پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

آیا مصرف آجیل موجب افزایش وزن می شود؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

مصرف آجیل باعث افزایش وزن نمی شود!

طبق تحقیقات بعمل آمده، آجیل‌ها حاوی چربی‌های خوب هستند و از آنجا که بدن انسان تمام چربی آجیل را جذب نمی‌کند، خوردن آجیل باعث افزایش وزن نمی‌شود.

دستورالعمل های رژیم استرالیایی درباره مصرف آجیل

خوردن روزی ۳۰ گرم آجیل یا یک مشت کوچک در دستورالعمل‌های رژیم استرالیایی، پیشنهاد می‌شود؛ از آنجا که می دانید آجیل‌ها مملو از کالری و چربی هستند. با این اوصاف آیا خوردن آجیل باعث افزایش وزن می‌شود؟ در پاسخ باید گفت که خوردن آجیل توصیه شده است،‌ هرچند اگر به اندازه‌ی مناسب خورده شود، به افزایش وزن نمی‌انجامد. لازم است بدانید که چربی موجود در آجیل عمدتاً ازنوع چربی خوب است. علاوه‌براین بدن ما مواد مغذی موجود در آن را می‌گیرد و تمام چربی آجیل را جذب نمی‌کند.

آجیل ها حاوی چه نوع چربی هستند؟

آجیل‌ها حاوی چربی‌ای هستند که اندازه آن بین انواع آجیل تفاوت دارد. به‌عنوان مثال ۳۰ گرم بادام هندی یا پسته حدود ۱۵ گرم چربی دارد؛ درحالی‌که همین مقدار فندق استرالیایی (ماکادمیا) خام حاوی حدود ۲۲ گرم چربی است. چربی‌های گوناگونی در رژیم‌ غذایی ما وجود دارد که برخی از آن‌ها بهتر از سایرین هستند.

آجیل‌ها اغلب شامل چربی تک‌غیراشباع و چربی چندغیراشباع هستند که آن‌ها را به‌عنوان چربی‌های خوب می‌شناسیم و وقتی آن‌ها را به‌جای چربی‌های اشباع‌شده مصرف می‌کنیم،‌ منجر به کاهش کلسترول خون می‌شوند. نوع چربی موجود بین آجیل‌ها متفاوت است، به‌عنوان مثال، گردو غنی از چربی‌های چندغیراشباع است؛ درحالی‌که سایر انواع آجیل‌ها نظیر فندق و فندق استرالیایی، چربی تک‌غیراشباع بیشتری دارند.

آجیل ها با نوع خوب چربی

تحقیقاتی که به بررسی عادت‌های غذایی و وزن بدن افراد در بلندمدت پرداخته‌اند،‌ به این نتیجه رسیده‌اند افرادی که به‌طور مرتب آجیل مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که آجیل نمی‌خورند، با گذشت زمان اضافه‌وزن‌شان کمتر خواهد بود.بااینکه چربی موجود در آجیل‌ها از نوع خوب است؛ اما همچنان چربی و کالری بالایی دارند؛ هرچند این موضوع بدان معنا نیست که برای کنترل وزن‌مان باید از خوردن آن‌ها دوری کنیم.

منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن