پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

سیگارهای الکترونیکی تاثیری بر حملات قلبی و سکته مغزی دارند؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

محققان به این نتیجه رسیده اند که بر خلاف تبلیغات رسانه‌ها٬ سیگارهای الکترونیکی (E-Cigarettes) بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی٬ حملات قلبی و سکته مغزی تاثیر گذارند.

باور اشتباه درباره استفاده از سیگارهای الکترونیکی

معمولا از سیگارهای الکترونیکی به عنوان روش سالم‌تری نسبت به سیگارهای معمولی استفاده می کنند٬ با این حال هم آن‌ها سلامت بدن شما را به خطر می‌اندازند. حالا یک مطالعه‌ی جدید انجام شده که ارتباط بین استفاده از سیگار الکترونیکی و تاثیر آن بر حملات قلبی و سکته مغزی را نشان می‌دهد.

مقایسه افراد سیگاری و افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند

این تحقیق٬ اطلاعاتی در مورد 400 هزار آمریکایی که سه سال پیش در نظرسنجی سلامت جهانی شرکت کرده‌اند را تحلیل و بررسی کرده‌اند. از این تعداد66 هزار و 800 شرکت کننده از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کردند. در مقایسه با سایر شرکت کنندگانی که از سیگارهای برقی استفاده نمی‌کنند٬ این افراد با 70 درصد ریسک بیشتر سکته مغزی٬ 60 درصد ریسک بیشتر حمله قلبی یا آنژین و 40 درصد ریسک بیشتر بیماری‌های قلبی مواجه هستند.

تحقیق درباره کسانی که از سیگار معمولی و الکترونیکی استفاده می کنند.

 گزارش شده است که 79 درصد افراد این تحقیق که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند٬ سیگار معمولی را نیز مصرف می‌کنند. این درحالیست که 37 درصد کاربران فقط سیگارهای معمولی را شامل می شوند. نویسنده‌ی ارشد این تحقیق٬ دکتر پائول ندوندا از دانشگاه کانساس می‌گوید: که یافته‌های ارتباط سیگار الکترونیکی با افزایش خطر سکته مغزی٬ حمله قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی٬ در مورد افرادی که از سیگارهای معمولی استفاده می‌کنند نیز صدق می‌کند.

و اما افراد غیر سیگاری …

علاوه بر این٬ زمانی که محققان اطلاعات شخصی که کمتر از 100 نخ سیگار معمولی در زندگی خود کشیده است را تحلیل و بررسی کرده‌اند (این بدان معناست که وی هنوز به یک فرد سیگاری تبدیل نشده است)٬ آن‌ها دریافته‌اند که کاربرانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند همچنان 29 درصد بیشتر با خطر سکته مغزی٬ 25 درصد بیشتر با حمله قلبی و 18 درصد بیشتر با بیماری‌های قلبی عروقی مواجه می‌شوند.


نظریه دکتر لری گلداستین درباره سیگار الکترونیکی

دکتر لری گلداستین که از نویسندگان این پروژه نیست٬ یافته‌های به دست آمده را مرتبط می‌داند. وی می‌گوید که:

این٬ نخستین داده‌ی واقعی است که به ما ارتباط استفاده از سیگار برقی با مشکلات قلبی عروقی را ثابت می‌کند. با این حال وی اشاره می‌کند که این مطالعه مشکلاتی نیز دارد. به طور مثال محققان قادر به در نظر گرفتن برخی از عوامل از قبیل فشار خون بالا٬ مصرف الکل و رژیم غذایی نامناسب به عنوان تهدیدهایی برای افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی و بیماری قلبی نبودند.

علاوه بر این٬ چون این مطالعه فقط پاسخ‌های مردم در یک لحظه را بررسی می‌کند٬ نمی‌تواند علت و معلول را از بین ببرد. یعنی نمی‌توان اثبات کرد که حتما استفاده از سیگار باعث مشکلات قلبی مردم شده یا آنکه خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی در کاربران سیگار الکترونیکی بیشتر است.

برخلاف سیگارهای معمولی که در آن‌ها تنباکو گرم می‌شود و می‌سوزد٬ در سیگارهای الکترونیکی به مایع حرارت داده می‌شود و تبخیر می‌شود که معمولا آن مایع حاوی نیکوتین و دیگر طعم دهنده‌ها است.

منبع
گجت نیوز
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن