم سینمایی سرخ پوست

کاهش مصرف برق کولرگازی

امروزه یکی از پرطرفدارترین سیستم های خنک کننده کولرهای گازی می باشند. کولرگازی به دلیل مزایا و هوای بسیار خنک و مطبوع آنها در ایران و اغلب نقاط جهان با استقبال بسیاری مواجه گردیده و به سرعت در حال افزایش است. کولرهای گازی با وجود تمام مزایایی که نسبت به انواع کولرهای ابی دارند، برق بسیار زیادی مصرف می کنند و مهمترین بازیگران روزهای گرم در تعیین قیمت قبض‌های برق به شمار می‌روند، همین موضوع باعث شده که بسیاری از افراد نسبت به خریداری و راه اندازی ان تردید داشته باشند. و ما در این مطلب سعی کردیم راهکارهایی را به شما پیشنهاد کنیم که می‌توانند تاحدودی باعث کاهش مصرف برق کولر گازی شوند، پس با پیشتازتِک همراه باشید.


هینه سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی

حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می کنند . توان کولرهای آبی درحدود 500 وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر 2000 وات است .

مصرف بالای انرژی الکتریکی در کولرهای گازی ، اهمیت بهینه سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی را در این وسایل ایجاب می نماید . مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولرهای گازی می توان به محل نصب ، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده ( از لحاظ مساحت ، دما و رطوبت ) اشاره نمود .


در هنگام خرید کولرگازی جهت کاهش مصرف برق کولرگازی به نکات زیر توجه کنید

1 – در هنگام خرید کولرهایی را انتخاب کنید که که دارای اینورتر و برچسب انرژی با درجه A یا B باشد زیرا مصرف برق کمتر و کارایی بیشتری نسبت به سایر کولرها دارند. اصولا اینورترها متناسب با میزان مصرف ، دور مورد نیاز موتور (کمپرسور) را افزایش یا کاهش می دهند. تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی به لحظه راه اندازی محدود نمیشود. کولر گازی هایی که به اینورتر مجهز هستند کنترل دمای بسیار مطلوب تری دارند زیرا کمپرسور این کولر ها عملا با رسیدن دما به میزان تنظیم شده دیگر خاموش نمی شوند بلکه سرعت چرخش کم و بار برودتی کولر را کاهش می دهند.

2 – از سوی دیگر کولرهای گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی انتخاب شود، استفاده از کولرهای گازی مناطق معتدل در مناطق گرمسیری، ضمن افزایش مصرف انرژی، سرمادهی و عمر کولر بسیار کاهش می‌یابد.

خرید کولرهای گازی باید با توجه به رده بندی و کلاس آب و هوایی آن متناسب با شرایط اقلیمی محل استفاده از آن، انجام گیرد.
 کلاس T1 کولرهای مناسب برای اقلیمهای معتدل
 کلاس T2 کولرهای مناسب برای اقلیمهای گرم و نیمه خشک
 کلاس T3 کولرهای مناسب برای اقلیمهای گرم و مرطوب

گر در یک منطقه‌ی گرمسیری زندگی می‌کنید و به توان خنک کنندگی بالا (بیش از ۲۴۰۰۰ btu )نیاز دارید، کمپرسورهای اسکرول بهترین انتخاب هستند.
اگر در یک منطقه‌ی گرمسیری زندگی می‌کنید و به توان خنک کنندگی بالا( بیش از ۲۴۰۰۰ btu ) نیاز ندارید، کمپرسورهای پیستونی بهترین انتخاب هستند. چنانچه کولر را در محلی نصب می‌کنید که تابش مستقیم آفتاب ندارد و هوا بخوبی در آن جریان دارد، کمپرسورهای روتاری (از نوع تروپیکال) گزینه‌ مناسبی هستند.

3 – در طراحی و انتخاب ظرفیت کولرهای گازی و اسپلیت ها، بجای انتخاب یک دستگاه با ظرفیت بالا، چند دستگاه با ظرفیت های کمتر و متناسب با نیاز سرمایش اتاق ها خریداری و نصب گردد.

4 – در هنگام خرید کولرهای گازی، ظرفیت آن را متناسب با نیاز واقعی انتخاب نمایید. یعنی قدرت سرمایش کولرگازی با با حجم یا متراژ اتاق یا محل مورد نظرتان تناسب داشته باشد.


راه‌کارهای کاهش مصرف برق کولر گازی

 • بهترین دمایی را که دوست دارید تنظیم کنید. چون کوچک ترین تغییر در دما باعث افزایش مصرف کولر گازی میشود.
 • اگر هنوز لامپ های آپارتمان خود را به لامپ های کم مصرف تغییر نداده اید ، بدانید گرمای حاصل از لامپ های قدیمی تاثیر بسزایی در ایجاد گرمای مزاحم در ساختمان شما دارد و موجب افزایش زمان های کارکرد کولر اسپیلیت و مصرف برق بیشتر می گردد .
 • گر عایق لوله های رابط خصوصا در بیرون از ساختمان از بین برود ، اسپلیت شما مقداری از خنکی گرانبهای مبرّد را از دست می دهد. بنابراین با بازرسی سالیانه نسبت به ترمیم عایق لوله های رابط اقدام نمائید.
 • با توجه به انباشت هوای گرم در زیر سقف ، بهتر است تا جای ممکن پنل داخلی اسپلیت ها را پایین تر از سقف نصب کنید.
 •  لازم است پنل بیرونی به گونه ای نصب شود که امکان جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی مهیا باشد.
 • هوای خنک اسپلیت ها از پنل داخلی به سمت روبرو جریان می یابد. بنابراین پنل داخلی را درست در جایی قرار دهید که روبروی محل نشستن یا حضور اعضا خانواده باشد.
 • با استفاده از سایبان ، پرده کرکره و یا پرده پارچه ای با رنگ روشن ، می توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس نمود .
 • استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق ، سماور ، لامپ رشته ای و … باعث افزایش بار گرمایی محیط می شود ، که این امر زمان کار کولرگازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب ، افزایش داده و درنتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی خواهد شد . بنابر این کارهایی نظیر پخت و پز ، اتوکشی و … را درساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است .
 • در هنگام نصب کولرهای گازی و اسپلیت ها بهتر است بطور همزمان از ترموستات های اتاقی با قابلیت تنظیم دما و زمان ( روشن/خاموش شدن ) استفاده گردد. کاهش مصرف برق کولرگازی
 • محل نصب کولرهای گازی پنجره ای بهتر است، در پشت پنجره های دارای سایبان بوده و درمورد اسپلیت ها نیز کندانسور آنها در سایه نصب گردد و یا سایهبان روی آنها پیشبینی گردد.
 • انجام بازرسی و سرویس کولرهای گازی و اسپیلتها در هر سال قبل از راه اندازی .
 • برای بهینه سازی مصرف برق لازم است توجه کنید کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می‎دهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش دهید. همچنین برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهای درزگیر عایق‎بندی کنید.


برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن