پیشتازتک پلاسعلم و دانش

نشانه وجود آب زیرزمینی در مریخ

فیلم سینمایی سرخ پوست

نشانه وجود آب در سطح مریخ و امکان حیات موجودات زنده رؤیای بشر و صحبت امروز و دیروز دانشمندان مطرح ناسا و آژانس‌های فضایی است.

درباره ی سیاره مریخ

ممکن است مریخ (Mars) سیاره‌ای خشک و غبارآلود به‌نظر برسد؛ اما براساس مدل‌های معتبر علمی، این سیاره در گذشته منابع آبی زیرزمینی متعددی داشته است که پژوهشگران را به دستیابی شواهدی بر حضور سیاره‌ای سرخ‌آبی خبر می‌دهد‍.

فرانسیسکو سیلز، پژوهشگر آژانس فضایی اروپا (ESA)، دراین‌باره می‌گوید:

در ابتدا مریخ پر از آب بود؛ اما به‌دلیل تغییرات جوّی و نوسانات آب‌و‌هوایی، منابع آبی به فرم چاله‌ها و سفره‌های آب‌های زیرزمینی تغییر شکل دادند و با بررسی مقیاس و نقش منابع آبی در سیاره‌ی سرخ شواهد زمین‌شناسی مبنی بر وجود شبکه‌ی آب‌های زیرزمینی به‌دست آمد.

وجود حفره هایی در سیاره مریخ

دانشمندان آژانس فضایی اروپا با استفاده از ابزارهایی مانند دوربین‌ استریوِ وضوح بالای (HRSC) مریخ‌نورد سازمان فضایی اروپا، نگاره‌هایی باکیفیت از دوربین‌ های‌رایز (HiRISE) مدارگرد شناسایی مریخ ناسا و تصاویر ثبت‌شده‌ی باکیفیت از مدارگرد شناسایی مریخ ناسا، وجود ۲۴ حفره‌ی عمیق در نیم‌کره‌ی شمالی مریخ را تأیید کرده‌اند.

اولین نشانه از وجود اب زیرزمینی در مریخ

تیم تحقیقاتی با مشاهده‌ی کانال‌هایی که در بدنه‌ی داخلی گودال‌ها و براثر عبور جریان آب شکل گرفته‌ بودند، احتمال وجود سفره‌های آب زیرزمینی را قوی‌تر دیدند؛ آب‌هایی که با مرور زمان به عمق خاک رسوب کردند.


وسعت اقیانوسهای سیاره مریخ چقدر بوده است؟

دانشمندان موفق شدند حجم و مقیاس منابع آبی موجود در مریخ را بدست بیاورند که به‌گفته‌ی برخی از پژوهشگران، درحدود پهنای یک اقیانوس برآورد شده و به‌احتمال زیاد به شبکه‌ی دریاچه‌های سفره‌های زیرزمینی متصل بوده است. بر کسی پنهان نیست که آب یکی از ارکان اصلی زیست‌محیطی است. بنابراین، هرگونه شواهدی اهمیت ویژه‌ای دارد که وجود آن را در سیاره‌ی سرخ تأیید کند و نشان‌دهنده‌ی امکانی برای زندگی دوم بشر باشد.

کشف شبکه آبی زیر زمینی در مریخ

کشف شبکه‌ی آبی زیرزمینی و تأثیر آن در حیات بشر بر سیاره‌ی مریخ، تنها یافته های دانشمندان آژانس فضایی اروپا نیست. با بررسی بیش از پنج گودال بزرگ آبی، نشانه‌هایی از وجود موادمعدنی دیده شده است که این مطالعات در گذشته، به پیدایش حیات در کره‌ی زمین منجر شده بود.

همان‌طورکه دیمیتری تیتوف، دانشمند و پژوهشگر مریخ‌شناس، اشاره کرده است، یافتن حفره‌ها‌ی بیشتری که احتمال وجود حیات در این خاک سرخ را قوت می‌بخشند، ما را یک گام به امکان زندگی فرازمینی نزدیک‌تر می‌کند.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن