پیشتازتک پلاسسبک زندگی

9 نکته‌ای که در خانه تکانی نوروزی به کمک شما خواهد آمد

فیلم سینمایی سرخ پوست

خانه تکانی نوروزی

به آخرین روزهای پایانی سال 97 نزدیک می‌شویم و خانه تکانی نوروزی یک مرحله اساسی برای به استقبال رفتن سال جدید است. از آن گذشته خانه تمیز و مرتب سطح روحیه ساکنان آن را بالاتر می‌برد. در این مطلب قصد داریم نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم که رعایت آنها نه تنها در خانه تکانی نوروزی، بلکه در روزهای عادی سال هم به کمک شما خواهد آمد تا محیطی همواره تمیز داشته باشیم.

9 نکته برای خانه تکانی نوروزی

نکاتی که در ادامه این مطلب قصد داریم با شما به اشتراک بگذاریم، بسیار ساده هستند و معمولاً انجام آنها بیش از چند دقیقه زمان نیاز ندارد. هر چند که این موارد قابل مقایسه با شستن فرش، پرده و پنجره و … به دستور مادرها در خانه تکانی نوروزی نیست، اما انجام آنها به طور مدوام نقش بسیار مهمی در تمیز نگه داشتن خانه‌ها دارد.

1.مرتب کردن تخت‌ها

این را به یک قانون تبدیل کنید. همه اعضای خانواده صبح و بعد از بیدار شدن تخت خود را مرتب کنند. یک ملحفه یا پتو که مانند روکش کل تخت را بپوشاند، تأثیر بسیار زیادی در منظم جلوه دادن اتاق دارد.

2. جاظرفی و ماشین ظرفشویی را هر روز خالی کنید

اگر فقط یک بار این کار را انجام داده باشید، می‌دانید که خالی کردن جاظرفی و ماشین ظرفشویی تنها 5 دقیقه زمان لازم دارد. صبح در زمانیکه منتظرید تا آب کتری جوش بیاید، بهترین زمان برای خالی کردن ظرف‌ها و قرار دادن آنها را جای مناسب است.

3. تمیزکاری بعد از هر وعده غذایی

ظرف‌های کثیف، سفره باز و میز مرتب نشده ظاهر آشپزخانه و یا جاییکه میز غذاخوری را قرار داده‌اید، باعث می‌شود کل آن محیط شلوغ و نامنظم به نظر آید. بعد از هر وعده غذایی هر کدام از اعضای خانواده با قبول یک مسئولیت به مرتب کردن سریع‌تر کمک کنند. فراموش نکنید که انجام همه این موارد توسط یک نفر (مادر) می‎تواند بسیار خسته کننده و بی‌انصافانه باشد.


6. جداکردن زباله‌ها و کاغذهای بازیافت

از انباشته کردن کاغذها و آشغال‌های قابل بازیافت در آشپزخانه و دیگر اتاق‌ها جلوگیری کنید. کاغذها و زباله‌های کاغذی خود را در پلاستیک‌های بازیافت قرارداده و به مراکز مورد نظر تحویل دهید.

7. استفاده از پادری

حتی اگر خانواده خود را متقاعد کرده‌اید که کفش‌های خود را قبل از ورود به خانه در بیاورند، باز از اهمیت استفاده از پادری غافل نشوید. وجود پادر در کنار درب ورودی باعث می‌شود گرد و خاک پای پیش از ورود به خانه گرفته شود. فراموش نکنید که پادری رو هر چند روز یک بار بتکانید.

8. تمیزکاری جزئی قبل از خواب

قبل از خواب یک نگاه سریع و جزئی به خانه و آشپزخانه بیندازید و اگر نیاز است کمی تمیزکاری کنید. لوازم آرایشی، حوله، جوراب و… را در جای خودشان قرار دهید و با یک خانه مرتب به استقبال خواب بروید.

9. جارو زدن منظم

به‌طور میانگین برای اینکه خانه همواره تمیز به‌نظر بیاید باید یک روز درمیان جاروبرقی بزنید. اما در همه خانه وقت و انرژی کافی برای این موضوع نیست. بنابراین شلختگی‌های کوچک را قبل از آنکه به روی هم انباشته شود روزانه سروسامان دهید.

از نکاتی که در این مطلب مطرح شد نه فقط در خانه تکانی نوروزی که در همه روزهای عادی سال استفاده کنید. تا در روزهای پایانی سال چالش بزرگ و ترسناکی پیش روی شما نباشد.


برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن