آموزش بازیکنسول و بازی

بررسی جامع بازی The Hong Kong Massacre

فیلم سینمایی سرخ پوست

بررسی جامع بازی The Hong Kong Massacre با ما همراه باشید.

در ساده‌ترین حالت، بازی The Hong Kong Massacre را می‌توان تلفیقی از دو بازی مهیج مکس‌پین و هاتلاین میامی دانست. اما باید به این نکته هم توجه داشت که این شباهت‌ها آیا به نفع این بازی تمام شده است یا به ضررش.

در اخبار بازی منتشر شده در حوزه آموزش بازی ؛ بازی The Hong Kong Massacre یه بازی اکشن بسیار خوش‌ساخت و خوش رنگ و لعاب است که همان‌طور که از نامش هم پیداست، قرار است پای ما را به ماجرای قتل‌عامی خونین در شهر هنگ‌کنگ باز کند. به رسم فیلم‌های «جان ‌وو» که این بازی نیز بدون شک از آن‌ها الهام گرفته است، گویا بازهم پای رفاقت و خیانت و قتل و انتقام خونین در بازی به چشم میخورد.

داستان بازی سرگذشت یک نیروی سابق پلیس را دنبال می‌کنیم که پس از کشته‌شدن همکارش به دست عده‌ای خلافکار هنگ‌کنگی، حالا راه افتاده است تا انتقام مرگ او را از قاتلان به صورت خشنونت آمیزی بگیرد. البته که داستان در این بازی نقش اصلی را بر عهده ندارد و کار اصلی ما، تمرکز بر کشتن خلافکاران هنگ‌کنگی، آن‌هم به روش بازی مکس‌پین است.


کات‌سین‌های بازی به دلیل تنوع پایین، به سرعت جذابیت اولیه خود را از دست می‌دهند و طولی نمی‌کشد که انگیزه‌ای برای دنبال کردن سرگذشت شخصیت اصلی بازی نخواهید داشت

اولین ضعف بازی در موضوع انتقام در بازی خود را نمایان میکند.

داستان بازی The Hong Kong Massacre بی‌نهایت کوتاه و خلاصه است و همین داستان کوتاه نیز از طریق چندتایی کات‌سین بی‌کلام که سروکله‌شان بین مراحل بازی نمایان می‌شود، روایت شده است.

این کات‌سین‌ها که قصد دارند داستان بازی را از طریق نوشته‌های روی تصویر در حین روایت کنند، به دلیل کم تعداد بودن و عدم تنوع در مکان ، به سرعت جذابیت اولیه خود را از دست می‌دهند و طولی نمی‌کشد که هیچ انگیزه‌ای برای دنبال کردن سرگذشت شخصیت اصلی بازی نخواهید داشت.

در یک بازی اکشن کسی آن‌قدرها هم دنبال داستان نیست ولی این را باید در نظر گرفت که از آن‌جایی که بازی The Hong Kong Massacre به هر حال قصد روایت داستانی هرچند کوتاه را هم داشته است، باید انتظار داشته باشیم همان داستان کوتاه خود را نیز به شیوه‌ای درست و جذاب روایت کرده باشد.

 گیم‌پلی خوش‌ساخت و محیط‌های جذاب این بازی باعث ترغیب کاربر به ادامه بازی میشود و برای تجربه‌ی چندباره‌ی این اثر وسوسه‌ برانگیز است.

بازی The Hong Kong Massacre در مجموع از سی و پنج مرحله‌ تشکیل شده است که تمامی این مراحل، غیر از باس‌فایت‌ها تقریباً روند مشابهی را دنبال می‌کنند. به سبک بازی‌های هات‌لاین میامی، دوربین تمامی مراحل بازی The Hong Kong Massacre نیز از بالای بازی به پایین طراحی شده است و در این بازی نیز با برخورد اولین تیر به بدن‌تان در حین مسابقه، کشته خواهید شد.

البته باید توجه داشت که دشمنان شما نیز به همین ترتیب و تنها با یک تیری که درست شلیک شده باشد، کشته می‌شوند. البته این قانون در برابر بعضی از دشمنان بازی جواب نمی‌دهد. برای مثال با پیش‌روی در بازی و رسیدن به مراحل پایانی، کم‌کم سر و کله‌ی دشمنانی پیدا می‌شود که نمی‌توانید با یک تیر کلک‌شان را بکنید. علاوه بر این دشمنان بدقلق، در انتهای هر پنج بخش بازی با یک باس نیز روبه‌رو می‌شوید که کشتن این باس‌ها نیز خود داستان مجزایی دارد.بازی The Hong Kong Massacre یک بازی تماماً اکشن است.

کشتن و سلاخی کردن دشمنان مهمترین و بگونه ای تنها کار در بازی است.

سلاح‌های شما را در این بازی تنها چهار اسلحه پیستول، شاتگان، SMG و رایفل تشکیل می‌دهند که هر کدام از این سلاح‌ها نیز قابلیت ارتقاءدارند.با شروع هر مرحله، ابتدا باید سلاحی را که قصد دارید با آن به سراغ دشمنان بروید انتخاب کنید و بعد وارد بازی شوید. از آن‌جایی که هر مرحله را تنها با یک سلاح و مهماتی محدود شروع می‌کنیم، یکی دیگر از از چالش‌های بازی عوض کردن به موقع سلاح و بدست آوردن تجهیزات از دشمنانی است که توسط شما کشته میشوند و سلاهایشان به غنیمت گرفته میشود

اگر بازی Max Payne ، مخصوصاً نسخه پورت‌شده کنسول PS4 این بازیِ محبوب را تجربه کرده باشید، اولین چیزی که پس از ورود به بازی The Hong Kong Massacre نظرتان را جلب خواهد کرد، شباهت بی‌حد و اندازه گیم‌پلی بازی به گیم‌پلی بازی مهیج مکس‌پین است.

درواقع تمام وظیفه‌ی بازیکن در این بازی به استفاده درست از قابلیت «اسلوموشن» (که کاربردی دقیقاً مشابه بولِت‌تایم مکس‌پین دارد) و شیرجه‌زدن‌های به موقع و کنار کشیدن از برابر تیرهای دشمنان خلاصه شده است. شاید بدست آوردن قلق شیرجه زدن‌ها و استفاده از قابلیت کند کردن زمان در حین بازی، مخصوصاً اگر این بازی را روی کنسول بازی تجربه کنید، در ابتدا برای شمای کاربر کمی سخت به‌نظر رسد، اما پس اینکه نحوهی استفاده آنها را فهمیدید آن وقت است که بازی هنگ‌کنگ مسکرز چهره واقعی خود را به شما نشان خواهد داد.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

استفاده صحیح و موقعیت شناسی از قابلیت اسلوموشن‌، برگ برنده‌ی شما در برابر حمله دشمنان‌تان خواهد بود.

قابلیت اسلوموشن به سود شما می باشد زیرا گلوله دشمنان به شما برخورد نمیکند ، حین شیرجه زدن نیز برای مدت کوتاهی در برابر شلیک‌های دشمنان ضد ضربه خواهید شد. البته حواس‌تان باشد که دشمنان نیز همین قابلیت را دارند و هنگام شیرجه زدن، تیرهای شما با آن‌ها برخورد نخواهد کرد.

هرچند کند کردن زمان مهارتی است که فقط در اختیار شما قرار خواهد گرفت. از آن‌جایی که محیط بازی قابلیت تخریب‌پذیری بالایی دارد، به همین دلیل علاوه بر محل قرارگیری دشمنان، باید دائم حواس‌تان به در و دیوار چوبی محیط هم باشد، چرا که تیر دشمنان از این قسمت‌ها نیز عبور خواهد کرد. تخریب‌پذیر بودن محیط بازی بهتر از هرجایی خود را در صحنه‌های اسلوموشن خود را نشان می‌دهد.

باید دائم حواستان به دیوار های چوبی باشد که مورد اصابت گلوله دشمنان قرار نگیرید زیرا گلوله ها از دیوار چوبی رد میکند

اوج لذت اسلوموشن در دنبال کردن گلوله تا رسیدن و برخورد با دشمنان و پاشیده شدن خون آنان بر روی در و دیوار است.

طراحی محیط زیبا با جزئیات قابل قبول یکی دیگر از نقاط قوت بازی The Hong Kong Massacre است. شاید اگر این طراحی زیبا و نورپردازی فوق‌العاده و موسیقی‌های شنیدنی بازی نبود، مراحل پرتعدادِ این بازی خیلی سریع(تر) خسته‌کننده و تکراری می‌شدند. بله، متاسفانه The Hong Kong Massacre به دلیل تنوع کم و نداشتن مراحل مختلف پس از مدتی تکراری و خسته کننده میشود.

غیر از چند مرحله که روی سقف ساختمان‌ها جریان دارد، باقی مراحل تقریباً به یک شکل و شمایل طراحی شده‌اند و همین امر باعث می‌شود به‌خاطر سپردن ترتیب مراحل کمی دشوار شود. علاوه بر این، مراحل باس فایت‌ بازی که به شکلی کاملاً مجزا و متفاوت طراحی شده نیز بعد از یکی دوبار تجربه، تکراری می‌شوند، چرا که تمامی این مراحل نیز طراحی یکسانی دارند.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

یکی دیگر از نقاط قوت بازی The Hong Kong Massacre، هوش مصنوعی بالای دشمنان است.

نابودی دشمنان به دلیل جای‌گیری درست و منطقی آنان در تمامی مراحل بازی ، به کاری چالش‌برانگیز و گاهی اعصاب‌خرد کن تبدیل خواهد کرد.

البته که دشمنان شما همیشه هم موجوداتی منطقی نخواهند بود و گاهی رفتاری غیرعادی هم از آن‌ها سر می‌زند. برای مثال ممکن است در حال درگیری با یکی از دشمنان در یکی از اتاق‌های بازی باشید، اما سایر دشمنان تا مدت‌ها از حضور شما و شلیک تیرها، آن هم در اتاق بغل خبردار نمیشوند.

بازی The Hong Kong Massacre در مجموع اثر اقتباسی موفقی به‌حساب می‌آید. گیم‌پلی بازی که با الهام از بازی مکس پین ساخته شده، در کنار طراحی مراحل که بدون شک از بازی هات‌لاین میامی الهام گرفته است، درنهایت ترکیبی زیبا و کارآمد ایجاد کرده‌اند که می‌تواند برای مدتی شما را حسابی سرگرم کند.

 اگر سازندگان بازی زمان بیشتری را صرف میکرند میتوانستند بازی کامل تری به بازار ارائه دهند.

به این ترتیب، اگر دل‌تان یک اکشن نه چندان پیچیده با خشونتی قابل قبول می‌خواهد، بدون شک تجربه این بازی ناامیدتان نخواهد کرد. اگر هم طرفدار مکس‌پین و شیرجه‌زدن و اسلوموشن‌بازی هستید که لحظه‌ای در تجربه این بازی خوش‌ساخت تردید نکنید.

این بازی روی پلتفرم PS4 بررسی شده است.

نقاط قوت

  • – گیم‌پلی اکشن فوق‌العاده جذاب و درگیرکننده
  • – طراحی بصری زیبا و موسیقی فوق‌العاده‌ی بازی
  • – استفاده درست و کارآمد از سیستم اسلوموشن که جذابیت بالایی به گیم‌پلی بازی بخشیده است

نقاط ضعف

  • – تنوع پایین مراحل بازی
  • – داستان کوتاه که به شکلی نه چندان جذاب و تاثیرگذار روایت شده است
منبع
زومیت
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن