پیشتازتک پلاسعلم و دانش

توجیه اعتدال بهار و پاییز از نظر زمین تخت گرایان

فیلم سینمایی سرخ پوست

افرادی هستند که کروی بودن زمین را یک تئوری توطئه می‌دانند و تخت بودن آن را باور دارند. اما وقوع پدیده‌ اعتدال بهاری یا پاییزی، می‌تواند برخلاف عقیده آن‌ها باشد. در ادامه به چگونگی مواجهه زمین تخت گرایان با این دو پدیده خواهیم پرداخت.

پدیده اعتدال بهاری و پاییزی چیست؟

هر سال در آغاز فصل بهار (تقریبا اول فروردین ماه در نیمکره شمالی)، پدیده‌ای به نام اعتدال بهاری اتفاق می افتد و با تابیدن خورشید یعنی از بالای خط استوا، طول روز و شب در کره زمین (یا صفحه زمین به گفته زمین تخت گرایان) برابر می‌شود. در اوایل فصل پاییز نیز، خورشید در نقطه اعتدال پاییزی قرار گرفته و شرایطی مشابه با اعتدال بهاری به وجود می‌آورد؛ با این تفاوت که این‌بار به جای حرکت به سمت شمال، حرکت به سوی جنوب آسمان را در پیش می‌گیرد.

نظریه زمین تخت گرایان درباره پدیده بهاری و پاییزی

برای زمین تخت گرایان که دنیا را یک صفحه تخت تصور می‌کنند؛ توضیح دادن اعتدال بهاری و پاییزی مساله بحث برانگیزی است. چرا که اصولا بدون در نظر گفتن انحراف محوری کره زمین و چرخش آن که باعث دور و نزدیک شدن قطب‌ها به خورشید می‌شود، چه توجیهی برای تغییر فصل‌ها وجود دارد؟

و یا چگونه طلوع و غروب خورشید اتفاق می افتد؛ اگر همچنان در حال تابش روی تمام سطح صاف زمین باشد؟ یا اگر به گفته زمین تخت گرایان، قطب شمال در مرکز زمین قرار دارد؛ وجود جهت های مختلف روی قطب‌نما چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟


پاسخهای زمین تخت گرایان

افرادی که  معتقد به تخت بودن زمین هستند، در طول سال‌ها و حتی قرن‌های گذشته، پاسخ‌هایی را برای این پرسش‌ها ارائه داده‌اند که در ادامه در اختیار شما خواهیم گذاشت. اما در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که، برای درک نظریه های آن‌ها، باید دانسته‌های علمی خود را درباره گردش سیارات منظومه شمسی به دور خورشید و کروی بودن زمین ، کنار بگذارید.

اعتدال بهاری و پاییزی از نظر زمین تخت گرایان

خورشید بسیار کوچک است!

در بهترین نقشه‌ی زمین تخت گرایان، قطب شمال در مرکز صفحه زمین قرار دارد و قاره جنوبگان (قطب جنوب) مانند یک دیوار یخی وسیع، گرداگرد دنیا را پوشانده است؛ خط استوا نیز حلقه‌ای را بین این دو شکل نشان داده است.


خط استوا در زمین تخت

حلقه استوا از نظر زمین تخت گرایان

اکثر این افراد معتقدند که هنگام اعتدال بهاری و پاییزی، خورشید دقیقا روی حلقه استوا قرار می گیرد و به دور آن می‌چرخد. ولی مدل ارائه شده توسط آن‌ها، علت برابر بودن طول روز و شب را به خوبی شرح نمی دهد.

در حالی که ما خورشید را به عنوان یک گوی بزرگ و پر از گازهای انفجاری در فاصله 150 میلیون کیلومتری از خود می‌شناسیم، زمین تخت گرایان آن را یک شی نورانی کوچک و متحرک در کنار زمین تصور می کنند. اما چقدر کوچک و تا چه اندازه نزدیک؟

نظریه روبوتام درباره زمین تخت

«ساموئل بیرلی روبوتام» نظریه پرداز زمین تخت گرایانه با انتشار کتابی در سال 1881، قطر خورشید را فقط 52 کیلومتر اعلام کرد. او همچنین گفت که بسته به ماه‌های مختلف، خورشید در فاصله 640 الی 1130 کیلومتری بر فراز زمین حرکت می‌کند.

در حال حاضر بسیاری از زمین تخت گرایان فاصله خورشید از ما را 5000 کیلومتر حدس می‌زنند؛ اما اصل نظریه روبوتام همچنان در بین این عده، پرطرفدار باقی مانده است. به اعتقاد آن‌ها:

خورشید در مسیرهای دایره‌ای شکل به دور قطب شمال حرکت می‌کند. وقتی که بالای سر شما باشد، روز و اگر نه شب است. نور آن منطقه محدودی را روشن کرده و همانند یک نورافکن بزرگ بر فراز زمین عمل می‌کند.

اعتقاد زمین تخت گرایان درباره تغییر فصلها

آن‌ها معتقدند همین حرکت دورانی خورشید، تغییر فصلها را ایجاد می کند. بر اساس یک نظریه پرطرفدار، خورشید در ماه ژوئن (ابتدای تابستان) به نزدیک‌ترین فاصله از قطب شمال می‌رسد و در شش ماه بعدی، به شکل مارپیچ به دیوار یخی در لبه دنیا نزدیک می‌شود.

در ماه دسامبر (ابتدای زمستان)، خورشید مسیر عکس را خواهد داشت و با حرکت مارپیچ، بار دیگر به سمت قطب شمال حرکت می کند. هنگام اعتدال بهاری و پاییزی، حرکت خورشید دقیقا به دور حلقه استوا است و در چنین لحظه ای ، نور خود را به نیمی از دنیا می‌تاباند.

اشکالات نظریه زمین تخت گرایان

این نظریه اشکالاتی دارد. اول اینکه اگر خورشید در ارتفاع 5000 کیلومتری از زمین صاف گردش کند، هیچ وقت غروب نخواهد کرد؛ حتی در جنوبی‌ترین عرض‌های جغرافیایی. به عنوان مثال در جریان اعتدال بهاری، اگر خورشید هنگام حرکت در حلقه استوا درست بالای آمریکای جنوبی قرار گرفته باشد؛ باز هم از دورترین نقطه نسبت به آن یعنی استرالیا، قابل دیدن خواهد بود. این قضیه با یک مدل‌سازی ویدیویی هم به تصویر کشیده شده است.

از طرفی آن‌طور که ما می‌دانیم در اعتدال بهاری و پاییزی، خورشید دقیقا از شرق طلوع و دقیقا در غرب غروب می‌کند (در زمان‌های دیگر، مقداری به شمال یا جنوب انحراف دارد). ولی در صورت تخت بودن زمین، این موضوع وقتی می‌تواند صحت داشته باشد که نور خورشید به صورت همزمان، در صدها زوایه مختلف خم شود؛ زیرا همه شهرها در فاصله یکسانی از خورشید قرار ندارند. برخی مدل‌های کامپیوتری این را ثابت کرده اند.

تا این لحظه هیچ‌یک از مدل‌های ارائه شده توسط زمین تخت گرایان، این اشکالات را رفع نکرده است؛ اما آن‌ها همچنان به باور خود استوار هستند و ظاهرا این داستان، سر دراز دارد.

منبع
گجت نیوز
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن